Między Saharą a Syberią
Czy w Polsce zmienia się nam klimat? Jednoznacznej odpowiedzi brak, ale coraz więcej sygnałów potwierdza, że rodzimy klimat traci swój „umiarkowany” rozsądek.„… w żłobie dano”
Coraz częściej, już podczas rozmów z architektem, padają pytania potencjalnych użytkowników: - Ile będzie kosztować ogrzewanie domu przedstawionego w projekcie? Czy zalecona w nim technologia budowania gwarantuje zdrowy mikroklimat wnętrza? Jak będzie zachowywał się nasz dom podczas kilkudniowych mrozów sięgających 25oC poniżej zera?
Nie są to problemy wyssane z palca, ale perspektywiczne patrzenie w przyszłość. Przecież dom budujemy na całe życie. W czasach pogoni za obniżaniem kosztów i szukaniem rozwiązań pozwalających na wybudowanie kompletnego domu w „magicznie” niskich cenach, na rynku pojawiło się sporo technologii budowlanych, które chociaż spełniają wymagania prawa budowlanego, na pewno nie znajdą zastosowania w nowoczesnym energoszczędnym lub pasywnym budownictwie. Najprostszym przykładem na szukanie oszczędności jest stosowanie ścian jednowarstwowych zamiast tradycyjnych dwu i trójwarstwowych.
Wiele warstw – same plusy
W naszej szerokości geograficznej praca nad wyborem właściwej technologii murarskiej skupia się nad przewidywanymi kosztami jego utrzymania i ogrzania. Ściana wielowarstwowa składa się z różnych materiałów. Każda z nich ma odmienne właściwości i pełni inną rolę. Zadaniem wytrzymałej ściany nośnej jest bezpieczeństwo całego budynku. Izolacja musi gwarantować mieszkańcom komfort cieplny o każdej porze roku. Elewacja ma skutecznie chronić ścianę przed wpływem warunków atmosferycznych i jest od strony estetycznej wizytówką domu i jego mieszkańców. Połączenie warstw niejako kumuluje ich właściwości. Ściana trójwarstwowa pozwala na uzyskanie parametrów izolacyjności i komfortu cieplnego praktycznie niedostępnych w murach jednorodnych.
„Magiczna” ceramika
Zdrowy mikroklimat, izolacja, estetyka - w tych trzech krótkich słowach można scharakteryzować właściwości ceramiki budowlanej. To niezwykła rodzina materiałów, z których można zbudować cały dom od piwnicy po dach. Warstwa konstrukcyjna, na której utrzymuje się cały dom, to ściana nośna. Jej podstawowa cecha to wytrzymałość. Pustaki z ceramiki poryzowanej (np. Poroton) zastosowane w tym miejscu mają jeszcze jedną bardzo ważną właściwość. Są tzw. materiałem oddychającym, który, oprócz doskonałych właściwości izolacyjnych, charakteryzuje się dyfuzją pary wodnej. Dzięki temu we wnętrzu nie będą rozwijać się szkodliwe, a niejednokrotnie nawet groźne dla zdrowia pleśnie i grzyby.
Aby ściany domu były ciepłe (energooszczędne), konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Do sprawdzonych rozwiązań należy wełna mineralna (skalna). Choć na rynku funkcjonują różne rozwiązania, wełna posiada właściwości umożliwiające swobodne tzw. oddychanie ścian. Wełna jest również dla domu dodatkową izolacją akustyczną.
Warstwę osłonową możemy wykonać dowolnie. Będzie to wyłącznie kwestia inwencji architekta i gustu użytkowników. Oprócz wyglądu, elewacja zabezpieczy izolację i mur wewnętrzny przed zawilgoceniem, np. na skutek silnych opadów atmosferycznych. I znowu możemy wrócić tu do ceramiki. Elewacyjne cegły klinkierowe sprawdzają się w tej roli doskonale, a ich niepowtarzalny charakter od wieków nie traci swojej popularności. Można wybierać w bardzo szerokiej ofercie kolorów, faktur i formatów cegieł. Ponadto klinkier zachowuje swój świeży wygląd przez dziesiątki lat i, oprócz mycia oraz uzupełnienia ewentualnych ubytków w fugach, nie wymaga żadnych zabiegów konserwatorskich. Nie można tego powiedzieć o tradycyjnych wyprawach tynkarskich.
Jeśli ceramiczna ściana warstwowa sprawdziła się podczas siarczystych mrozów, a koszty ogrzewania nie wyszły poza przewidywaną wartość, możemy być pewni, że również latem spełni swoje zadanie i ochroni wnętrze przed upałem. Warto pamiętać i o takich korzyściach.
Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.roben.com.pl