Najnowsze trendy i tendencje na rynku powierzchni biurowych w Polsce
Nowoczesne parki biznesu
Czynniki wpływające na atrakcyjność powierzchni biurowej w Polsce
Polska, pomimo panującego na świecie kryzysu, to jedno z najbardziej interesujących państw w Europie, o stabilnym wzroście gospodarczym. Organizacja Euro 2012, tym samym perspektywa rozbudowy sieci dróg i autostrad oraz lotnisk podnosi chęć inwestowania w Polsce, a rynek nieruchomości biurowych staje się bardzo atrakcyjny. Natomiast przeszkodą dla inwestowania w nieruchomości od dawna są nieuporządkowane plany zagospodarowania przestrzennego bądź ich brak, a także ciągle wysoka biurokracja i trudna utrudniona decyzyjność w sprawach pozwoleń.
Warszawa jest postrzegana jako nowoczesna metropolia o olbrzymim znaczeniu w regionie, ciągle niedościgniona przez inne ośrodki miejskie w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom inwestycji i popyt na nieruchomości komercyjne. Jednocześnie jest to miasto o dobrze wykształconym, dojrzałym rynku nieruchomości, które reaguje racjonalnie i dość przewidywalnie na procesy rynkowe. Dlatego tu powstają nowoczesne, a jednocześnie idealnie dostosowane do potrzeb prowadzenia współczesnego biznesu powierzchnie biurowe i biznesowe, np. Poleczki Business Park – największy park biznesowy w Polsce.
Innymi czynnikami, które wpływają na atrakcyjność powierzchni biurowej w Polsce, a w szczególności w Warszawie to budowa trzech wewnętrznych obwodnic, dwóch nowych mostów, nowej linii metra oraz Stadionu Narodowego. Plany te są skutkiem wzrostu popytu na powierzchnię biurową, spadku współczynnika powierzchni niewynajętej i wzrostu stawek czynszów, które w najlepszych lokalizacjach w Centrum Warszawy wynoszą nawet 40 euro z m.kw., a poza Centrum ustabilizowały się na poziomie 16-17 euro.
Kryteria, które musi spełnić biurowiec, aby był dobrym produktem dla najemców
Głównymi czynnikami wpływającymi na wybór powierzchni biurowej przez najemcę są: lokalizacja, oczekiwany standard biura i dodatkowe usługi w biurowcach. Ponadto musi to być budynek stosunkowy nowy, czyli zbudowany na przestrzeni ostatnich kilku lat z zastosowaniem najnowszych technologii oraz o ciekawej architekturze. Z tego względu deweloperzy, którzy realizują kolejne inwestycje, prześcigają się w budowaniu coraz to bardziej innowacyjnych budynków biurowych. Według Andrzeja Mikołajczyka, pełniącego nadzór z ramienia ko-inwestora CA Immo International nad komercjalizacją projektu Poleczki Business Park - Zaletą Poleczki Business Park jest bardzo szerokie spektrum możliwości dla każdego typu klienta. Poza nielicznymi firmami, dla których podstawowym kryterium jest ściśle centralna lokalizacja w budynkach typu high rise, w PBP zaistnieją doskonałe warunki do prowadzenia biznesu dla każdej definicji najemcy. Doskonała lokalizacja i komunikacja, bliskość lotniska i w przyszłości obwodnicy; ogromna powierzchnia najmu na piętrze, możliwość wynajmu biur, showroom’ów, możliwość składowania i obsługi logistycznej, plus wszelkie możliwe inne udogodnienia. Do tego hotel, parkowy krajobraz, własne jeziorko i praktycznie nieograniczone możliwości ekspansji dla firmy.
Lokalizacja – w starannie dobranym miejscu
Niewątpliwie lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na wybór powierzchni biurowej przez najemcę. Południowy Mokotów, Sadyba i północny Ursynów to lokalizacje, których poszukują firmy z przeznaczeniem na siedziby, gdyż są to rejony bardzo dynamicznie rozwijające się pod względem infrastruktury. Poleczki Business Park dzięki swej doskonałej lokalizacji, możliwości komunikacyjnych i unikalnemu konceptowi łączącemu wiele funkcji biznesowych w jednym kompleksie jest właściwą inwestycją we właściwym miejscu i czasie - mówi Andrzej Mikołajczyk z CA Immo International. Inwestycja znajduje się na południowych obrzeżach Mokotowa, w miejscu, które korzysta z dobrze rozwiniętej sieci infrastrukturalnej, w pobliżu głównych dróg oraz międzynarodowego lotniska Okęcie. Lokalizacja ta zapewnia dogodny i łatwy dojazd do wszystkich dzielnic oraz strategicznych punktów miasta - zarówno transportem miejskim jak i samochodem. Ponadto to doskonała alternatywa dla zakorkowanego Służewca. Intensywny rozwój Warszawy przyciąga w rejon PBP przedsiębiorców, którzy doceniają rozbudowaną sieć połączeń komunikacyjnych oraz bliskość tras szybkiego ruchu. Ulica Poleczki łączy się od wschodu z ulicą Puławską, główną arterią miasta, zaś od zachodu z gdańską S-79. Dzięki oddaniu do użytku Południowej Obwodnicy Warszawy planowana autostrada A2 zostanie połączona z jej wschodnim odcinkiem oraz powstanie połączenie autostrady A2 z lotniskiem im. Fryderyka Chopina. Ponadto PBP znajdować się będzie w niedalekiej odległości od linii metra, a także dróg wylotowych do Poznania, Wiednia i Berlina.
Specyfikacja techniczna biur
Obecnie najemcy, poszukujący nowych powierzchni biurowych, dużą wagę przywiązują do aspektów technicznych i funkcjonalności, tak aby były spełnione wszystkie wymagania co do stanowiska „pracy przyszłości”. Inwestorzy zatem dostosowują się do potrzeb współczesnego rynku i budują nowoczesne parki biznesu, które zapewniają komfort wszystkich najemców. W największym powstającym w Polsce parku biznesowym Poleczki Business Park znajdą się udogodnienia tj.: alarmowy system przeciwpożarowy, sufit podwieszany, wentylacja i klimatyzacja, uchylne okna, pomieszczenia o wysokości 3 m. Ponadto ogromne powierzchnie poszczególnych budynków oferują wiele możliwości organizacji przestrzeni dla jednego czy też wielu najemców. Zaletą tej inwestycji jest możliwość wynajęcia dodatkowej powierzchni w miarę ekspansji firmy.
Prowadzenie biznesu to sztuka logistyki, a PBP będzie platformą umożliwiającą stworzenie sprzyjających warunków do realizacji celów biznesowych. Poleczki Business Park wchodzi na polski rynek w idealnym momencie, oferując możliwość połączenia w jednym miejscu biur z wieloma funkcjami biznesowymi oraz niezbędnymi udogodnieniami dla najemców - twierdzi dr. Rudolf Grossmayer z UBM. Takie dogodne ulokowanie w jednym miejscu licznych funkcji oszczędza czas i pomaga ominąć wiele problemów logistycznych – dodaje Mikołajczyk.
Dlaczego parki biznesu
Brak nowoczesnych powierzchni dostępnych od zaraz zmusza potencjalnych najemców do poszukiwania biur w obiektach dopiero projektowanych. Parkami biznesowymi interesują się przede wszystkim duże międzynarodowe firmy z wielu branż jak IT, farmaceutyczne, motoryzacyjne, w tym koncerny które przenoszą do naszego kraju część swojej działalności (BPO), także te, które w wyniku procesów globalizacyjnych łączą się i poszukują dużych przestrzeni do wynajęcia.
Komentarz:
l ANDRZEJ MIKOŁAJCZYK, pełnomocnik zarządu - nadzór z ramienia ko-inwestora CA Immo International nad komercjalizacją projektu Poleczki Business Park.
l Dr. RUDOLF GROSSMAYER, członek zarządu inwestycji Poleczki Business Park z ramienia UBM Realitätenentwicklung AG
Artykuł dodał: Kamil Bielicki