Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line
Serwis www.buduj.com.pl powstał we wrześniu 2006 roku. Od początku swojego istnienia strona służy wszystkim osobom budującym bądź remontującym dom lub mieszkanie.
Zrównoważony Rozwój w Bovis Lend Lease-Paweł Siedlarz Pierwszym Oficjalnym Konsultantem Certyfikatu LEED w Bovis Lend Lease Polska
W dniu 28 października 2008, Paweł Siedlarz, Inżynier Budowy, został pierwszym oficjalnym konsultantem certyfikatu LEED w Bovis Lend Lease Polska po miesiącach przygotowań i szkoleń w regionie CEMEA (Continental Europe, Middle East and Africa – Europa Kontynentalna, Bliski Wschód i Afryka)
Opracowany przez Konsulat Zielonych Budynków (The US Green Buildings Council), system oceny budynków pod względem rozwiązań sprzyjających środowisku - LEED (Leadership in Energy and Environmental Design – Przywództwo Energii i Projektowania Ekologicznego) jest dobrowolnym, narodowym narzędziem służącym do rozwoju wysokoefektywnych i ekologicznych budynków. Program LEED dla Nowych Konstrukcji i Dużych Renowacji przyznaje punkty w następujących kategoriach: lokalizacja powstawania projektu(14 punktów), wydajność zarządzania wodą (5 punktów), wykorzystanie energii i wpływ na atmosferę(17 punktów), materiały i zasoby naturalne (13 punktów), jakość środowiska wewnątrz budynku (15 punktów) oraz innowacyjność i proces projektowy (5 punktów). LEED dla Nowych Konstrukcji można uzyskać na 3 poziomach: Certyfikowany (26-32 punktów), Srebrny (33-38 punktów), Złoty (39-51 punktów) oraz Platynowy (52-69 punktów). 26 budynków Bovis Lend Lease w Stanach posiada obecnie certyfikaty LEED, 2 z nich otrzymały Złoty ranking, 1 Platynowy, a kolejne 45 budynków obecnie stara sie o ich uzyskanie.
“ Jako członek Konsulatu Zielonych Budynków od 1999 roku, wspieramy jego akcje na terenie całego świata i mamy nadzieję na ścisłą współpracę z tą organizacją w celu pozytywnego wpływu na środowisko i przyszłe pokolenia. Poza certyfikatem LEED, Bovis Lend Lease pomaga w przygotowaniu do certyfikacji BREEAM, Green Star lub lokalnych certyfikatów. Wspólnym celem naszej firmy jest doprowadzenie do stanu kiedy wszystkie biura Bovis Lend Lease będą operować neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Główne biuro firmy w Sydney (30 The Bond) jest pierwszym budynkiem nagrodzonym rankingiem 5 w systemie Green Star. Przygotowanie i wyposażenie biura firmy w Londynie (19 Hanover Square) uzyskało ranking „Excellent” w systemie BREEAM. Mamy nadzieję na kontynuacje tego trendu w Europie, poczynając od biura w Pradze, które obecnie stara się o certyfikacje LEED” – komentuje Małgorzata Panasewicz, Kierownik Zrównoważonego Rozwoju w Bovis Lend Lease.
Podczas gdy program Zrównoważonego Rozwoju jest wdrażany w Lend Lease na skale światową, LEED został przedstawiony w regionie CEMEA poprzez organizację szkoleń przygotowujących do egzaminu dla wybranych pracowników regionu. We Wschodniej i Centralnej Europie, w szkoleniach wzięli udział: Polska – Paweł Siedlarz (Inżynier Budowy), Satellites – Catalin Constantinescu (Package Manager), Rosja - Marina Zakharova (MEP Design Manager), oraz w Czechach – Jaromir Brunhofer (Project Manager). Po miesiącach przygotowań, kandydaci przystąpili do egzaminu obejmującego 80 pytań wielokrotnego wyboru, składających się na 200 punktów możliwych do osiągnięcia, 170 z których konieczne było do zdania. Trzem kandydatom udało się zdać egzamin, w tym Pawłowi Siedlarzowi, który został pierwszym oficjalnym konsultantem LEED w Bovis Lend Lease Polska oraz jednym z kilku w całym kraju.
Elaine Huurman (LEED® AP Sustainability Manager, Multi-Site/Global Alliance) przygotowywała kandydatów do egzaminu poprzez organizację warsztatów i szkoleń obejmujących 6 sesji internetowych trwających po 1-2 godzin oraz jedną sesję obejmującą przykładowy egzamin. Każda sesja poświęcona była głównym zagadnieniom systemu LEED, w tym ekologicznym placom budowy, wydajności zużycia wody, atmosferze oraz wykorzystaniu energii, jakości powietrza wewnątrz budynku oraz innowacyjności i projektowaniu z założeniami LEED.
“Proces przygotowań okazał sie prawdziwym wyzwaniem, elementy egzaminu są dość trudne , ale również bardzo interesujące. Dzięki udziałowi w tym programie byłem w stanie poszerzyć moje prywatne zainteresowanie tematyką ekologii o praktyczne rozwiązania, które zastosowane w procesie projektowania przy niewielkim nakładzie finansowym pozwalają na osiągniecie dwóch równomiernie istotnych celów; dostarczyć korzyści finansowych oraz zmniejszyć oddziaływanie na środowisko. Nawiązując do rosnącej popularności ekologicznych rozwiązań na świecie, mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości inwestorzy zrozumieją potrzebę oraz korzyści budowania ekologicznie’ – komentuje Paweł Siedlarz, Oficjalny Konsultant certyfikatu LEED.
Wielu inwestorów uważa, że budowa ekologicznych budynków wymaga dużego nakładu finansowego do juz kosztownego procesu konstrukcyjnego. Prawda jest jednak taka, że budowanie w sposób ekologiczny pozwala na znaczące oszczędności. Wstępna inwestycja rzędu 2-10% w projektowanie, potrafi zaoszczędzić około 20% całkowitych kosztów budowy w trakcie cyklu użytkowania budynku, ekologiczne budowanie stymuluje gospodarkę, zielone budynki konsumują od 30-50% mniej energii, oszczędzają ok. 40% zużytej wody, zmniejszają emisje CO2 do atmosfery o 39% oraz oferują 70% oszczędności na zarządzaniu odpadami porównaniu do konwencjonalnych budynków. Uważamy, że to co dziś wydaję się nowością, w przyszłości stanie się standardem, dlatego też zachęcamy inwestorów do zwrócenia uwagi na możliwości rozwoju zielonych budynków.