Wszechstronne sufity
Nowoczesne sufity podwieszane są nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Dzięki nim możemy poprawić wygląd wnętrza, jego akustykę oraz… higienę.
Obserwujemy je w galeriach handlowych, urzędach oraz placówkach zdrowia. Nie sądzimy jednak, że oprócz walorów wizualnych, mają wiele innych, pożądanych cech. Sufity podwieszane wygrywają walkę z tradycyjnymi. Potrafią zamaskować wszelkie uszkodzenia i nierówności tynku oraz ukryć instalacje (na przykład klimatyzacyjne czy telefoniczne). Można zamontować w nich oświetlenie, kratki wentylacyjne, a także głośniki. Specjalne modele aktywnie przeciwdziałają rozwojowi bakterii czy grzybów oraz znacznie poprawiają akustykę pomieszczenia. Jest w czym wybierać.
o właściwościach bakteriobójczych, na przykład z serii Bioguard firmy Armstrong. – Bioguard to specjalna farba stosowana na powierzchni płyt mineralnych
i metalowych. Zawiera substancje, które niszczą mikroorganizmy: bakterie, pleśnie i grzyby – mówi Anna Baczkowska z firmy Armstrong. - Substancje te są nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin oraz działają przez cały okres użytkowania sufitu, o ile jego powierzchnia nie zostanie uszkodzona – dodaje Baczkowska. Są odporne na wilgoć, nie pochłaniają wody i umożliwiają dzięki temu czyszczenie. Wyjątkowego produktu potrzebujemy również do sali wykładowej, konferencyjnej i klasy szkolnej. Tu dźwięk musi rozchodzić się tak, by docierał do każdego słuchacza znajdującego się w pomieszczeniu – możemy więc zastosować produkt o dużym, lecz nie najwyższym stopniu pochłaniania dźwięku, np. Ultima, Perla czy Sabbia.W biurach typu open space, w call center czy bibliotekach szczególnie zależy nam, by się wzajemnie nie słyszeć. Tu doskonale sprawdzą się płyty o wysokich parametrach pochłaniania dźwięku, takie jak Ultima OP, Neeva czy Perla OP. Tradycyjne stropy nie posiadają takich właściwości i zamiast pochłaniać dźwięk, odbijają go. Wówczas nakładające się na siebie dźwięki tworzą przeszkadzający hałas i utrudniają skupienie.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki