Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Przygotowanie podłoża podstawą trwałego malowania

Pękająca i łuszcząca się farba na ścianach w kilka tygodni po malowaniu? Purchle na nowym suficie? Jakość i trwałość wymalowań w dużej mierze zależą od właściwie położonej warstwy gruntującej. Jak to zrobić, przedstawiamy w kolejnej Kronice Remontowej Tikkurila.

Trwała powłoka malarska, która wytrzyma wiele sezonów eksploatacji to nie tylko tajemnica dobrej farby. Nie od dziś wiadomo, że pod mocną powłoką malarską musi się kryć jeszcze mocniejsze podłoże. Prawidłowo przygotowane zapewni nie tylko trwałość wymalowania, ale także znaczne oszczędności w zakresie zużycia farby i skrócenia czasu remontu. Dlatego też nieodzownym elementem prac przygotowawczych przed malowaniem powierzchni ścian i sufitów jest ich gruntowanie.

 
Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża, zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Ważną rolą preparatów gruntujących jest również tworzenie bariery wodoodpornej w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza. Zanim jednak przystąpimy do gruntowania powierzchni ścian i sufitów w nowo wybudowanych mieszkaniach, muszą one przejść etap „sezonowania”, co wyjaśnia Doradca Techniczny marki Tikkurila Ryszard Frycowski: „Odpowiednie przygotowanie podłoża polega na jego właściwym wysezonowaniu. Wówczas następuje „związanie” podłoża, czyli osiągnięcie przez nie odpowiednich parametrów mechanicznych, oraz jego wyschnięcie, w tym przypadku polegające na oddaniu wilgoci technologicznej. Dopiero po tym etapie, który może trwać od kilku dni do 4 – 5 tygodni od momentu wykonania podłoża, możemy przejść do oczyszczenia powierzchni ścian i sufitów. Czyste powierzchnie to nie tylko gwarancja ich lepszej impregnacji gruntem, ale także optymalnej przyczepności farby w ostatniej fazie prac malarskich.”
 
Etap gruntowania przygotowanych powierzchni zakłada wybór właściwego preparatu. Na rynku dostępne są farby gruntujące oraz grunty transparentne. „Ważne jest aby używać gruntów zalecanych przez producenta pod daną farbę, np. akrylową. Mamy wtedy pewność, że preparat jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy spójny system z farbą i nawierzchnią” − radzi Ryszard Frycowski.
Przykładem takiego systemu może być farba gruntująca Optiva Grunt z farbami nawierzchniowymi z rodziny Optiva lub podkładowa farba gruntująca Feelings Universal Primer z farbami z grupy Feelings i farbą Joker, wszystkie produkty marki Tikkurila.
 
Z przygotowania podłoża nie należy rezygnować także w przypadku remontu ścian i sufitów ze starą powłoką malarską. Dodatkowy czas poświęcony na proces przygotowania powierzchni malowanych zapewni optymalną przyczepność dla farby nawierzchniowej, a więc w efekcie trwałość powłoki.
Właściwe przygotowanie podłoża i gruntowanie przed ostatecznym malowaniem przynosi wiele korzyści:
 
  • brak odspojeń farby nawierzchniowej na styku kolorów przy korzystaniu i odrywaniu taśmy malarskiej,
  • wyrównanie chłonności podłoża,
  • nadanie równego tła kolorystycznego malowanej powierzchni,
  • zwiększenie wydajności farby nawierzchniowej, a tym samym obniżenie kosztów malowania,
  • ułatwienie prac malarskich.
Gruntowaniu podlegają wszystkie podłoża malowane farbami dyspersyjnymi (tj. akrylowymi czy lateksowymi). Są to: płyty kartonowo-gipsowe, tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gładzie i szpachlówki gipsowe, polimerowe i mineralne, tapety papierowe i z włókna szklanego oraz płyty drewnopochodne.
 
 
 
 
Nazwa produktu
gruntującego
Optiva Grunt
Feelings Universal Primer
Rodzina farb nawierzchniowych
Optiva
Feelings, Joker
Stopień połysku
pełny mat
mat
Kolorystyka
biały + barwy pastelowe z kart Tikkurila, NCS, RAL
Wydajność
do 8 m2/ l
do 10 m2/ l
Opakowanie
0,9 l; 2,7 l; 9 l
0,9 l; 2,7 l
Cena
15,71 zł / 0,9 l
32,79 zł / 0,9 l
Czas schnięcia
ok. 2 h
ok. 30 min
Czas do nałożenia farby nawierzchniowej
min. po 16 h
min. po 3 h
Gdzie kupić?

 
 

 

 
 
 
 
Najczęstszy problem
wadliwie przeprowadzonego przygotowania podłoża:
  • odspajanie się farby nawierzchniowej
  • nakładanie większej ilości warstw farby nawierzchniowej
  • gorsze krycie farby nawierzchniowej, obniżenie zakładanych przez producenta wydajności
  • powstawanie smug na farbie nawierzchniowej
 
 
 
 
Cała sztuka tkwi….
…we właściwie przeprowadzonym procesie przygotowania do malowania. Powierzchne ścian i sufitów należy:
  • wyrezonować (nowe),
  • oczyścić z pyłu po szlifowaniu, kurzu, brudu, tłustych plam, itp.,
  • zagruntować preparatem lub farbą gruntującą, właściwymi dla danej farby nawierzchniowej.

 

Tikkurila to fiński producent farb należący do międzynarodowej Grupy Tikkurila o ponad 140-letniej tradycji w branży. Od 1998 roku na rynku polskim. jako jeden z pierwszych rozpoczął proces tworzenia sieci mieszalni farb, w których możliwa jest realizacja indywidualnych upodobań kolorystycznych nawet najbardziej wymagających klientów. Firma posiada niemal 1.100 maszyn barwiących w całym kraju – najwięcej w Polsce. Od 2009 roku, nowy system barwienia – AVATINT – zapewnia możliwość barwienia farb Tikkurila z „mieszalnika” na 10.000 kolorów.
Tikkurila oferuje swoim klientom szeroki zakres produktów wewnętrznych (farby ścienne, emalie, lakiery i farby do drewna, tynk dekoracyjny, lazury) oraz zewnętrznych (farby elewacyjne, masy tynkarskie, emalie, farby, impregnaty, oleje i lakiery do drewna).
Na świecie marka cieszy się szczególnym zaufaniem profesjonalistów oraz klientów indywidualnych. Znana jest również ze względu na swoje zaangażowanie w szeroko rozumianą działalność proekologiczną oraz ścisłe przestrzeganie norm i dyrektyw obowiązujących w tej dziedzinie.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt