Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

W roli głównej

Można go zobaczyć na odcinku autostrady A1 i A2 Koło – Dębie na drodze krajowej nr 18, przy przejściu granicznym w Terespolu czy w elektrowni wodnej w Opolu. Ostatnio zagrał także drugoplanową rolę w pierwszym odcinku drugiej serii serialu „Twarzą w Twarz”.

Mowa o koszu gabionowym, który zyskuje coraz większą popularność w budownictwie geotechnicznym.

Normy unijne przy projektowaniu autostrad czy umocnień ziemnych, zalecają wykorzystywanie rozwiązań ekologicznych, by jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. Dlatego coraz częściej przy budowie tego typu konstrukcji stosuje się kosze gabionowe. Sześciany wykonane ze stalowej siatki i wypełnione kamieniami bądź piaskiem, tworzą naturalną konstrukcję i doskonale zabezpieczają przed osuwaniem się ziemi.

Tworząc ściany oporowe z koszy gabionowych, tworzymy konstrukcje z naturalnym, ekologicznym wypełnieniem, a nie żelbetowe, które z czasem ulegają zniszczeniu – wyjaśnia Arnold Pajonczek, z firmy Betafence, która jako jedna z pierwszych zaproponowała tego typu rozwiązania w budownictwie profesjonalnych systemów umocnień ziemnych lądowych jak i wodnych.

Dzięki dużej elastyczności można je łatwo kształtować, technika ich wykonania sprawia, że są odporne na korozję, promienie ultrafioletowe czy też pożar. Innymi zaletami gabionów jest ich łatwy i szybki montaż oraz długi okres (od 50 do 120 lat) użytkowania w zależności od typu. – opowiada Arnold Pajonczek.

Gabiony stosowane są także w korytach cieków wodnych i rzek, gdzie występują duże prędkości wody. Umocnienia z materacy gabionowych zapobiegają erozji koryta rzeki. Ich przepuszczalność i ażurowość sprawiają, że woda nie zbiera się za takim umocnieniem, a fale, które w nie uderzają nie są odbijane, a w dużym stopniu pochłaniane. Gabiony służą też organizmom wodnym, ponieważ często stają się miejscem kryjówki dla wielu gatunków ryb i skorupiaków.

Urodę gabionów docenili także architekci obiektów publicznych wykorzystując je jako ekrany akustyczne ochraniające osiedla mieszkaniowe przed hałasem, czy jako mury ozdobne przy budynkach użyteczności publicznej czy firmach (teren fabryki Gilette w Łodzi oraz zbiornik wodnym w Nieliszu). Kosze gabionowe coraz częściej pojawiają się także w ogrodach czy jako elementy dekoracyjne domków jednorodzinnych.

Gabiony produkowane są ze stalowej siatki zgrzewanej w kwadratowe oczka o wymiarach 75x75mm. Drut, z którego wykonana jest siatka ma średnicę od 2.70 do 3.20 mm i otulony jest powłoką PVC. Natomiast od średnicy 3,00 do 4,55 mm jest ocynkowany.

W obydwu wydaniach gabiony spełniają swoje funkcje ochronne i ekologiczne a murki i ściany gabionowe można coraz częściej zauważyć przejeżdżając przez Polskie drogi.




Więcej informacji:

monika.pawlowska@bandera.pl

tel. 022 833-92-98

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt