Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Oszczędnie z wodą

Zdaniem specjalistów z branży wodno-kanalizacyjnej, do 2015 roku cena metra sześciennego wody może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Ratunkiem przed rosnącymi rachunkami mogą być racjonalne sposoby ograniczenia jej zużycia.

Niestety, z danych dostępnych na polskiej stronie Greenpeace wynika, że statystyczny Polak, zużywa przeciętnie 190 litrów wody na dobę. To o kilkadziesiąt litrów więcej niż jego europejscy sąsiedzi.

Jak wynika z danych dostępnych na polskiej stronie Greenpeace ,  statystyczny Polak, zużywa przeciętnie 190 litrów wody na dobę. To o kilkadziesiąt litrów więcej niż jego europejscy sąsiedzi.
 
Polska, jako jeden z członków Unii Europejskiej, zobligowana jest do wypełniania zobowiązań unijnych w zakresie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Jeśli do 2015 roku nie wywiążemy się z przyjętych przez nasz kraj zadań (finansowanych także z funduszy unijnych), to niezbędne koszty prac modernizacyjnych będą musieli pokryć wszyscy odbiorcy.

Wysokość rachunków możemy w pewnym stopniu zmniejszyć już dziś, poprzez racjonalnie gospodarowanie wodą i zmianę codziennych nawyków. Zacznijmy od zakręcania kranu w trakcie mycia zębów, zmywania w komorze zlewu, a nie pod bieżącym strumieniem. Także korzystanie z krótkiej kąpieli pod prysznicem, a nie w wannie, może przynieść oszczędności. Niestety, niekiedy nawet takie zabiegi mogą okazać się niewystarczające.

Wyciekające pieniądze

Ze statystyk wynika, że aż jedną czwartą wody marnujemy na skutek nieszczelnych rur i złącz oraz cieknących kranów. W trosce o grubość naszego portfela, powinniśmy uważniej przyglądać się w jakim stanie jest nasza instalacja. W uzasadnionych przypadkach musimy nawet wymienić wszystkie rury.
- W instalacjach starszego typu – przeciek, bardzo często nawet niezauważalny - może pojawić się w miejscach połączeń rur - mówi Adam Wójtowicz z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych – Dlatego dla własnego dobra warto od czasu do czasu spisać stan licznika wieczorem tuż przed pójściem spać oraz rano, zanim zaczniemy korzystać z wody.

W nowych domach, ale także podczas remontu starszych budynków, coraz częściej instaluje się rury wielowarstwowe np. TECEflex, które można swobodnie kształtować, a ich konstrukcja pozwala na szybkie i szczelne wykonywanie połączeń. Właśnie dzięki ich funkcjonalności, montaż instalacji jest dużo prostszy. Poza tym tego typu systemy są w pełni odporne na działanie rdzy, a więc dużo bardziej niezawodne i trwałe.
Do budowy instalacji możemy wykorzystać nie tylko rury wykonane z tworzyw sztucznych, ale także miedziane. Jednakże te ostatnie wymagają większego nakładu pracy przy montażu. Ostateczna decyzja zależy tylko od nas. Jednego możemy być pewni - przeprowadzony w porę remont uchroni nas nie tylko przed niepotrzebnymi kosztami, ale także zalaniem całego mieszkania.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt