Jak ocieplić dach ?
W dawniej budowanych domach poddasza nie były zamieszkałe, a więc nie było potrzeby ich ocieplania. Obecnie poddasza budynków przeznaczone są na pomieszczenia mieszkalne, a wic dach musi być ocieplony i prawidłowo wentylowany.Służą do tego folie wstępnego krycia potocznie nazywane dachowymi, które mocuje się bezpośrednio do krokwi.Ocieplenie dachu jest zagrożone zawilgoceniem także od strony wnętrza budynku, skąd przez cały okres eksploatacji napływa w stronę dachu para wodna. Dlatego właśnie warstwy izolacji cieplnej muszą być od strony wnętrza chronione izolacją nieprzepuszczającą pary wodnej czyli folią paroizolacyjną.
Do ocieplenia dachów stosuje się wełnę szklaną lub kamienną. Warstwę ocieplenia układa się w przestrzeni między krokwiami. Należy przy tym pamiętać aby grubość tej warstwy wynosiła 20-25 cm. Wełnę która jest sprężysta, tnie się na pasy o szerokości o około 2 cm szerszej niż rozstaw krokwi, a następnie upycha między krokwiami, tak aby się nie zsuwała.
Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia zastosowaliśmy folię ciepłą - wysokoparoprzepuszczalną, wówczas materiał izolacyjny może do niej bezpośrednio przylegać, czyli jego grubość może być równa wysokości krokwi.Jeżeli natomiast jako warstwę wstępnego krycia użyliśmy folii wentylowanej - niskoparoprzepuszczalnej lub folię ułożona na deskowaniu, wówczas między nią a ociepleniem należy zostawić około 2,5 cm szczeliny wentylacyjnej. Jeżeli by jej nie było, materiał izolacyjny mógłby łatwo ulec zawilgoceniu i stracił by właściwości izolacyjne , powodowało by to również szybsze niszczenie konstrukcji dachu.Zastosowanie odpowiedniego rodzaju folii nie wystarczy by ustrzec się przed kłopotami związanymi z zawilgoceniem ocieplenia dachu, należy jeszcze zapewnić odpowiednią wentylację dachu. Temu właśnie mają służyć szczeliny wentylacyjne, w których przepływające powietrze będzie zabierało wilgoć.Aby powietrze w szczelinie wentylacyjnej było w stałym ruchu musi mieć wlot przy okapie i wylot w kalenicy.