Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Termomodernizacja domu jednorodzinnego w praktyce, czyli nowe życie starej kostki

Z niepokojem myślisz o zbliżającej się zimie i wysokich rachunkach za ogrzewanie? Zastanawiasz się, czy termomodernizacja to dobra inwestycja? A może nie wiesz, jak się do niej zabrać? Najnowszy raport ROCKWOOL Polska pokazuje na przykładzie rodziny Karolewiczów, jak sprawnie przeprowadzić termomodernizację i ile można dzięki niej zaoszczędzić.

Dom jakich tysiące
Dom państwa Karolewiczów z Zielonej Góry to typowa tzw. kostka zbudowana w latach 70-tych. Charakteryzuje się on brakiem lub niewystarczającą grubością izolacji na ścianach i dachu, co powoduje nadmierne i bardzo kosztowne straty ciepła. W Polsce podobnych nieruchomości są tysiące, a przy stale rosnących cenach energii wiele rodzin nie jest      w stanie, już teraz, podołać ich utrzymaniu. W typowej kostce 20-30% ciepła ucieka przez ściany, 15-25% przez stare, nieszczelne okna, a 10-15% przez dach. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest termomodernizacja.
 
Rodzina Karolewiczów rozpoczęła termomodernizację swojego domu w sierpniu 2007 r. Głównym powodem remontu, oprócz wysokich rachunków za ogrzewanie, był brak komfortu cieplnego. Latem pokoje były przegrzane, zimą nie sposób było je dogrzać – mówią Karolewiczowie.
 
Wykonane prace
Prace rozpoczęto od przeprowadzenia audytu energetycznego. Pozwolił on określić, które elementy budynku były odpowiedzialne za straty energii, oszacować ich wielkość oraz określić zakres niezbędnych prac remontowych. Badania termowizyjne wykazały miejsca będące przyczyną największych strat ciepła. W efekcie konieczne okazało się ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, ścian przyziemia, ścian fundamentowych i piwnicznych, daszku nad wejściem do budynku i płyty balkonowej, czyli w zasadzie całej zewnętrznej powłoki budynku.
 
Do izolacji domu Karolewiczów wykorzystano produkty ze skalnej wełny mineralnej. Poza właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi przekonały nas inne zalety tego materiału. Zależało nam na gwarancji właściwej wentylacji i oddychaniu ścian. Dowiedzieliśmy się, że skalna wełna jest również niepalna i ogniochronna, co poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku i jego mieszkańców - komentują Karolewiczowie.
Przeprowadzone prace remontowe objęły następujące elementy budynku:
-          stropodach, który został ocieplony wełną mineralną o grubości 15 cm,
-          ściany piwnic (część naziemna) - ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm,
-          ściany piwnic (część podziemna) – ocieplone wełną mineralną o grubości 12 cm,
-          płytę balkonową nad garażem – została ona ocieplona od spodu i od góry wełną mineralną o grubości 5 cm,
-          ściany zewnętrzne – ocieplone metodą lekką mokrą przy użyciu wełny mineralnej o grubości 15 cm oraz metodą lekką suchą przy użyciu wełny mineralnej o grubości 16 cm.
 
Na stronie internetowej Rockwool dostępne są filmy z przebiegu termomodernizacji domu państwa Karolewiczów, gdzie oprócz relacji z wykonywania prac remontowych, sami właściciele komentują  całeprzedsięwzięcie: http://www.rockwool.pl/remont/filmy+o+termomodernizacji+domu.
 
 
Warto dobrze izolować
Efektywność wykonanych prac termomodernizacyjnych pozwoliło określić kolejne badanie termowizyjne. Jego wyniki potwierdziły radykalne ograniczenie strat ciepła przez ściany budynku. W wyniku przeprowadzonego remontu sezonowe zużycie gazu ziemnego na potrzeby ogrzewania zmniejszyło się prawie dwukrotnie. Ponadto znacznie poprawił
się komfort cieplny mieszkania. Nasze wyobrażenie o efekcie cieplnym i oszczędności ciepła się sprawdziły – podkreślają Karolewiczowie. Po termomodernizacji nie odczuwamy wahań temperatury. Jest ona taka sama w całym domu. Ciepło jest nawet rano, co przed termomodernizacją było nie do pomyślenia. Dodatkową korzyścią z przeprowadzonego remontu jest także znaczna poprawa  wyglądu domu.
        

 

 

 

 
 
 Dom Karolewiczów został poddany remontowi w wyniku akcji „Energooszczędna modernizacja z ROCKWOOL”. To właśnie ich dom wybrano do przeprowadzenia przykładowej inwestycji termomodernizacyjnej. Celem akcji było zachęcenie właścicieli słabo izolowanych domów o energożernych systemach ogrzewania do przeprowadzenia przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Natomiast inwestorzy indywidualni, którzy chcieliby ocieplić swoje domy, a nie posiadają wystarczających środków, mogą ubiegać się o kredyt na termomodernizację i premię termomodernizacyjną, która pokrywa do 20% wartości kredytu.
 
Informacja została przygotowana na podstawie raportu z serii „Szóste Paliwo” pt.: „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”, opracowanego przez Primum Polska (dawniej Ecofys Poland) na zlecenie ROCKWOOL Polska. To już trzeci raport firmy poświęcony zagadnieniu efektywności energetycznej w budownictwie. Tym razem odpowiada on na pytania, czy warto przeprowadzić termomodernizację budynku, jak ocenić opłacalność takiej inwestycji oraz kiedy zwrócą się poniesione na nią wydatki. Z raportu można się także dowiedzieć, jak zdobyć środki finansowe na realizację tego typu przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje na temat termomodernizacji dostępne są również na stronie www.termolokata.pl.
 
W kolejnej informacji, inspirowanej raportem „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”, pokażemy, na konkretnym przykładzie że przedsięwzięcia termomodernizacyjne są opłacalne nie tylko dla inwestorów indywidualnych, ale również dla gmin.
 
 
 
 
Informacje dodatkowe:
 
ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. należy do Grupy ROCKWOOL - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa ROCKWOOL posiada 70-letnie doświadczenie w rozwoju i produkcji skalnej wełny mineralnej obsługując klientów na całym świecie.
 
ROCKWOOL Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku istnienia firmy Grupa ROCKWOOL zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. W 2003 roku ROCKWOOL Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000.
 
O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom ROCKWOOL, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Marka ROCKWOOL uzyskała czterokrotnie (w 2005, 2007, 2008 i 2009 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, oraz została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005, 2007 i 2008 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.
 
ROCKWOOL Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii” - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo” za produkcję prowadzoną z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób” za wyjątkowe ekologiczne walory wytwarzanych produktów. W roku 2007 ROCKWOOL Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award”, dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania ROCKWOOL”.

 Artykuł doał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt