Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Wybuch kontrolowany

Dołącz do mistrzów pirotechniki – dr. Bradena Luska i dr. Paula Worsey'a – którzy docierają za kulisy największych oraz najbardziej skomplikowanych wyburzeń budynków i innych konstrukcji – od wieżowców poprzez potężne stalowe mosty, aż po ogromne stadiony.

Spotkają się z ekspertami, którzy potrafią zrównać z ziemią dowolną konstrukcję. Dzięki specjalnym kamerom i nowoczesnym technologiom szybkiego filmowania zobaczysz wyjątkowe, zakulisowe relacje, ukazujące, jak inżynieryjne kolosy giną po jednym przyciśnięciu guzika. Bądź świadkiem spektakularnego widowiska w Wybuchu kontrolowanym. Przekonaj się, czy wszystkie budynki legną w gruzach.

Questions & Answers 

1.       Ile przeciętnie trwają przygotowania do wyburzenia konstrukcji?
Przygotowania zajmują saperom nawet 2 tygodnie.
2.       Czy to prawda, że detonacja budynku jest tańszym rozwiązaniem niż wyburzenie go?
Tak, średnio kosztuje to 30 % ceny wyburzania.
3.       Czy jest możliwe wyburzenie budynku tak, aby inne, stojące niedaleko, nie ucierpiały?
Oczywiście, detonacje budynków są przeprowadzane bardzo precyzyjnie i nie zagrażają otoczeniu.
4.       Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się odłamków niszczonej konstrukcji?
Istnieją specjalne osłony i wychwytywacze odłamków, żeby bezpiecznie przeprowadzić operację.
5.       Jak bardzo można ograniczyć strefę zagrożenia?
Profesjonalne firmy potrafią ją ograniczyć nawet do pół metra.
6.       Czy jest możliwe wyburzanie konstrukcji pod wodą?
Tak, wyszkoleni nurkowie zakładają materiały wybuchowe np. pod filarami mostu
7.       Ile zapalników trzeba przeciętnie użyć do wyburzenia średniej wielkości budynku?
Około paru tysięcy, zależnie od wielkości obiektu
 
8.       Na czym polega trudność wysadzania konstrukcji zbudowanych ze stali? Odpowiedź w odcinku 7
9.       Dlaczego większość pirotechników nie podejmuje się wyburzania silosów? Odpowiedź w odcinku 10
10.   Jak precyzyjnie wyburzyć budynek, jeśli jest zbudowany z dwóch materiałów, które różnie reagują na działanie materiałów wybuchowych? Odpowiedź w odcinku 2
11.   Czy istnieją komputerowe systemy pomagające przy planowaniu detonacji? Odpowiedź w odcinku 3
12.   Jak wysadzić wysoki budynek, jeśli w wyniku osłabienia konstrukcji nie można wejść na wyższe piętra? Odpowiedź w odcinku 12
13.   Jakie zagrożenia dla planowanego wyburzenia niosą niestabilne warunki pogodowe? Odpowiedź w odcinku 9
14.   Czy możliwe jest, by detonacja ogromnego komina z setek tysięcy cegieł, położonego w centrum osiedla mieszkaniowego nie wyrządziła nikomu najmniejszej krzywdy? Odpowiedź w odcinku 11
 
Opis odcinków
 

Odcinek 1: Liverpool
(ang: Liverpool)
Emisja: 4 czerwca, godz. 22:30
 
Specjaliści ds. materiałów wybuchowych - dr Braden Lusk i dr Paul Worsey – przemierzają świat w poszukiwaniu największych, przeznaczonych do wyburzenia obiektów i analizują, jak najskuteczniej przeprowadzić proces zniszczenia. W tym odcinku Braden odwiedza miejsce wysadzenia dwóch stalowych konstrukcji – jedną jest para wież mostowych w Corpus Christie w stanie Teksas, drugą są dwa dźwigi portowe w Liverpoolu w Anglii. W obu przypadkach istnieje ryzyko, że resztki konstrukcji zablokują kanały portowe, jednak Bradena szczególnie martwi planowany wybuch w Corpus Christie. Tylne filary wież mostu nie zostały wstępnie osłabione, Braden obawia się, że wybuch może nie pójść zgodnie z planem.
 
Odcinek 2: Floryda
(ang: Coral Gables)
Emisja: 11 czerwca, godz. 22:30
 
Dr Braden Lusk, zabiera nas w samo serce Coral Gables na Florydzie, gdzie mieści się historyczny Ponce De Leon Towers. Ten dawny budynek biurowy, wzniesiony w latach 70. zeszłego wieku, był najwyższym budynkiem miasta, a teraz został przeznaczony do rozbiórki. Jest zbudowany z betonu i stali – dwóch wyjątkowo wytrzymałych materiałów, które różnie reagują na działanie materiałów wybuchowych. Jim Redyke, weteran w dziedzinie wybuchów, musi wymyślić sposób, aby zarówno betonowy rdzeń, jak i stalowa rama zapadły się równocześnie i w tym samym kierunku. Biorąc pod uwagę ruch pieszych i inne budynki w niedalekiej odległości, Jim nie chce żadnych niespodzianek po naciśnięciu przycisku. Jednak jak się przekona, nie wszystkie wybuchy przebiegają tak, jak można by sobie życzyć.

Odcinek 3: Glasgow
(ang: Glasgow)
Emisja: 18 czerwca, godz. 22:30
 
Dr Braden Lusk i dr Paul Worsey demonstrują nam swoją niezwykłą precyzję w wysadzaniu budynków znajdujących się na terenie miast. Najpierw Braden wybiera się do Glasgow w Szkocji, gdzie ekipa pirotechników posługuje się skomputeryzowanym systemem detonacji do zniszczenia dwóch wieżowców. Wyzwaniem jest nie tylko to, że oba budynki są niezwykle wysokie, ale też to, że po drugiej stronie ulicy znajdują się inne budynki, które muszą pozostać nieuszkodzone. Paul i Braden sprawdzają w laboratorium pracę Jima Redyke’a, który zburzył stary hotel w centrum Birmingham, w stanie Alabama, przy użyciu odpowiednio przygotowanej mieszanki materiałów wybuchowych. W przypadku budynków znajdujących się w sercu ruchliwego centrum, detonacja musi być szczególnie precyzyjna, aby nie doszło do tragedii.

Odcinek 4: Bermudy
(ang: Bermuda)
Emisja: 25 czerwca, godz. 22:30
 
Raz na jakiś czas zespoły rozbiórkowe natrafiają na konstrukcję tak niebezpieczną, że wysadzenie jej jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Specjaliści ds. materiałów wybuchowych - dr Braden Lusk i dr Paul Worsey – przedstawią nam zakulisowe relacje na temat wysadzenia dwóch konstrukcji, których nie można było zburzyć przy użyciu zawieszonej na linie stalowej kuli. Braden wybiera się na Bermudy, gdzie planowane jest wysadzenie ogromnego nadmorskiego kompleksu. Ten potężny, betonowy budynek, który miał nie poddawać się sile huraganów, stanowi poważne zagrożenie. Paul natomiast pokaże nam strzelisty komin przemysłowy w Holandii, którego bezpieczne wyburzenie wymaga specjalistycznych umiejętności. Detonując konstrukcje, których zburzenie niesie ze sobą duże ryzyko, podstawowe znaczenie ma precyzja wybuchu, ponieważ każde odstępstwo od planu mogłoby oznaczać destrukcję pobliskich biur i domów.

Odcinek 5: Stary most w Pensylwanii
(ang:Foxburg, PA)
Emisja: 2 lipca, godz. 22:30
 
Specjaliści ds. materiałów wybuchowych – dr Paul Worsey i dr Braden – pokazują nam, jak zespoły pirotechników wykorzystują najnowocześniejsze technologie, aby zburzyć konstrukcje w ciasno zabudowanych terenach. Paul wybiera się do Glasgow w Szkocji, gdzie zespół inżynierów stara się zburzyć dwa wieżowce, położone niecałe 8 metrów od ruchliwej linii kolejowej. W laboratorium Paul i Braden analizują kolejny wybuch – detonację starego mostu w Pensylwanii, który znajduje się zaledwie kilka metrów od swojego wartego miliony dolarów następcy. Niekontrolowany wybuch mógłby odciąć podróżnych od świata i rozwścieczyć pobliskich mieszkańców.

Odcinek 6: Biurowiec w Kentucky
(ang:Louisville, KY)
Emisja: 9 lipca, godz. 22:30
 
Dr Paul Worsey koncentruje się na wyburzeniu ogromnego budynku biurowego w Louisville, w stanie Kentucky. Budynek ten został zbudowany przy wykorzystaniu nowej techniki sprężania betonu. Niewielu pirotechników ma na koncie wyburzenie takich budynków. Co gorsza, znajduje się on zaledwie kilka metrów od ruchliwego mostu, który musi bezpiecznie przetrwać pobliski wybuch. W zupełnie innej części świata – w brytyjskim Birmingham – eksperci pracują nad kolejnym betonowym gigantem. Choć zbudowany za pomocą tradycyjnej technologii, nie jest wcale łatwiejszym obiektem do zburzenia. Kolumny budynku mają niemal metr grubości – są więc czterokrotnie grubsze od standardowych. Czy te betonowe kolosy polegną, nie wyrządzając wokół żadnych szkód?

