Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Perspektywy dla energooszczędnego budownictwa w Polsce

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że energooszczędne budownictwo się opłaca, a wydatki poniesione w tym celu szybko się zwracają w postaci niskich kosztów eksploatacji. Jednak mimo tych zalet nadal spora część inwestorów – zarówno indywidualnych, jak i deweloperów nie wykorzystuje w pełni szansy, jaką dają energooszczędne rozwiązania przy budowie lub zakupie budynku czy mieszkania. Co jest głównym powodem takiego stanu rzeczy?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rockwool Polska1 wynika, że bariery dla energooszczędnego budownictwa w Polsce nieco się różnią w zależności od ankietowanej grupy. Architekci i deweloperzy jako główną i najważniejszą przyczynę podają brak funduszy u nabywców mieszkań – odpowiednio 86% oraz 77% badanych.

Tymczasem, tylko 57% inwestorów indywidualnych wskazuje ograniczone środki finansowe jako barierę dla „ciepłego” budownictwa. 
W ocenie ankietowanych, podobny  wpływ na stosunkowo jeszcze niską popularność energooszczędnego budownictwa w Polsce mają dwa inne czynniki, tj. brak odpowiednich systemów wsparcia przez państwo i brak dostatecznej wiedzy na temat korzyści ekonomicznych z niego płynących. Na tę ostatnią barierę wskazuje aż ponad połowa architektów (53%) i deweloperów (56%), czyli główni realni decydenci w  sprawie ciepłego mieszkalnictwa. Co ciekawe, wśród inwestorów indywidualnych tylko 36% sądzi, że nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat, ale może to wynikać z innej perspektywy oceny.
 
Bariery dla energooszczędnego budownictwa, które jest korzystne z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, i deweloperów, ale również gospodarki i całego społeczeństwa, łatwiej będzie przezwyciężyć dzięki uporządkowanemu systemowi prawnemu. Bardziej kompleksowe podejście do tego zagadnienia przyniosły nowe przepisy wdrażające unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynku, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku.


1 Badanie „Opinie architektów, deweloperów oraz indywidualnych inwestorów budowlanych o energooszczędnych rozwiązaniach budowlanych”, przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska, w dniach 9-28 maja 2008 roku.

Precyzują one, m. in. formę i zakres świadectwa energetycznego budynku. Jednocześnie wprowadzają zmiany w istniejących warunkach technicznych i wymaganiach odnośnie zakresu projektu budowlanego. To ważny, ale dopiero pierwszy krok w kierunku zdecydowanej poprawy energooszczędności polskich budynków. Dzięki niemu nie tylko koszt budowy, ale również koszty eksploatacji realizowanych obiektów staną się przedmiotem większego zainteresowania nie tylko inwestorów, ale także projektantów i deweloperów. 

Właśnie z myślą o specjalistach branżowych firma Rockwool Polska przygotowała materiał poświęcony nowym wymaganiom wynikającym ze zmian w przepisach. Broszurę z hasłem przewodnim „Kierunek energooszczędność” można pobrać ze strony www.rockwool.pl.
 
Informacja została przygotowana na podstawie Raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.

Informacje dodatkowe:

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie.
 
Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku istnienia firmy Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000.
 
O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały trzykrotnie (w 2005, 2007, 2008 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005 i 2007 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.
 
Rockwool Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii” - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo” za produkcję prowadzoną z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób” za wyjątkowe ekologiczne walory wytwarzanych produktów. W roku 2007 Rockwool Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award”, dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania Rockwool”.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt