Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Czysta oszczędność

W Polsce energia zużyta na ogrzewanie budynków stanowi 71% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych – wynika z raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Jest to nawet dwukrotnie więcej w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Różnicę tę można wytłumaczyć,  m.in. znacznie mniejszą izolacyjnością budynków w Polsce.

Dla lepszego zobrazowania tej sytuacji warto dodać, że gospodarstwa domowe w Polsce zużywają więcej energii niż transport  lub przemysł. Zużycie to podnosi się dodatkowo z roku na rok ze względu na rosnący standard życia, który wiąże się m.in. z większą powierzchnią mieszkań czy korzystaniem   z klimatyzacji.

Rosnącemu zużyciu energii w Polsce towarzyszy wzrost cen paliw na rynku. Sytuacja ta wynika m.in. z faktu, że zasoby energetyczne, na których bazuje polska gospodarka (węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny) są ograniczone. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na energię i malejące zasoby złóż naturalnych, nie trudno przewidzieć, że podwyżki cen energii, których obecnie doświadczamy mogą stanowić preludium czekających na nas wzrostów cenowych.

Wzrost cen paliw oznacza również wzrost wydatków na utrzymanie gospodarstw domowych. Udział tych kosztów w polskich budżetach domowych szacowany jest na 25%, czyli co czwartą złotówkę wydajemy na opłaty mieszkaniowe- czynsz, woda, energia. Innymi znaczącymi konsekwencjami są problemy środowiskowe- 79% Polaków już wie, że produkcja i użytkowanie energii ma wpływ na zmiany klimatyczne, w tym na globalne ocieplenie klimatu (o czym szerzej można przeczytać na stronie www.6paliwo.pl).
 
W krajach zachodnich Unii Europejskiej obserwuje się, już od dłuższego czasu, systematyczny spadek zużycia energii na ogrzewanie budynków. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z relatywnie wyższych wymagań energooszczędności. Dzięki nim, jak wynika z raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” –mieszkania budowane obecnie potrzebują o 22% mniej energii na ogrzewanie niż te zbudowane w 1985 roku przy równoczesnym wzroście średniej powierzchni mieszkań.
 
W Polsce sytuacja wygląda o wiele gorzej. Nawet profesjonaliści budowlani nie zawsze mają świadomość jak dużo energii pochłania ogrzewanie budynków - tylko co piąty architekt, developer udzielił poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Natomiast pocieszający jest fakt, że zarówno inwestorzy (czyli osoby kupujące nieruchomość na własny użytek), jak i architekci oraz deweloperzy uważają, że w naszym kraju energooszczędne budownictwo jest to niezwykle istotna kwestia.

Informacja została przygotowana na podstawie Raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.

Informacje dodatkowe:

Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie.
 
Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku istnienia firmy Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 800 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000.
 
O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały trzykrotnie (w 2005, 2007, 2008 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005 i 2007 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku.
 
Rockwool Polska przykłada także dużą uwagę do ochrony środowiska naturalnego. Firma dwukrotnie została uhonorowana tytułem „Lider Polskiej Ekologii” - po raz pierwszy w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo” za produkcję prowadzoną
z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób” za wyjątkowe ekologiczne walory wytwarzanych produktów. W roku 2007 Rockwool Polska został laureatem międzynarodowej nagrody „The Green Apple Award”, dzięki projektowi „Szóste Paliwo – energooszczędne rozwiązania Rockwool”.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt