Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Stropy Gestozebrowane Ceram 45B

Strop CERAM 45B jest gęstożebrowym monolitycznym stropem o konstrukcji ceramiczno-żelbetowej wykonywanym na budowie z gotowych elementów tj. belek stalowo-ceramicznych i pustaków ceramicznych.
Do wykonania stosowane są pustaki ceramiczne o wysokości 20 cm zalane betonem B-15 o grubości 3 cm stanowiącym górną płytę stropową gdzie całkowita wysokość konstrukcyjna stropu wynosi 23 cm. Belki stropowe mają długość 2,37 - 5,97 m ze stopniowaniem co 0,3 m ułożone w rozstawie 45 cm. Stropy mają zastosowanie w obiektach budownictwa ogólnego o dopuszczalnych granicznych obciążeniach stropu.strop Ackermanastrop Ackermanastrop Ackermanastrop Ackermanastrop Ackermana
BELKI


Belki prefabrykowane typu CERAM stanowią żebro konstrukcyjne stropu i składaja się z:

-


dolnego pasa złożonego z kształtek ceramicznych szerokości 12 cm, wysokości 4 cm

-


zbrojenia złożonego z trzech prętów stalowych (2 pręty w pasie dolnym i 1 pręt w pasie górnym) oraz strzemion ze stali 4,5 mm ułożonych w formie kratownicy o przekroju trójkątnym, łaczących zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym; przy rozpiętości stropu powyżej 4,2 m dolna strefa rozciągania w belkach typu CERAM-45, wzmocniona jest dodatkowo jednym lub dwoma prętami stalowymi w celu uzyskania dopuszczalnego całkowitego obciążenia dla zakładanej rozpiętości stropu;

-


mb. belki wynosi 12,30 -14,08 kg. Symbole, długości belek i liczbę podparć podano w tabeli
strop Ackermanastrop Ackermana
strop Ackermanastrop Ackermana
Belki należy składowac na podłożu wyrównanym na dwóch podkładkach grubości min. 8 cm rozmieszczonych w odległości ok. 1/5 długości (rozpiętości) od jej konców. Następne warstwy belek układać na przekładkach grubości min. 4 cm rozkładanych
w pionie nad przekladką dolną. W stosie powinny być ułożone belki jednakowej długości. Na placu budowy na wysokość do 5 warstw (w transporcie na wysokość 5 warstw). Belki podnosi się za pomoca kółek zaczepionych w węzłach pasa górnego
w odległości 1/5 rozpiętości od konców belek. Niedopuszczalne jest podnoszenie belek za pret górny pomiędzy węzłami.
Górna część żebra i płytę betonuje się po ułożeniu belek i pustaków ceramicznych betonem klasy B 15 z cementu portlandzkiego marki 35 i kruszywa klasy co najmniej 17, o frakcji nie większej niż 10 mm.
Składowanie belek i pustaków: Belki CERAM należy ustawiać zarówno na placu składowym, jak i w środkach transportowych stopką ceramiczna w dól. Pustaki w dolnej części posiadają wrąb dostosowany do ułożenia na dolnej stopce belek.
Do wykonywania stropów należy stosować pustaki całe i niewyszczerbione (dotyczy to szczególnie wrębu dolnego).

Drobne uszkodzenia trzeba wypelnić i uszczelnić zaprawą cementową przed przystąpieniem do betonowania żeber i płyty, aby beton nie wlewał się do wnętrza pustaków powodując zwiększenie masy stropu. Pustaki w stropie układa się szczelnie jeden obok drugiego, tak aby powierzchnie cięcia przylegały dokładnie do siebie. Pustaki skrajne przy wieńcach żelbetowych i żebrach rozdzielczych powinny być od strony otworów zamknięte denkami betonowymi zabezpieczającymi je przed wlewaniem się masy betonowej do środka. Dekowanie wykonuje się na podkładzie z desek, na którym ustawia się pustaki otworami pionowo, a następnie zapełnia sie zaprawa cementowa na głebokość około 2 cm.



MONTAŻ STROPÓW


Jako zbrojenie glówne żeber stosować należy pręty o średnicy nie mniejszej niż 10 mm.
Stosowane średnice prętów (stal żebrowana klasy A-III gat. 34GS) w zależności od rozpiętości stropu wynoszą:

- Do 3,00 m - 10 mm
- Od 3,00 4,00 m - 12 mm
- Od 4,00 5,00 m - 14 mm
- Od 5,00 6,00 m - 16 mm

Uwaga: Na strzemiona i pręty rozdzielcze stosować należy pręty o średnicy nie mniejszej niż 4,5 mm.

Strzemion mozna nie wykonywac w zebrach o rozpietosci nie wiekszej niz 5,5 m (pod warunkiem odpowiedniego otulenia betonem pretów zbrojenia, i ze obliczeniowo nie wymagane jest zbrojenie na scinanie).
Strzemiona sa wymagane przy rozpietosci wiekszej niz 5,5 m (co najmniej 4 strzemiona przy podporach w odstepach nie wiekszych niz 33 cm).
Zbrojenie przeslowe zeber glównych wprowadzac nalezy poza krawedz podpory - zgodnie z PN-84/B-03264 w przypadku gdy:

-


żebra nie wymagają obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na długość co najmniej 5 średnic zbrojenia przęsłowego,

-


żebra wymagają obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na długość co najmniej 10 średnic oraz na długość 15 średnic jeżeli powierzchnia przekroju prętów doprowadzonych do podpory jest mniejsza niż 2/3 powierzchni przekroju zbrojenia w srodku przesla. Ten przypadek moze miec miejsce, gdy ze wzgledu na oszczednosc stali nie wszystkie prety zbrojenia przeslowego doprowadzone sa do podpory.

-


zebra wymagaja obliczeniowo zbrojenia strzemionami - na dlugosc co najmniej 10 srednic oraz na dlugosc 15 srednic jezeli powierzchnia przekroju pretów doprowadzonych do podpory jest mniejsza niz 2/3 powierzchni przekroju zbrojenia w srodku przesla. Ten przypadek moze miec miejsce, gdy ze wzgledu na oszczednosc stali nie wszystkie prety zbrojenia przeslowego doprowadzone sa do podpory.







WZMOCNIENIE ZEBRA GLÓWNEGO


W stropach monolitycznych z wypelnieniem sztywnym i trwalym wzmocnione zebra glówne, przejmujace wieksze obciazenie równolegle do kierunku rozpiecia stropu, wykonuje sie przez rozsuniecie elementów wypelniajacych i zwiekszenie przekroju zbrojenia, odpowiednio do wyników obliczen.



ZEBRA ROZDZIELCZE

Wymaga sie, aby rozstaw zeber rozdzielczych w stropach gestozebrowych byl nie wiekszy niz podano w tabl. 2.1.
Zeber rozdzielczych mozna nie wykonywac, gdy obciazenie uzytkowe stropu jest nie wieksze niz 2,0 kN/m², a grubosc plytki miedzyzebrowej w najcienszym miejscu jest nie mniejsza niz 1/10 rozstawu zeber i nie mniejsza niz 30 mm, wzglednie obciazenie uzytkowe jest mniejsze niz 3,0 kN/m² a plytka o grubosci jak wyzej zbrojona jest poprzecznie.
W stropach z wypełnieniem sztywnym bez płytki górnej żebra rozdzielcze zaleca się dawać już przy rozpięto?ci przekraczaj�cej 4,0 m.
strop Ackermana

[b]Informacje Pochodzą ze strony internetowej: www.stropy.webpark.pl[/b]

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt