Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Wybieramy konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe przeżywają prawdziwy renesans. Powód? Ich oprocentowanie oscyluje na poziomie lokat, a przy tym mamy stały dostęp do naszych pieniędzy. Zalety kont oszczędnościowych powinny docenić również osoby, które planują w najbliższym czasie zakup mieszkania. Stawki na rynku nieruchomości zaczęły spadać, więc wielu potencjalnych nabywców czeka i obserwuje rozwój sytuacji. Nie warto w tym czasie tzw. „wkładu własnego” trzymać w skarpecie, bo pieniądze każdego dnia tracą na inflacji.

            Wraz z modą na oszczędzanie, która trafiła do Polski z finansowym zamieszaniem, do łask powróciły znane od dawna konta oszczędnościowe. W przeciwieństwie do lokat, dają one możliwość stałego dostępu do zgromadzonej gotówki i obrotu nią bez utraty naliczonych odsetek. Ułatwiają też systematyczne oszczędzanie – np. odkładanie comiesięcznych „zaskórniaków”. Zalety kont oszczędnościowych powinny docenić również osoby, które planują w najbliższym czasie zakup mieszkania. Stawki na rynku nieruchomości zaczęły spadać, więc wielu potencjalnych nabywców czeka i obserwuje rozwój sytuacji. Nie warto w tym czasie tzw. „wkładu własnego” trzymać w skarpecie, bo pieniądze każdego dnia tracą na inflacji, która w tym roku prawdopodobnie przekroczy 5 proc. Stracić mogą również ci, którzy liczą, że w miarę możliwego pogłębiania się kryzysu finansowego, banki jeszcze podniosą oprocentowanie kont. Spodziewany spadek stóp procentowych spowoduje raczej odwrotną sytuację.
             Dobre konto oszczędnościowe powinno łączyć w sobie atrakcyjne oprocentowanie – od 5 do 7 proc. w skali roku – z minimalnymi stawkami za wykonywane operacje, np. przelewy. Dla naszych zysków ważne są również takie elementy jak np. moment kapitalizacji odsetek. Na pewno nie zawsze warto się kierować jedynie punktami procentowymi. Poniżej prezentujemy trzy najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego.

1. Kapitalizacja
 
Termin kapitalizacji odsetek jest o tyle ważny, że im częściej banki to robią, tym lepiej dla klienta. Przekłada się to bezpośrednio na nasz zysk. Normą stała się już kapitalizacja odsetek w cyklach miesięcznych – wówczas wypracowany przez miesiąc zarobek księgowany jest na rachunku klienta, a w kolejnym miesiącu oprocentowanie nalicza się już od wyższej kwoty. Na polskim rynku są jednak jeszcze banki, gdzie kapitalizacja następuje w cyklach kwartalnych.
 
2. Odsetki
 
W niektórych bankach zysk z oszczędności naliczany jest w sposób progresywny, co oznacza, że tylko nadwyżka od jakiejś kwoty jest oprocentowana na wyższym poziomie. Zdecydowanie korzystniejsze są oferty, w których odsetki są księgowane od całej zaoszczędzonej kwoty, niezależnie od salda. – W przypadku naszego db Konta Oszczędnościowego, oferowanego jako rachunek bezpłatny, odsetki naliczane są codziennie od całości zgromadzonych środków, więc pieniądze klienta pracują przez cały czas – mówi Michał Kałużny, Manager ds. Produktów Depozytowych w Deutsche Bank PBC.
 
3. Opłaty dodatkowe
 
Poza wysokim oprocentowaniem wkładu konto musi także dawać stały dostęp do gotówki. Powoli staje się normą, iż banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego, nie określają też wymaganej do jego otwarcia kwoty minimalnej. Opłaty dodatkowe są jednak pobierane od klientów za przelewy czy wypłaty z konta. Najczęściej banki oferują możliwość darmowego przelewu czy wypłaty gotówki raz lub dwa razy w miesiącu. Kolejne tego typu operacje są już płatne. W niektórych bankach opłaty za przelew sięgają 10 złotych.
 
Pytamy eksperta:
 
Czy konta oszczędnościowe są realną konkurencją dla tradycyjnych rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych, tzw. ROR-ów?

Tradycyjnym rachunkom rzeczywiście rośnie konkurencja.Tym bardziej, że oprocentowanie ROR-ów w większości przypadków jest niemal symboliczne, gdy tymczasem ulokowane w ich ramach oszczędności stopniowo są „pożerane” przez zbliżającą się do 5 proc. inflację. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających nadwyżki finansowe mogą być właśnie konta oszczędnościowe, będące połączeniem rachunku bankowego z lokatą. Według ostrożnych szacunków na tego rodzaju kontach Polacy zgromadzili już ponad 50 miliardów złotych.
Michał Kałużny, Manager ds. Produktów Depozytowych w Deutsche Bank PBC
 
Czy na rynku są dostępne jeszcze inne produkty gwarantujące zysk i niewymagające zamrożenia pieniędzy?
 
Alternatywną ofertą wobec konta oszczędnościowego może być lokata typu overnight. To rodzaj depozytu krótkoterminowego zakładanego dosłownie na noc. Bank blokuje pieniądze zgromadzone na koncie klienta na koniec dnia roboczego i stawia je do jego dyspozycji na rozpoczęcie kolejnego dnia roboczego. W tym przypadku oprocentowanie jest wyższe od tego na zwykłym rachunku bieżącym. Nie jest to nowy produkt, jednak zazwyczaj warunkiem jego założenia jest posiadanie dużych środków finansowych, dlatego do niedawna był on głównie dostępny tylko dla przedsiębiorstw. Chęć pozyskania nowych klientów poprzez uatrakcyjnienie oferty, sprawił, że lokatę overnight niektóre banki proponują również klientom indywidualnym. Dla nich jest ona dostępna w Deutsche Bank PBC i wchodzącym na rynek Alior Bank.
Bartłomiej Samsonowicz, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt