Młodzi po zakup mieszkania
Kupić mieszkanie czy wynająć? Co się bardziej opłaca studentom i młodym ludziom w Poznaniu? Na to i wiele innych pytań, ściśle związanych ze sposobem finansowania własnego M i rynkiem mieszkaniowym, próbowano odpowiedzieć na czwartkowej konferencji „Szanse młodych na własne mieszkanie.”
Najbardziej optymalną opcją dla młodych ludzi jest zakup 2-pokojowego mieszkania w okolicy centrum miasta, wynika z podsumowań konferencji „Szanse dla młodych na własne mieszkanie”. Takie M spełnia podstawowe wymogi młodych ludzi, którzy planują założenie rodziny, a gdy przyjdzie do jej rozszerzenia i tym samym do zmiany mieszkania na obszerniejsze, nie sprawi problemu jego wynajem. Właśnie dwupokojowe mieszkania w dobrej lokalizacji cieszą się największym zainteresowaniem wśród najemców. – Często naszymi klientami są młode osoby, które kupują niewielkie mieszkania dwupokojowe. Zdarza się, że jeden pokój podnajmują, by w ten sposób spłacić zaciągnięty kredyt – mówi Agnieszka Węgrowska z Nickel Development, jednego ze sponsorów konferencji. – Rynek mieszkań niedużych, nie luksusowych, cały czas ma się w Poznaniu bardzo dobrze – dodaje przedstawicielka dewelopera. O zakupie myślą ludzie wchodzący w dorosłe życie, ale także studenci, którzy z finansową pomocą rodziców, chcą je kupić, przez jakiś czas wynająć lub wynająć jego część, aby ułatwić sobie spłatę rat kredytu.
Na konferencji, zorganizowanej specjalnie z myślą o młodych ludziach, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu padło ciekawe porównanie opłacalności wynajmu i kupna mieszkania. Wnioski są dość zaskakujące. Okazało się, że w większości dzielnic w Poznaniu czynsz z najmu starcza na pokrycie raty kredytu zaciągniętego na 30 lat, a w niektórych lokalizacjach nawet na 20 lat.
Studenci Koła Naukowego Propertus przygotowali wiele wnikliwych analiz rynku, prezentowali programy ułatwiające nabycie mieszkania. Wiedza przekazana podczas spotkania z pewnością ułatwi wielu młodym ludziom podjęcie decyzji.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki