QDrain - drenowanie na zawołanie
Już na etapie planowania budowy obiektu, niezależnie od tego czy jest to dom, stadion sportowy czy też tunel, należy wziąć pod uwagę jego nieunikniony kontakt z gruntem. Obecna w nim woda może przysporzyć sporo trudności zarówno w czasie, jak i po zakończeniu prac budowlanych. Dlatego też warto zadbać o jej właściwe odprowadzenie - można to uzyskać stosując geokompozyt drenażowy QDrain.
Dlaczego drenaż?
Geokompozyt drenażowy QDrain
Obecność wody w ziemi, w otoczeniu obiektu budowlanego, jest związana z przepuszczalnością warstw gruntu. Żwir i piasek to takie rodzaje podłoża, które charakteryzuje duża drożność – woda przesącza się przez nie szybko i w dużych ilościach. Glina oraz ił natomiast są przepuszczalne dla wody tylko w niewielkim stopniu. Woda opadowa, przesiąkająca przez grunt w kierunku pionowym, zatrzymuje się na warstwie gliny, a następnie ścieka po jej powierzchni w kierunku obiektu budowlanego. Woda nie może przesączyć się przez glinę pod budynkiem, co powoduje jej gromadzenie się i spiętrzanie – jeśli izolacja przeciwwodna budynku nie jest szczelna, to realnym zagrożeniem staje się przesiąkanie wody do jego wnętrza. Chcąc tego uniknąć, należy zastosować drenaż, który zbierze i odprowadzi nadmiar wody.
QDrain zamiast kruszywa
Materiałem najczęściej wykorzystywanym w drenażu jest kruszywo – z racji tego, że jest coraz rzadziej spotykane, staje się coraz droższe. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji staje się zastosowanie geokompozytu drenażowego QDrain. Składa się on z rdzenia o wysokiej porowatości, co gwarantuje niezwykłą pojemność drenażu nawet w warunkach dużych naprężeń ściskających. Rdzeń, dostępny w różnych grubościach i kształtach (np. wierzchołki, kanały równoległe), zbudowany jest z wytłaczanych nitek syntetycznych, splątanych i zgrzewanych na przecięciu. Nici elementarne łączy się na gorąco z jednym lub dwoma geosyntetykami, najczęściej geowłókninami. Geosyntetyki odpowiadają za filtrowanie wody, nie dopuszczając przy tym do zablokowania grudkami ziemi wewnętrznej warstwy drenażowej. Cechuje je długoletnia żywotność, odporność na działanie kwasów mineralnych i zasad, mikroorganizmów, owadów, gryzoni oraz pleśni. Warto także podkreślić fakt, iż są one bezpieczne zarówno pod względem higienicznym, jak też ekologicznym. QDrain wyróżnia to, iż nawet po wielu latach użytkowania zachowuje swą pierwotną elastyczność, a poza tym można go używać na wszystkich rodzajach powierzchni.
Układ warstw ogrodu dachowego
Jeden QDrain – wiele zastosowań
Zastosowanie pionowe QDrain
Fot: Tegola Polonia
Dzięki swej praktycznej wydajności oraz niezawodności geokompozyt drenażowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego użytkowość zwiększa dodatkowo możliwość stosowania QDrain zarówno w konfiguracji poziomej, pionowej, pochyłej jak i mieszanej. W budownictwie mieszkaniowym standardowo układa się go pod fundamentami – QDrain chroni i przedłuża żywotność murów. Wspaniale sprawdza się zarówno przy drenażu z tyłu ścian nośnych, jak i w miejscach przeznaczonych na parkingi czy podjazdy. Oprócz tradycyjnego przeznaczenia QDrain, dzięki swej innowacyjności, znajduje zastosowanie również przy realizacji bardziej wyszukanych projektów – na przykład ogrodów dachowych, obszarów zielonych nad garażami i magazynami podziemnymi. Można go stosować także przy wykonywaniu drenażu obwodowego tuneli drążonych i sztucznych, oraz wszelkiego rodzaju budowli podziemnych.
QDrain z pewnością docenią inwestorzy zajmujący się budową dróg i nasypów kolejowych – geokompozyt drenażowy to doskonała warstwa antykapilarna. Na wysypiskach odpadów QDrain zapewni drenaż wodoszczelnych warstw podbudowy, odpowiada również za odprowadzanie biogazów, deszczówki, a także ługu.
QDrain – nowocześnie i wydajnie
QDrain to produkty lekkie, wytrzymałe oraz elastyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość i szybkość instalacji, cechuje je również duża wydajność. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym QDrain osiąga szerokość do 4 metrów, czyli największą na rynku. Jest dostępny w grubościach rdzenia od 8 do 20 mm.
Zastosowanie QDrain zapewni właściwe odprowadzenie wody, co pozwoli zapobiec problemom strukturalnym i wydłuży żywotność oraz warunki użytkowania budowli.
Cena QDrain: od 22,06 zł do 33,53 zł brutto za m 2
Dystrybutor: Tegola Polonia Ltd, al. Kościuszki 80/82, 90-437 Łódź, tel: +48 42 636 2442, 637 5270, 636 8767
Tegola Polonia Ltd jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce włoskich producentów wysokiej jakości materiałów budowlanych: Tegola Canadese S.pA., General Membrane S.p.A, Tema Technologies and Materials S.r.l. Tegola Polonia została utworzona w 1992 roku jako jedna z ponad dwudziestu działających w świecie spółek stowarzyszonych z firmą Tegola Canadese S.p.A.
Tegola Canadese jest europejskim liderem w produkcji dachówek bitumicznych - zajmuje 43% rynku. Zakłady produkcyjne mieszczą się w Vittorio Veneto (północne Włochy) oraz w Dawidowie (około 100 km od Moskwy).
Tekst dostarczony przez: