Selena na Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym
Krzysztof Domarecki, Prezes Grupy Selena – prowadzącego działalność na całym świecie holdingu spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej – znalazł się w gronie 14 polskich przedsiębiorców biorących udział w polskiej misji gospodarczej do Chin. Misja ta, która odbędzie się w dniach 21-25 października 2008, towarzyszy Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej Donaldowi Tuskowi w jego wizycie w Chinach. Program obejmuje m.in. spotkania z chińskimi przedsiębiorcami w Szanghaju i Pekinie.
Organizatorem wyjazdu jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz China Council For The Promotion Of International Trade, przy współpracy Wydziału Handlowego Ambasady RP w Chinach. Uczestnicy wezmą udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju i Pekinie. Program wyjazdu obejmuje także spotkania biznesowe z firmami chińskimi, które są zainteresowane współpracą i wymianą handlową z Polską.
„Rynek azjatycki to dla nas strategiczny obszar działalności. Cechuje go wyjątkowy potencjał rozwoju, nie tylko w związku z dynamicznym wzrostem demograficznym, lecz także ze względu na rosnącą zamożność społeczeństwa. Wszystkie te czynniki generują zwiększony popyt na produkty i usługi w obszarach związanych z branżą budowlaną” – powiedział Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM SA – spółki kierującej działalnością Grupy.
W czerwcu bieżącego roku Grupa Selena podpisała umowędotyczącą budowy zakładu produkcyjnego na terenie strefy ekonomicznej Nantong, w okolicach Szanghaju. Nakłady związane z chińskim projektem wyniosą łącznie około 25 mln USD. Grupa Selena jest pierwszym polskim inwestorem w tej strefie. 19 września Krzysztof Domarecki spotkał się z wiceburmistrzem miasta Nantong, Panem Shen Zhen Xin. Podczas wizyty omawiano plany inwestycyjne Seleny, które są elementem strategii zakładającej dalszą ekspansję na rynku azjatyckim.
W trakcie spotkania strona chińska przedstawiła dotychczasowe przedsięwzięcia na terenie strefy oraz listę pozyskanych inwestorów. Wśród nich znajdują się liczne firmy międzynarodowe, m.in.:GE Plastics, Cargill, Toshiba czy Carrefour.Ponadto, zaprezentowano udogodnienia infrastrukturalne, jakie region oferuje przedsiębiorcom, m.in.: bezpośredni dostęp do portu obsługującego morskie połączenia pomiędzy Chinami a całym światem. Krzysztof Domarecki omówił kluczowe elementy planowanej inwestycji, która w Chinach obejmuje przede wszystkim produkcję i dystrybucję wyrobów, w tym: pian, uszczelniaczy i klejów. Przedstawił także strategiczne założenia związane z obecnością Seleny w Azji.
„Gospodarka chińska rozwija się najszybciej na świecie - w tym roku Chiny odnotowały najwyższy ze wszystkich krajów wzrost PKB (9,4%). Z prognoz wynika, że do roku 2050 staną się pierwszą światową potęgą ekonomiczną. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów jest budownictwo, które odnotowuje przyrost na poziomie 14,0% rocznie. Choć kryzys na światowych rynkach finansowych spowoduje osłabienie tempa wzrostu gospodarczego, uważam, że będzie ono miało korzystny wpływ na procesy konsolidacyjne w samych Chinach i w rezultacie poprawi – a nie pogorszy – kondycję tamtejszej gospodarki. Dlatego cały czas prowadzimy prace nad naszą inwestycją w strefie Nantong” – dodaje Krzysztof Domarecki.
Specjalna strefa ekonomiczna i technologiczna Nantong położona jest ok. 100 km od Szanghaju. Powstała w latach osiemdziesiątych jako jedna z pierwszych tego typu stref w Chinach. Posiada rozbudowaną infrastrukturę: port obsługujący okręty morskie, lotnisko oraz sieć dróg i kolei, a także szereg instytucji wspomagających rozwój inwestycji, na przykład Centrum Usług Technicznych.
Grupa Selena prowadzi inwestycje w Chinach od 2007 roku. Obecnie na rynku chińskim oferuje silikony i akryle, produkowane w zakładzie Foshan Chinuri Selena Chemical Co. Ltd., w którym Grupa posiada 66,7% udziałów. Za pośrednictwem Seleny na rynek chiński trafiają też wytwarzane w Polsce piany poliuretanowe. Celem nowego przedsięwzięcia na terenie strefy Nantong jest m.in. uruchomienie lokalnej produkcji pian i klejów, co wzmocni pozycję konkurencyjną Seleny w tych grupach produktów.
Informacje dodatkowe:
Grupa Selena to holding spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej, prowadzący działalność na całym świecie i oparty na polskim kapitale. W skład Grupy wchodzi 27 spółek, w tym 18 podmiotów zagranicznych oraz 10 nowoczesnych zakładów produkcyjnych (4 zakłady w Polsce, po jednym we Włoszech, w Brazylii, Korei, Chinach, USA oraz w Turcji).
Grupa Selena jest - pod względem wielkości - czwartym na świecie producentem piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi.
Grupa Selena systematycznie zwiększa sprzedaż zagraniczną, która w 2007 roku stanowiła 66,3% przychodów. Realizuje zamówienia na rynkach ponad 50 państw, w tym przez własne spółki handlowe zlokalizowane w 16 krajach (Polska, Rosja, Czechy, Finlandia, Kazachstan, Ukraina, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Niemcy, Włochy, Brazylia, USA, Korea Płd., Chiny i Turcja). Ponadto, Grupa Selena planuje umacnianie pozycji w regionach: Azji Południowo-Wschodniej (Chiny), Bliskiego Wschodu (Turcja i Egipt oraz petrokraje Półwyspu Arabskiego), Ameryki Południowej (Argentyna), Ameryki Północnej (Kanada oraz Meksyk) oraz dalszą ekspansję na nowe rynki zagraniczne.
Grupa Selena oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych - główne marki to TYTAN oraz ARTELIT.
Pozycja rynkowa
Kluczowym elementem strategii Grupy Selena jest jakość. Pojęcie "przewaga dzięki produktowi" oznacza, że w każdej kategorii produktów Grupa Selena dąży do tego, aby jej wyroby miały najwyższą pozycję jakościową. Taka strategia zapewnia wysoki poziom zaufania klientów do produktów i procentuje w przyznawanych spółce licznych wyróżnieniach.
Pozycja Grupy Selena w Polsce:
1. Lider w kategorii pian: 37% udział w rynku (w ujęciu wartościowym oraz ilościowym).
2. Drugie miejsce w kategorii uszczelniaczy: 19% udział w rynku.
Działalność Grupy Selena obejmuje wszystkie etapy tworzenia produktów: począwszy od zaawansowanych badań, przez produkcję, dystrybucję, marketing, aż po sprzedaż na całym świecie. Na każdym etapie kreowania produktów Selena gwarantuje innowacyjne rozwiązania, które zapewniają utrzymanie najwyższych, światowych standardów, potwierdzonych licznymi nagrodami i międzynarodowymi certyfikatami jakości.
Wysoką jakość produktów Seleny potwierdzają prestiżowe nagrody i certyfikaty renomowanych instytucji.
Nagrody otrzymane w 2008 oraz 2007 roku:
2008 rok
· W czerwcu klej do styropianu TYTAN EOS został nagrodzony „Laurem Klienta” w kategorii „Odkrycie 2008” jako rewolucyjne rozwiązanie w budownictwie. Konkurs o „Laur Konsumenta” rozstrzygany jest w oparciu o badania satysfakcji klientów organizowane przez Grupę Media Partner.
· Selena SA, jedna ze spółek Grupy Selena, otrzymała tytuł „Solidnego Pracodawcy Roku 2007” w edycji dolnośląskiej ogólnokrajowego konkursu organizowanego przez Przegląd Gospodarczy,
· W styczniu 2008 roku Grupa Selena otrzymała tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” przyznawany przez Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł”, za skuteczną ekspansję zagraniczną, stworzenie najwyższej jakości produktów i wypromowanie marek w branży, w której dominuje silna konkurencja.
2007 rok
· prestiżowa nagroda „Gazela Biznesu” - wyróżnienie przyznawane dynamicznie rozwijającym się spółkom krajowym, które notują stabilny wzrost przychodów, a dla swoich klientów są wiarygodnym i rzetelnym partnerem biznesowym,
· tytuł EUROprodukt dla Uniwersalnej Emulsji Gruntującej Tytan Grunt w ogólnopolskim konkursie pod patronatem Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
· Nagroda Budowlanej Marki Roku 2006 - przyznaną na Targach Budma 2007,
· do portfolio nagród przyznawanych przez międzynarodowe kapituły spółka dołączyła otrzymany na targach Construct Expo Ambient 2007 w Rumunii medal za doskonały produkt oraz medale dla pian poliuretanowych Tytan Lexy i Tytan 65 zdobyte podczas targów ITF w Bułgarii.
Wyroby oferowane przez Grupę Selena produkowane są według standardów ISO 9001, dzięki czemu zapewnione są: wysoka i stabilna jakość oraz bezpieczeństwo dla użytkowników. Potwierdzają to posiadane międzynarodowe i polskie atesty oraz certyfikaty.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki