Letnie remonty - Poradnik kredytowy
Nie dla wszystkich urlop oznacza wypoczynek. Wakacyjna pogoda sprzyja pracom remontowo-budowlanym, co niestety wiąże się ze sporymi kosztami. Szacuje się, że przeciętnie Polacy na większe remonty wydają około 20-30 tysięcy złotych. O tym, w jaki sposób pogodzić wakacyjne wydatki z finansowaniem metamorfozy naszego domu mówi Michał Kuchta, Dyrektor Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt.
W jaki sposób, wykorzystując ofertę banków, można sfinansować remont mieszkania lub domu?
Nie każdy remont jest taki sam. Dlatego w zależności od jego rozmachu i potrzebnej kwoty, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim produkcie. Remonty generalne lub wykańczanie wnętrz, z racji sporych kosztów, kwalifikują się na kredyt hipoteczny. Nieco mniejsze kwoty możemy uzyskać z pożyczki gotówkowej na dowolny cel. Szybki i przez jakiś czas nieoprocentowany kredyt możemy wziąć na karcie kredytowej. Na rynku dostępne są również specjalne produkty przeznaczone na cele remontowo – budowlane. O tym, jak pomocne podczas remontów są produkty bankowe świadczą statystyki. 30 procent udzielanych w Polsce kredytów jest przeznaczonych właśnie na ten cel. Z danych różnych instytucji finansowych wynika, że w 2009 roku łączna suma kredytów przeznaczonych na remonty wyniesie około 21 miliardów złotych*.
Czego możemy się spodziewać, biorąc kredyt hipoteczny na taki cel?
Przede wszystkim długiej procedury. Hipoteka to produkt dla wytrwałych. W procesie decyzyjnym musimy przedstawić dokładny kosztorys robót wraz z terminami wykonania, który posłuży bankowi do rozliczenia kwoty przyznanego kredytu. Dlatego bardzo ważne jest, by w przygotowywanym spisie niczego nie pominąć. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia kredytu, bank zażąda zastawu hipotecznego na nieruchomości, co wydłuży czas dostępu do pieniędzy. Trzeba także pamiętać o tym, że banki stosują wyższe minimalne kwoty dla kredytów mieszkaniowych – w Deutsche Bank PBC jest to np. 20 tysięcy złotych. Oznacza to, że na kredyt hipoteczny warto tak naprawdę zdecydować się w przypadku większych wydatków remontowych. Niewątpliwie ogromną zaletą mieszkaniówki jest jej niskie oprocentowanie – to najtańszy sposób finansowania dostępny na rynku. Kredyt mieszkaniowy jest więc dość wygodnym rozwiązaniem dla osób, które oprócz planowanego wykończenia czy remontu nieruchomości, po prostu starają się o pieniądze na jej zakup lub budowę. Wówczas procedura nie musi się powielać, ponieważ wnioskując o kredyt na nieruchomość, można uwzględnić w nim także potrzeby remontowe. Osobom potrzebującym dużej kwoty w krótszym czasie mogę polecić db kredyt remontowy – nawet do 100 tysięcy złotych na pokrycie ponad 100 proc. wartości remontu, co pozwala mu konkurować z hipoteką, przy znacznie prostszej procedurze decyzyjnej.
Wobec skomplikowanej procedury hipoteki pożyczka gotówkowa wydaje się bardziej przystępnym rozwiązaniem.
To prawda, ale oba produkty mają sporo zalet. Zasadnicze różnice to kwota, czas przyznania pieniędzy i wspomniane wcześniej koszty. Jeśli remont wynika z nagłej potrzeby, na przykład w wypadku zalania mieszkania, klientowi będzie zależało na czasie. Kredyt gotówkowy gwarantuje nam szybką obsługę – maksymalnie jego przyznanie powinno zająć dwa dni, przy czym wszystko zależy od banku. W placówkach db kredyt standardowa decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu dwóch godzin, ale często zdarza się, że już po godzinie mamy odpowiedź. Warunkiem jest dostarczenie przez klienta kompletu wymaganych dokumentów.
Co odróżnia db kredyt remontowy od zwykłej pożyczki gotówkowej?
Produkty dedykowane powstają z myślą o specyficznych potrzebach klienta. db kredyt remontowy oprócz gotówki, gwarantuje inne formy pomocy niezbędne w czasie remontu. Zapewnia też ochronę Home Assistance, dzięki której w przypadku zdarzeń losowych związanych np. z pożarem czy zalaniem, lub w razie domowych awarii, klienci mogą liczyć na usługi specjalistów, m.in. ślusarza, hydraulika czy dekarza. Oprócz tego, w ramach kredytu, klienci otrzymują usługę do wyboru: konsultację architekta wnętrz, transport mienia lub montaż wybranych instalacji domowych. db kredyt remontowy został uzupełniony o programy zniżek firm partnerskich, oferujących w tym przypadku znaczne rabaty na meble, wykończenie wnętrz, materiały dekoracyjne czy budowlane.
Czy płacąc „plastikiem” za remont mogę liczyć na jakieś korzyści?
Musimy zacząć od tego, że posiadacz karty ma dostęp do pieniędzy natychmiast po podjęciu decyzji o remoncie. Wszystkie „plastiki” mają pewien okres bezodsetkowy, tzw. grace period. Gwarantuje on, że jeśli w określonym przez bank okresie uregulujemy zadłużenie, nie poniesiemy kosztów oprocentowania. Jednak w tym przypadku należy dokładnie trzymać się terminów spłat, ponieważ przekroczenie wyznaczonych okresów będzie skutkowało dużo wyższym kosztem remontu. Tym niemniej karty są oczywiście ciekawym rozwiązaniem na odroczenie w czasie drobnych płatności związanych z wykończeniem czy remontem mieszkania. Dedykowany db kredyt remontowy pozwala natomiast w usystematyzowany sposób sfinansować wszystkie związane z remontem wydatki.
* Dane zawarte w artykule pochodzą z opracowań GUS, ankiet konsumenckich, raportów IBnGR i NBP
Artykuł dodał: Kamil Bielicki