Największe warsztaty urbanistyczne w Polsce
W czwartek w Katowicach rozpocznie się projekt „Katowice na warsztacie” - cykl otwartych spotkań warsztatowych, podczas których mieszkańcy zaproponują rozwiązania dla przestrzeni publicznej nowego centrum miasta. Warsztaty urbanistyczne z szerokim udziałem społecznym to jeden z etapów bezprecedensowego na skalę Polski przedsięwzięcia - transformacji Centrum Katowic, która ma zmienić je w bijące serce metropolii.
Przestrzeń publiczna to salon miasta, otwarty i powszechnie dostępny. Na przestrzeń publiczną składają się place, skwery, ulice, aleje, przystanki komunikacji miejskiej, targowiska itp. Dobrze zagospodarowana przestrzeń publiczna to również miejsce spotkań, zachęcające mieszkańców i gości miasta do spędzania wolnego czasu, nawiązywania kontaktów, wspólnej zabawy, a nawet twórczości kulturalnej.
Podczas rozpoczynających się 16 października warsztatów urbanistycznych mieszkańcy aglomeracji będę mieli okazję do przedstawienia swoich pomysłów, opinii i oczekiwań na temat ożywienia przestrzeni publicznej centrum Katowic nowymi formami wypoczynku i rozrywki oraz ulepszeń, jakie można wprowadzić, aby była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich użytkowników. Wspólnie wypracują konkretne rozwiązania zagospodarowania kluczowych miejsc tego obszaru, między innymi Rynku i otoczenia Ronda. Efektem działań będą wnioski do opracowywanych dokumentów planistycznych.
- Warsztaty to ten wyjątkowy moment w procesie przemiany śródmieścia, w którym słowa będą miały moc kształtowania konkretnych przestrzeni – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic. – Dlatego zależy nam na możliwie najpełniejszym udziale mieszkańców w tym ważnym przedsięwzięciu. Zapraszamy każdego, kto chce zostawić w mieście swój ślad na długie dziesięciolecia.
Warsztaty potrwają trzy dni – 16, 17 i 18 października i odbędą się w katowickim Rondzie Sztuki. Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej oraz liderzy społeczności lokalnych. Spotkania poprowadzi Piotr Lorens, wykładowca Politechniki Gdańskiej i specjalista w prowadzeniu konsultacji społecznych, który pokieruje nimi również w Katowicach.
- W trakcie warsztatów rozłożymy na części i ponownie „zmontujemy” przestrzeń publiczną obszaru centrum Katowic. Obok kreatywnej dyskusji przeznaczymy czas na wypracowanie konkretnych rozwiązań, dotyczących zagospodarowania i funkcjonowania przestrzeni – mówi Piotr Lorens, architekt i urbanista, prowadzący katowickie warsztaty
– Przed Katowicami duże wyzwanie, dlatego ogłaszam październik miesiącem urbanistyki – dodaje żartobliwie.
„Katowice na warsztacie” to oprócz cyklu spotkań warsztatowych również akcja informacyjna skierowana do mieszkańców aglomeracji górnośląskiej. Organizatorzy przygotowali 40 tys. ulotek oraz portal www.katowicenawarsztacie.pl w całości poświęcony tematyce warsztatów i przestrzeni publicznej. W Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta (ul. Rynek 13) został uruchomiony Punkt Informacyjny, w którym można uzyskać potrzebne informacje. Zainteresowani udziałem w warsztatach mogą się rejestrować w tym punkcie lub poprzez stronę www. Osoby zarejestrowane wcześniej będą miały pierwszeństwo wstępu na warsztaty, nie jest to jednak konieczny warunek uczestnictwa w spotkaniach.
Transformacja Centrum Katowic to przedsięwzięcie o ogromnym rozmachu, którego celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni centralnej dla 2,7 mln mieszkańców aglomeracji. Przebudowa obejmie