Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Egzotyczne klejenie

W polskich domach coraz częściej na salonach goszczą egzotyczne podłogi. Posiadają niepowtarzalne, piękne barwy i wzory, dzięki którym wnętrze nabiera oryginalnego charakteru. Dodatkowo większość z nich jest twarda i odporna na zarysowania oraz wilgoć. A ich cena nie jest o wiele wyższa od rodzimych gatunków, takich jak dąb, buk czy brzoza.

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów, który wybieramy, gdy urządzamy mieszkanie lub dom. To ona stanowi o charakterze wnętrza, na nią zwracamy uwagę, gdy wchodzimy do mieszkania. W ostatnich latach podłogi drewniane były wypierane przez tańsze materiały. Teraz jednak znowu powracają do łask z rozmaitością swojego gatunku wzbogaconą o egzotyczne deski z najdalszych zakątków świata.

Światowe deski

Najbardziej popularne u nas gatunki to: iroko, doussie, jatoba, teak czy merbau, bambus po wenge. Krajami pochodzenia są najczęściej trzy rejony: Azja Południowo-Wschodnia (merbau, teak azjatycki), Afryka Środkowa (doussie, iroko, badi, teak afrykański) oraz Ameryka Południowa (lapacho, jatoba, tauari).

Barwy i wzory egzotycznych desek mogą przyprawić o zawrót głowy. Znajdziemy wśród nich biele, słomkową żółć, odcienie miodowe, czerwony, bordo, brązy po niemal zupełną czerń. Co ciekawe, niektóre rodzaje drewna w miarę upływu czasu (w przeciwieństwie do tradycyjnych polskich desek) nie ciemnieją lecz jaśnieją (np. ulin, pe czy teak afrykański). Większość gatunków odznacza się dużą trwałością. Są też odporne na działanie wody - teak afrykański oraz doussie świetnie sprawdzają się w łazienkach i na tarasach. Drewno jednak nie tylko ładnie wygląda, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników -  np. łagodzi stres.

Prawidłowy montaż

Gdy zdecydujemy się już na konkretną podłogę musimy znaleźć specjalistę z doświadczeniem, który ułoży deski tak, by tworzyły one jednolitą i trwałą powierzchnię. Warto także sprawdzić czy deski mają odpowiedni współczynnik wilgotności. – Parkiet powinien przez kilka dni aklimatyzować się w pomieszczeniu, w którym będzie układany. Aby uniknąć deformacji drewna należy pozostawić je w opakowaniu fabrycznym. Następnie trzeba sprawdzić czy wilgotność desek zawiera się w granicach zalecanych przez producenta  - zwykle wynosi ona ok. 9%. Jeśli natomiast przekracza 11 % - odradzam układanie parkietu - mówi Michał Sawicki, specjalista z firmy Soudal. Nie bez znaczenia jest także rodzaj kleju, którego użyjemy do montażu parkietu. Nie poleca się stosowania klejów dyspersyjnych (zawierają wodę), które mogą powodować pęcznienie drewna oraz żywicznych (zawierających rozpuszczalniki), które mogą powodować także odbarwienia. Do montażu egzotycznej podłogi powinno się stosować kleje hybrydowe (MS Polymer) lub poliuretanowe. Klej Soudal MS-30P jest przeznaczony do klejenia wszystkich typów parkietu i mozaiki – w tym do drewna egzotycznego. MS-30P jest klejem jednoskładnikowym - nie wymaga mieszania i może być przechowywany po ponownym zamknięciu pojemnika. Nie zawiera wody ani rozpuszczalników, co eliminuje ryzyko powstawania deformacji i przebarwień w drewnie. Klej ten o bardzo wysokiej sile spajania jest absolutnie neutralny chemicznie i bezwonny. Wykonawca podłogi i późniejszy użytkownik nie są więc narażeni na nieprzyjemny zapach chemikaliów. Produkt firmy Soudal ma znakomitą przyczepność do wszelkich podłoży budowlanych, również nieporowatych i niechłonnych - np. do starej glazury czy lastryko. Po utwardzeniu pozostaje trwale elastyczny, dzięki czemu warstwa kleju aktywnie reaguje na napięcia i odkształcenia klejonych powierzchni. Jest odporny na wilgoć i wysoką temperaturę, więc może być stosowany przy ogrzewaniu podłogowym.

- Drewno egzotyczne charakteryzuje się z reguły wysoką twardością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Pozwala to na produkowanie desek o dużych wymiarach. Klejenie długich elementów wymaga jednak mocnego i elastycznego kleju, który nie tylko wytrzyma obciążenia wynikające z ruchów parkietu, ale również wytłumi uciążliwe dźwięki przenoszone przez podłogę. Inna cechą drewna egzotycznego jest także duża zawartość substancji oleistych, utrudniających, a czasami nawet uniemożliwiających użycie tradycyjnych klejów stolarskich. Kleje do tego typu parkietu muszą więc charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, bez użycia specjalistycznych preparatów gruntujących – mówi Michał Sawicki, specjalista z firmy Soudal.

Podłogi egzotyczne kuszą elegancją oraz nietypowymi wzorami i kolorami. Jednak piękne deski to nie wszystko. Nawet najlepszy parkiet źle ułożony traci swoje walory. Tak więc pamiętajmy, że tak samo waży jest wybór desek, jak i fachowca, który dobrze je ułoży stosując odpowiedni klej.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt