Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Czas budować energooszczędnie, czyli konferencja ekspertów we wrocławskim Muzeum Architektury

W najbliższy czwartek, 16 października 2008 r., we wrocławskim Muzeum Architektury odbędzie się zainicjowana przez Pracownię Projektową ARCHIPELAG konferencja poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom w budownictwie jednorodzinnym. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli m.in. Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz dziennik „Rzeczpospolita”.  Konferencja ma na celu zaprezentowanie współczesnych kierunków rozwoju dla budownictwa jednorodzinnego oraz propagowanie naturalnych źródeł energii jako optymalnej alternatywy dla inwestorów indywidualnych i środowiska. Prelegentami wykładów są eksperci w dziedzinie efektywności energetycznej związani ze środowiskiem akademickim, instytucjami i firmami prywatnymi.

Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości, w tym szczególnie na rynku domów jednorodzinnych, zauważalne spowolnienie inwestycyjne oraz wyczekiwanie inwestorów – co robić dalej – a równocześnie wysokie wymagania projektowe oraz materiałowe dot. wznoszenia budynków jednorodzinnych skłoniły organizatora konferencji (Pracownię Projektową ARCHIPELAG) do zainicjowania dyskusji na temat perspektyw i kierunków rozwoju tego sektora budownictwa. Współcześni inwestorzy indywidualni, poszukując rzetelnej wiedzy i informacji, są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb oraz konieczności wyposażenia domu w urządzenia zapewniające znaczne oszczędności w codziennej eksploatacji. Naturalne źródła pozyskiwania energii, certyfikaty energetyczne, podstawy prawne wprowadzanych regulacji – to tylko niektóre z tematów przewidzianych w planie wrocławskiego spotkania.
W drugiej części prelekcji zostanie zaprezentowany przykład budynku wysoko energooszczędnego LUMINA HOUSE, którego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 39 kWh/m2.  Twórcami koncepcji są arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz arch. Henrik Norlander Smith z firmy VELUX.
LUMINA jest nowoczesnym domem jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 148,9 m2 (+ antresola 20,68 m2) dedykowanym rodzinie o modelu „2+2”. Zastosowane rozwiązania i optymalne wykorzystanie naturalnych warunków będące wynikiem pracy międzynarodowego zespołu projektantów plasują dom w czołówce europejskich domów o niskim zapotrzebowaniu na energię. LUMINA ma być wzorem dla budujących domy jednorodzinne. Budowa pierwszego wysoko energooszczędnego domu rozpocznie się jeszcze w tym roku z Długołęce k. Wrocławia.
Więcej informacji: www.archipelag.pl lub www.domy21.pl
 
LUMINA, dom z klasy A

Rosnące koszty energii oraz coraz większa samoświadomość inwestorów sprawiają, że rośnie zainteresowanie domami oszczędnymi. Niższe rachunki za codzienną eksploatację budynku oraz wymierne korzyści dla środowiska naturalnego stają się koronnymi argumentami przemawiającymi za nowoczesnym podejściem do projektowania, budowy i użytkowania domu.
Budowa domu to inwestycja - również w wymiarze finansowym. I choć dzisiejsza sytuacja na rynku nieruchomości nie napawa optymizmem, warto zdać sobie sprawę, że w takich sytuacjach jak obecna - niewątpliwym atutem staje się wysoka jakość budynku - od projektu, użytych materiałów, wykonawstwa, po zastosowane urządzenia. Dbałość o detale oraz wiedza merytoryczna projektantów są wtedy nieodzowne, a posiadane doświadczenie pozwala im osiągnąć pożądane wyniki obniżając zapotrzebowanie domu do optymalnego minimum, najlepiej aby było ono mniejsze niż 40 kW/m2. Sprostanie powszechnie obowiązującym normom już dzisiaj nie wystarcza, trzeba podnosić poprzeczkę obniżając realny roczny koszt utrzymania domu. W polskich warunkach, gdzie co najmniej przez połowę roku trzeba ogrzewać dom, a koszty ogrzewania stanowią blisko 70% w strukturze zużycia energii, zasadne staje się zwrócenie uwagi na rozsądne gospodarowanie energią dostarczaną do budynku. W związku z tym, że największą bolączką budujących, a później użytkujących domy są straty ciepła, warto je niwelować, aby wespół z niskim zapotrzebowaniem na energię uzyskać świetne parametry umożliwiające oszczędności na poziomie co najmniej 50% rocznie w stosunku do standardowych rozwiązań.
Duża dostępność nowych technologii murowych, ociepleniowych, izolacyjnych oraz innych sprawia, że inwestorzy mają obecnie do dyspozycji szereg rozwiązań, które pomagają uzyskać pożądany komfort użytkowy oraz wymierne oszczędności na co dzień. Jednak wielość i różnorodność oferowanych na rynku systemów jest przytłaczająca. Przeciętny człowiek, który nie zajmuje się zawodowo tematyką branżową (projektową, budowlaną) może mieć kłopot z oceną, które z rozwiązań są zasadne - merytorycznie i finansowo.
Chcąc dać przykład optymalnych rozwiązań Archipelag stworzył projekt LUMINA HOUSE- domu zaprojektowanego optymalnie, który ma niskie zapotrzebowanie na energię - poniżej 39 kW/m2 rocznie, czerpie ją ze źródeł naturalnych - słońca, ziemi i wody, i korzysta z najnowszej wiedzy technicznej poprzez zastosowane urządzenia takie jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system odzysku wody deszczowej oraz zintegrowane sieci teleinformatyczne pozwalające zarządzać zużyciem energii w domu jednorodzinnym.

"Tylko nowoczesne podejście do projektowania domu pozwoli inwestorowi osiągnąć realne korzyści - obniżyć rachunki za energię oraz podnieść komfort użytkowy budynku. Jako architekt czuję się odpowiedzialny za kształtowanie potrzeb współczesnych inwestorów. W codziennej pracy wykorzystuję bowiem nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale również intuicję. Przekonuję, że dom musi być odzwierciedleniem potrzeb i możliwości. Najbardziej poszukiwane są obecnie projekty domów miejskich, które swobodnie można wybudować również na działce za miastem. Rozwój cywilizacyjny sprawia, że żyjemy coraz szybciej. Niezależnie jednak od tempa życia, aktywności zawodowej i poświęcaniu się różnorakim pasjom - potrzebujemy również spokoju i odpoczynku. Pewnie dlatego większość Polaków najpierw marzy o domu, a potem dąży do realizacji planu jakim jest budowa spokojnego miejsca do mieszkania." - mówi arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wyobrażenie o własnym domu przez ostatnie lata przeszło i nadal przechodzi metamorfozę - od bogatych w detal i funkcję, rozbudowanych domów piętrowych, po proste i oszczędne w wyrazie, za to komfortowe w użytkowaniu domy na planie prostokąta - z dwuspadowym lub płaskim dachem. Zmiany w świadomości budujących wynikają w różnorakich przyczyn - większego obycia, możliwościom swobodnego podróżowania, kontaktom z innymi kulturami, innym rozkładem ważkości tematów, ale również z uświadomienia sobie, iż wiele z atrybutów nowoczesności stała się dostępna.
Obecnie montaż solarów staje się normą, nie fanaberią; montaż pompy ciepła, na terenie gdzie nie ma sieci gazowej okazuje się realną potrzebą, a inwestycja w zdrowy mikroklimat wnętrz mieszkalnych poprzez montaż wentylacji mechanicznej w odzyskiem ciepła staje się niezbędna, gdy zależy nam na ochronie swego zdrowia i pieniędzy. Bezcenne dla środowiska jest również odzyskiwanie wody deszczowej, której zasoby choć odnawialne, ciągle się kurczą. "Tylko świadome podejmowanie decyzji oraz odpowiedzialność za siebie, swoje otoczenie oraz stan środowiska naturalnego, pomoże zyskać wszystkim - przeciętnemu człowiekowi, któremu zależy na wygodzie oraz naturze, której bez naszej pomocy coraz trudniej się regenerować. Warto też podkreślić, że każdy z nas ma dużo do zrobienia w tej materii, a pól możliwych aktywności jest cała masa - podobnie jak sfer działalności ludzkiej - od szacunku dla przyrody wyrażającej się w używaniu toreb wielokrotnego użytku, przez stosowanie energooszczędnych urządzeń AGD, po w końcu - budowę domu ekologicznego, zdrowego, oszczędnego, wygodnego, funkcjonalnego, czyli po prostu nowoczesnego, takiego jak LUMINA." - dodaje Artur Wójciak.
Nowoczesność nie oznacza dzisiaj wydumanych i futurystycznych kształtów. Nowoczesność postrzegana jest współcześnie jako postawa proekologiczna, jako wysoka świadomość stanowienia o sobie i otaczającym świecie. Nowoczesność dzisiaj to przede wszystkim odpowiedzialność.

 

 

Sprawdź jak budować odpowiedzialnie - w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i własnym portfelem.

Więcej na www.domy21.pl

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt