ZIELONE INSPIRACJE
Wydawałoby się, że o projektowaniu powiedziano już wystarczająco dużo, a zmieniające się trendy w architekturze są jedynie modyfikacją lub kontynuacją dotychczasowych pomysłów na kreowanie przestrzeni… Warto jednak zwrócić uwagę, że dziś w szeroko pojętej sztuce architektury na znaczeniu zyskuje coś więcej niż nowatorskie idee, zaskakujące bryły i wzornictwo.
Wyzwaniem dla współczesnej architektury jest nie tylko oryginalna i funkcjonalna kreacja bryły czy wnętrza, ale również świadome podejście do projektowania przestrzeni. Proekologiczna odpowiedzialność projektowa i wykonawcza wiąże się z koniecznością minimalizowania negatywnych skutków dla otoczenia, a - co za tym idzie - doboru takich rozwiązań i materiałów budowlanych, które wpisują się w postawę przyjazną dla środowiska na każdym etapie, począwszy od projektu, aż do jego realizacji. Nie znaczy to jednak, że „ekopodejście” do architektury musi wykluczać twórczą ideę i rozmach. Najlepszym tego przykładem jest najnowsza edycja Księgi Pomysłów Armstrong.
Czy wiesz, że…?
Warto zaufać doświadczeniu!
Firma Armstrong była pionierem działań proekologicznych już w 1860 roku. Od tego czasu pozostaje stale zaangażowana w programy i produkty przyjazne dla środowiska naturalnego. Dziś chce się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z architektami i projektantami, przekazując im do dyspozycji niewyczerpane źródło „zielonych inspiracji”.
Ponad sto lat temu firma Armstrong opracowała proces odzyskiwania odpadów korkowych, którego końcowym efektem było wprowadzenie na rynek produktu znanego obecnie jako linoleum. Płyty sufitowe produkowane przez Armstrong zawierają aż do 70% surowców pochodzących z odzysku. W 1999 roku jako pierwsza w branży wprowadziła program powtórnego przetwarzania komponentów sufitów podwieszanych. Do chwili obecnej na całym świecie powtórnemu przetworzeniu poddanych zostało ponad 6 milionów metrów kwadratowych zużytych materiałów sufitowych. To oznacza, że ponad 30 tysięcy ton odpadów budowlanych nie trafiło na wysypiska śmieci.
|
Artykuł dodał: Kamil Bielicki