Odcinek 7: Fabryka papieru w Szkocji
(ang:Fort William Scotland)
Emisja: 16 lipca, godz. 22:30

Wyburzenie przy pomocy detonacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Dr
Braden Lusk i dr Paul Worsey analizują dwie stalowe papiernie, które mają zostać wysadzone przy użyciu zupełnie różnych metod. W Szkocji weteran pirotechniki postanawia wyburzyć ważącą 3000 ton stalową konstrukcję, wyburzając przed wybuchem filary budynku – w ten sposób wyłącznie siła grawitacji będzie utrzymywać papiernię w pozycji pionowej, zanim ostatecznie rozprawi się z nią dynamit. Po drugiej stronie Atlantyku – w Kanadzie – inżynier musi stawić czoła innemu stalowemu gigantowi i wybiera silne materiały wybuchowe, które mają przeciąć stal, zwalając bestię na ziemię. Jedyny problem polega na tym, że budynek znajduje się 5 metrów od działającej fabryki papieru. Te dwa ryzykowne przedsięwzięcia dowodzą, że wysadzanie stali powinno się zostawić zaprawionym w bojach fachowcom.

Odcinek 8: Rozlewnia w Newcastle
(ang: Newcastle)
Emisja: 23 lipca, godz. 22:30
 
Dr Paul Worsey i dr Braden Lusk – przyglądają się metodom stosowanym przy wysadzaniu ogromnych betonowych budynków. Braden wybiera się do Newcastle w Anglii, gdzie zespół inżynierów użyje aż 2500 detonatorów do wysadzenia ogromnej rozlewni. Z kolei po powrocie do Missouri Paul tworzy własną sekwencję detonacji. Tymczasem w Midland, w stanie Teksas, pirotechnicy Jim Redyke i Chester Grace muszą sprostać trudnemu zadaniu. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej duży, organizowany przez nich wybuch nie powiódł się – część budynku nie dała się wysadzić. W Midland muszą stawić czoła podobnej konstrukcji, tym razem w samym centrum miasta. Nie mogą sobie pozwolić na najmniejszy błąd.
 
 

Odcinek 9: Most w Północnej Dakocie

(ang: Bismarck, North Dakota)
Emisja: 30 lipca, godz. 22:30

Dr
Paul Worsey – odkrywa przed nami tajniki branży pirotechnicznej podczas wysadzenia 762-metrowego stalowego mostu w Bismarck, w Północnej Dakocie. Głównym pirotechnikiem jest Cody Gustafson, którego rodzina specjalizuje się w wyburzaniu ogromnych mostów. Największym wyzwaniem Cody'ego będzie wysadzenie mostu bez szkody dla jego następcy, wartego 49 milionów dolarów, a zbudowanego zaledwie 7 metrów dalej. Musi się też upewnić, że podmuch eksplozji nie roztrzaska okien pobliskich domów. Na tym jednak nie koniec problemów. Podczas przygotowań Cody musi zmagać się z ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami Północnej Dakoty i bardzo niskimi temperaturami. Wygląda na to, że most w Bismarck na długo pozostanie w pamięci zarówno Cody'ego, jak i Paula.

Odcinek 10: Stalownia w Zachodniej Wirginii
(ang:Weirton, West Virginia)
Emisja: 6 sierpnia, godz. 22:30

Jim Redyke z firmy Dykon i jego zastępca Chester Grace muszą zmierzyć się z całą serią trudności. Stoi przed nimi zadanie wyburzenia czterech ogromnych konstrukcji w starej stalowni w Zachodniej Wirginii, w ciągu zaledwie dwóch dni. Każda z konstrukcji niesie ze sobą inny rodzaj ryzyka. Mają zająć się nadszybiem w tak złym stanie, że wszelkie prace przygotowawcze grożą jego nagłym zawaleniem; kominem fabrycznym, który ma więcej stalowych wzmocnień niż jakikolwiek inny; wieżą ciśnień, której okrągłe filary wymagają idealnego dopasowania ładunków. Wreszcie muszą zmierzyć się z czterema silosami – rodzajem konstrukcji, od której większość pirotechników woli trzymać się z daleka, ponieważ wysadzanie tego typu budowli jest wysoce nieprzewidywalne. Co gorsza, silosy znajdują się tuż obok budynku, który musi ocaleć.

Odcinek 11: Komin w Ohio
(ang: Toronto, OH)
Emisja: 13 sierpnia, godz. 22:30

Specjaliści ds. materiałów wybuchowych - dr
Braden Lusk i dr Paul Worsey – analizują wyburzenie dwóch potężnych kominów fabrycznych – oba z pewnością będą sporym wyzwaniem dla pirotechników. W Toronto, w stanie Ohio, pirotechnik Jim Redyke staje oko w oko z niemal 200-metrowym betonowym kolosem – jednym z najwyższych obiektów, z jakimi miał do czynienia w swojej karierze. Olbrzym może paść tylko w jednym kierunku, jednak wysadzenie 10 tysięcy ton betonu wymaga nie tylko stalowych nerwów, ale i ogromnych umiejętności. Natomiast pirotechnik w tłocznym przedmieściu Chicago ma jeszcze trudniejsze zadanie. Musi doprowadzić do pionowego zawalenia komina, zrobionego ze 150 tysięcy cegieł, a sytuację pogarsza jeszcze fakt, że znajduje się on w sercu rozległego kompleksu mieszkaniowego. Wysadzenie tych gigantów wiąże się z potężnym ryzykiem. Niestety wyburzanie jednego z tych monstrualnych kominów przybierze zły obrót.

Odcinek 12: Stadion w Północnej Karolinie
(ang: Charlotte, North Carolina)
Emisja: 20 sierpnia, godz. 22:30

Budynek Banku Przemysłowego w Nigerii, który przed kilku laty został na w połowie zniszczony przez piorun, złowieszczo góruje nad Lagos. Do pirotechników
Boba Daphne i Mike'a Perkina z południowo-afrykańskiej firmy Wreckers należy bezpieczne wyburzenie konstrukcji. Najwyższe piętra dawnego banku, gdzie uderzył piorun, są bardzo niestabilne, więc pirotechnicy są zmuszeni do zaniechania wszelkich standardowych prac przygotowawczych nad potężnym rdzeniem budynku. W celu zrównania tego potwora z ziemią, Bob i Mike muszą użyć trzy razy silniejszych materiałów wybuchowych niż w normalnych okolicznościach. Więcej materiałów wybuchowych oznacza wyższe ryzyko, a na to nie można sobie pozwolić. Zaś w Charlotte w Północnej Karolinie pirotechnik Jim Redyke ma inne zmartwienie. Ma wyburzyć Charlotte Coliseum, ogromny stadion sportowy o nieregularnym kształcie i bardzo nietypowym dachu. Jim sądzi, że ma wszystko pod kontrolą, lecz matka natura szykuje dla niego niespodziankę.
 
 
Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości są dostępne pod adresem: www.press.discovery.com.
 
Discovery Channel
 
Discovery Channel uznawany jest za globalną markę mediową cieszącą się największym zaufaniem. Dzięki swojej popularności i wieloletniemu doświadczeniu pozostaje jedną z najszerzej dystrybuowanych telewizji na świecie oraz liderem kategorii factual entertainment (rozrywki opartej na faktach).
 
Discovery Channel rozpoczęło nadawanie w USA w 1985 roku, jako realizacja wizji Johna Hendricksa – założyciela i prezesa Discovery Communications. Międzynarodowa ekspansja stacji rozpoczęła się w 1989 r. od wejścia na obszar Wielkiej Brytanii. W 1993 roku kanał wprowadzono na rynki Azji i Ameryki Łacińskiej. W Europie Środkowej zainaugurował on swą działalność w 1996 roku debiutem w Polsce, a rok później – w Rumunii i na Węgrzech.
 
Discovery Channel skierowany jest głównie do młodych mężczyzn, ciekawych świata i pragnących poszerzać swoje horyzonty. To nowoczesny i dynamiczny kanał telewizyjny, który angażując widza, przekazuje mu doświadczenie oraz wiedzę o otaczającym go świecie. Emitując programy o różnorodnej tematyce inspiruje, skłania do przemyśleń, zachęca do działania, rozwijania zainteresowań, jak również dzielenia się spostrzeżeniami i pomysłami z innymi.
 
Discovery Channel prezentuje pełne emocji i pasji prawdziwe historie, przedstawione w fascynujący i innowacyjny sposób. Ofertę stacji tworzą zarówno interesujące historie z życia ludzi, jak i programy dotyczące m.in. inżynierii, motoryzacji, zainteresowań, jak i ciekawych form spędzania wolnego czasu. Dużą popularnością cieszą się także serie poświęcone sztukom walki czy sposobom przetrwania w ekstremalnych warunkach.
 
Discovery Channel emituje swoje programy 24 godziny na dobę, a ramówka stacji uwzględnia potrzeby polskich widzów. Do najchętniej oglądanych serii należą m.in. Jak to jest zrobione, Miami Ink – studio tatuażu, Szkoła przetrwania, Najniebezpieczniejszy zawód świata, Prawda czy fałsz - pogromcy mitów oraz wiele innych.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt