Sufity podwieszane - najnowsze trendy w architekturze
Sufity, które stanowią dużą część powierzchni budynku, są zazwyczaj postrzegane wyłącznie w kategorii powierzchni użytkowej. Tak jednak nie jest. Najnowsza publikacja firmy Rockfon pt. „Sufity podwieszane w architekturze” ukazuje, w jaki sposób sufity mogą być integralną częścią nowoczesnej architektury, a nawet jej inspiracją.
Wydawnictwo „Sufity podwieszane w architekturze” to źródło inspiracji zarówno dla architektów, jaki
i projektantów zaangażowanych w proces tworzenia oraz aranżacji wnętrz obiektów komercyjnych. Publikacja zawiera 15 wyselekcjonowanych realizacji o niebanalnej architekturze zarówno bryły, jak
i wnętrz. Przedstawia odważne i nowoczesne rozwiązania sufitów podwieszanych wypracowane przez wiodących europejskich architektów.
„Celem publikacji jest obalenie stereotypu, że sufity podwieszane stanowią jedynie element konstrukcyjny budynku. Chcielibyśmy udowodnić, że są one niezwykle ważną częścią designu, wpisującą się w całościową wizję architektoniczną” - mówi Agnieszka Miszta, Regionalny Szef Marketingu na Europę Centralną i Wschodnią - „Przedstawiając wybrane obiekty, zwracamy uwagę architektów na sufit, jako nieodłączny element projektu architektonicznego.”
Jak komentuje Lidia Klein, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie: „Sufity maja znaczenie!” - tym stwierdzeniem Hermana Voortmana, dyrektora generalnego grupy Rockfon, rozpoczyna się publikacja „Sufity podwieszane w architekturze”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Sufity nie tylko mają znaczenie, ale jako elementy konstrukcyjne i umożliwiające prawidłową akustykę – są niezbędne. Książka Rockfon jest interesująca jednak nie dlatego, że pokazuje ich walory funkcjonalne ale przede wszystkim wychodzi poza nie. Sufit nie tylko wycisza wnętrze czy pozwala ukryć jego niechciane elementy. Może także stanowić integralny, lub wręcz dominujący element wystroju. Ocieplić
i ożywić wnętrze poprzez działanie nasyconym, intensywnym kolorem - jak w Pałacu Pokoju w Hadze. Przykuwać uwagę swoją ciekawą formą - jak w Salonie Mobalpa w Paryżu. Może nawet pełnić rolę komunikacyjną - jak w budynku poczty w Apeldoorn. Nowoczesne, a jednocześnie ponadczasowe realizacje europejskich obiektów, które przedstawione są w książce „Sufity podwieszane w architekturze”, są żywym dowodem na to, że – „sufit rzeczywiście ma znaczenie!”
O Rockfon
Rockfon rozwija systemy sufitów podwieszanych dla obiektów nowych jak i tych, objętych renowacją. Sufity Rockfon znane są z nowoczesnego designu i estetyki, łatwego montażu oraz własności akustycznych i ogniowych. Tworzą optymalny klimat wewnętrzny pomieszczeń podnosząc standard budynków. Stosowane są w różnych, również bardzo wymagających typach budynków takich jak: biurowe, handlowe i rekreacyjne oraz obiekty służby zdrowia i przemysłowe. Sufity podwieszane Rockfon wspierają pracę instalatorów i stanowią źródło inspiracji dla architektów.
Rockfon jest częścią Grupy Rockwool, największego na świecie producenta wyrobów ze skalnej wełny mineralnej. Produkty marki produkowane są w fabrykach Holandii, Francji i Polsce – w Cigacicach. Więcej informacji na temat firmy Rockfon:
www.rockfon.pl
Redakcja Le Monde, Paryż, Francja
W 2005 roku siedziba redakcji francuskiego dziennika „Le Monde” została przeniesiona do nowej siedziby. Bezbarwny budynek z lat siedemdziesiątych został przebudowany wg projektu Christiana de Portzamparca, słynnego francuskiego architekta i urbanisty – zmieniając się w nowoczesny biurowiec o oryginalnym charakterze. Projekt de Portzamparca obejmował wszystkie aspekty techniczne, funkcjonalne oraz estetyczne – w tym zastosowane rozwiązania sufitowe.
W pomieszczeniach biurowych zamontowano 12.000 metrów kwadratowych sufitów Rockfon. Głównym kryterium były ich właściwości akustyczne oraz możliwość dostarczenia płyt sufitowych o niestandardowych wymiarach modularnych i krawędziach – wybrano płyty Rockfon Sonar w nietypowej krawędzi E15/D i wymiarach modularnych 1500x600mm.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki