LUMINA na BUDMIE 2009
Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA organizowanych pod hasłem "Inspirowane naturą", zgodnym z jednym z najważniejszych trendów w budownictwie, wzbudziła wyjątkowo duże zainteresowanie branżystów, osób prywatnych oraz mediów z kraju i ze świata. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG przygotowała wykład dotyczący nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym na przykładzie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, zaś na stoisku wystawienniczym Pracowni zaprezentowano model domu LUMINA – makietę w skali 1:20.
BUDMA - to najważniejsze targi budowlane w Polsce, a także jedne z największych w Europie Środkowej i Południowej - odbyły się w Poznaniu w dniach 20-23.01.2009 r. w kilkunastu pawilonach wystawienniczych. Targi zostały podzielone na salony tematyczne związane z rodzajem działalności firm, które przygotowały ofertę zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i dla budujących zawodowo. Na tegorocznej BUDMIE nie zabrakło interesujących konferencji, seminariów i paneli dyskusyjnych, na których omawiano m.in. technologie budownictwa nowoczesnego - energooszczędnego, ocenę energetyczną i świadectwa energetyczne obiektów, zastosowanie najnowszych narzędzi informatycznych w branży budowlanej, najnowsze regulacje prawa budowlanego itp. Kwestia obniżenia zapotrzebowania domu na energię to jeden z istotniejszych problemów naszych czasów. Rozważana jest przez przyszłych inwestorów, a rozwiązać ją próbują specjaliści branży budowlanej. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG podczas targów poprowadziła wykład dotyczący nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym na przykładzie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, zaś na stoisku wystawienniczym Pracowni zaprezentowano model LUMINY - makietę w skali 1:20, która budziła wyjątkowo duże zainteresowanie osób przybyłych na targi. Na naszym stoisku panował duży ruch, gdyż dyżurujący architekci oraz eksperci reprezentujący firmy, których nowoczesne rozwiązania zostały zastosowane w LUMINIE dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, odpowiadając na wszelkie pytania zwiedzających.
Drugiego dnia targów - 21 stycznia 2009 r. - odbył się wykład zorganizowany przez Pracownię ARCHIPELAG pt. "Nowoczesne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym na przykładzie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, w którym udział wzięli eksperci - Partnerzy nowoczesności. Przybyłych gości przywitała dyrektor ds. marketingu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG - Hanna Krzyżosiak, która omówiła również idee przyświecające powstaniu projektu nowoczesnego domu energooszczędnego LUMINA oraz przedstawiła założenia towarzyszącej mu akcji promocyjno-edukacyjnej. O koncepcji projektu domu oraz założeniach projektowych opowiadał jeden z pomysłodawców, arch. Henrik Norlander Smith z firmy Velux, zaś wystąpienie na temat certyfikacji energetycznej w kontekście LUMINY wygłosił Szymon Firląg z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Na kolejną część wykładu poprowadzona przez arch. Annę Marcjasz złożyła się prezentacja projektu oraz omówienie zastosowanych technologii i materiałów. Systemy i rozwiązania wykorzystane w domu LUMINA przedstawili reprezentujący Partnerów akcji: Artur Karczmarczyk (Stiebel Eltron), Andrzej Durda (TECE), Maciej Kosowski (Rekuperatory), Grzegorz Janiczek (Velux), Agnieszka Bujnowska (Schüco), Jerzy Mikulski (Polska Woda Deszczowa), Harald Kallinich (Siedle) oraz Jarosław Kołcun (Microtech). O nowoczesnym inwestorstwie zastępczym mówił Marek Wełeszczuk z firmy MULTI, wchodzącej w skład Grupy Archipelag, która poprowadzi budowę domu LUMINA.
Przypomnijmy, że dom LUMINA jest początkiem większej akcji prowadzonej przez ARCHIPELAG pod nazwą DOMY XXI. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG przygotowała kolekcję DOMÓW XXI jako odpowiedź na potrzeby współczesności i aby zwrócić szczególną uwagę na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i poszanowanie środowiska naturalnego przy tworzeniu nowej architektury. Projekt LUMINA powstał z myślą o ludziach o wysokich wymaganiach i świadomych konieczności realizacji określonych przemian właściwych naszym czasom. O oszczędzaniu energii i ekologii należy myśleć już w fazie tworzenia założeń projektowych, aby powstała w pełni przemyślana dokumentacja projektowa domu, który spełnia warunki budynku energooszczędnego, a jednocześnie zaplanowanego optymalnie na rzecz komfortu jego mieszkańców. Dzięki zastosowanym pompom ciepła, rekuperatorom, kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym, systemowi odzyskiwania wody deszczowej i zintegrowaniu wszystkich systemów z inteligentnym sterowaniem poniesione podczas budowy LUMINY nakłady finansowe, wyższe niż przy budowie domu tradycyjnego, zwrócą się już po kilkunastu latach. Na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii wystawione zostało świadectwo energetyczne stwierdzające, że w domu LUMINA wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową (ciepło) do ogrzewania w standardowym sezonie grzewczym wynosi: EH = 43,9 kWh/(m kw./rok), wskaźnik sezonowego zapotrzebowana na energię końcową do ogrzewania i przygotowania cieplej wody użytkowej EK,H+W = 24,3 kWh/(m kw./rok), zaś wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną EP wynosi EP = 92,9 kWh/(m kw./rok).
Więcej informacji o LUMINIE i DOMACH XXI: www.domy21.pl
Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., GE Money Bank S.A., Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., maxit sp. z o.o., S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Sp. z o.o., "Rzeczpospolita", "Dom & Wnętrze", "Budujemy Dom", Grupa e-budownictwo
Artykuł dodał: Kamil Bielicki