By skupić się w trakcie lekcji
Brak koncentracji w czasie lekcji czy wykładu, trudność w zrozumieniu przekazywanych treści – to najczęściej wynik różnych czynników. Często jednym z nich są złe warunki akustyczne w sali zajęć. Doskonałą metodą kształtowania właściwego klimatu akustycznego miejsca jest zastosowanie sufitów podwieszanych.
Nie tylko krzyki na korytarzu
W szkołach niekontrolowany hałas zdecydowanie pogarsza przyswajanie wiedzy. Przy czym hałasem określamy tu wszelkie niepożądane dźwięki, które przeszkadzają lub uniemożliwiają skupienie. Najpilniejszym do opanowania jest pogłos, który powstaje na skutek nakładających się na siebie wzajemnie fal dźwiękowych pochodzących z licznych źródeł oraz odbitych od dużych powierzchni. Czas pogłosu będzie zdecydowanie inny w salach lekcyjnych, inny w stołówce, a jeszcze inny na korytarzach czy sali gimnastycznej. Oprócz tego niepożądane dźwięki dochodzą również z zewnątrz, z sąsiednich pomieszczeń. Powstaje szum, który uniemożliwia skupienie, męczy i przeszkadza.
Każde pomieszczenie, w zależności od przeznaczenia, ma inne wymagania akustyczne. Tym większe znaczenie ma właściwe zaprojektowanie klas lekcyjnych i pozostałych pomieszczeń pod kątem akustyki – a także odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Czasem trudno przewidzieć wszystkie skutki już na etapie projektowania. Jednak wykorzystanie akustycznych sufitów podwieszanych pozwala na ukształtowanie doskonałego klimatu akustycznego każdej sali i zabezpieczenie ich przed niepożądanymi dźwiękami z zewnątrz w końcowym etapie budowy, czy remontu.
Sufity do szkół
Zadanie akustycznych sufitów podwieszanych będzie skupiało się na ograniczeniu pogłosu (wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku – alfa w) oraz ochronie przed dźwiękami przenikającymi przez sufit z sąsiednich pomieszczeń (izolacyjność akustyczna wzdłużna Dncw). Aby właściwie określić najlepsze parametry sufitu podwieszanego, będzie potrzebna współpraca architekta i akustyka oraz precyzyjne opisanie przeznaczenia pomieszczenia i sal z nim sąsiadujących. Szczególnie, że na kształt środowiska akustycznego wpływają również pozostałe elementy wyposażenia i wykończenia wnętrza. Nie bez znaczenia jest również doradztwo przedstawicieli producenta sufitów w zakresie oferowanych przez siebie sufitów akustycznych.
- Sufity podwieszane dla szkół i uczelni wymagają bardzo szczególnego traktowania – tłumaczy Anna Baczkowska, doradca techniczny firmy Armstrong. - Przede wszystkim ze względu na krańcowo różne kryteria akustyczne sąsiadujących ze sobą pomieszczeń – korytarze, klasy lekcyjne, audytoria językowe i komputerowe, czytelnie, sale gimnastyczne, stołówki itd. Bardzo szeroki wachlarz naszych sufitów pozwala na zaproponowanie najlepszych rozwiązań, a jednocześnie umożliwia dopasowanie sufitu do stylu projektu i charakteru estetycznego miejsca.
Przyczyny kłopotów z koncentracją mogą leżeć po stronie higieny codziennego życia (np. niedosyt snu). Zwykle jednak najczęstszymi trudnościami w prowadzeniu i odbiorze zajęć są: zła słyszalność, niski poziom rozumienia mowy oraz zbyt wysoki poziom dźwięków tła akustycznego – przyczyny problemów, które skutecznie zlikwidują akustyczne sufity podwieszane.
Dlatego tak ważny jest właściwy dobór sufitu podwieszanego, szczególnie do klas szkolnych. Akustycy i doradcy techniczni firmy Armstrong zalecają wybór płyt sufitowych, które z jednej strony zapewnia dobrą koncentrację uczniom, a z drugiej zapewnią niezakłócona komunikacje na linii nauczyciel – uczen – nauczyciel - płyt sufitowych o współczynniku pochłaniania dźwięku na poziomie średnim t.j. alfa w od około 0,60 do 0,75.
Mnogość zalet
Właściwości akustyczne sufitów podwieszanych, to nie jedyne ich zalety. Bogata i różnorodna oferta pozwala na dopasowanie sufitu do estetycznej koncepcji wnętrza i stylu architektonicznego budynku. Ciepła kolorystyka również będzie wpływała na atmosferę pomieszczenia. W jasnej sali, oświetlonej naturalnym światłem, pracuje i uczy się łatwiej. Dlatego w wielu przypadkach będzie miał znaczenie współczynnik odbicia światła zastosowanych płyt sufitowych. Za sufitem podwieszanym można ukryć dodatkowe urządzenia i instalacje, okablowanie, czujniki itp. Wreszcie warto wspomnieć o sufitach podwieszanych, które stosuje się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub ze względów higienicznych poddaje cyklicznemu zmywaniu.
Wszystko to powoduje, że sufity podwieszane należą do elementów wykończenia wnętrz o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu. Niewiele jest materiałów budowlanych o podobnych możliwościach. Wykorzystanie sufitów podwieszanych w szkolnictwie będzie inwestycją, którą doceniają nie tylko architekci, ale przede wszystkim nauczyciele i uczniowie.