Polsko - duńska konferencja,,Energia i zmiany klimatyczne - globalne wyzwanie, regionalne rozwiązania"
21 maja odbyła się w Warszawie wspólna konferencja demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, Baltic Development Forum oraz Ambasady Danii w Polsce pod hasłem „Energia i zmiany klimatyczne – globalne wyzwanie, regionalne rozwiązania”. Celem spotkania była dyskusja na temat wspólnych metod i rozwiązań, dzięki którym kraje regionu Morza Bałtyckiego mogą przyczynić się do wypełnienia ambitnych europejskich celów w obszarze energii oraz zmian klimatycznych.
Konferencja skoncentrowała się wokół roli Polski i Danii, z uwagi na to, że będą one gospodarzami najbliższych międzynarodowych Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) o kluczowym znaczeniu dla nowego światowego planu redukcji emisji gazów cieplarnianych, tj. COP14 w Poznaniu w 2008 r. oraz COP15 w Kopenhadze w 2009. Przed stronami konwencji stoi wyzwanie wypracowania nowego porozumienia, które zastąpi wygasający z końcem 2012 r. protokół z Kioto. Thomas Becker, Sekretarz Stanu z Ministerstwa Klimatu i Energii Danii podkreślił przy tym, że niezwykle istotne jest, aby konsensus ten rozstrzygał kwestie konieczności ograniczenia emisji CO2 nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale na całym świecie, w tym przede wszystkim w Chinach i Indiach.
Polskie stanowisko dotyczące działań zapobiegających zmianom klimatycznym zaprezentował podczas konferencji Minister Środowiska, Maciej Nowicki. Zaproponował on, aby jeszcze przed grudniową konferencją COP14 w Poznaniu zorganizować kilka spotkań tematycznych poświęconych energii w kontekście globalnego ocieplenia. Stanowisko to poparła Danuta Hübner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej, będąca specjalnym gościem konferencji. Podkreśliła ona, że największym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest w tej chwili przekonanie społeczności do postanowień Pakietu Energetycznego Komisji Europejskiej koncentrującego się wokół kwestii zapobiegania zmianom klimatu. Z tego właśnie względu warto zapytać Europejczyków, czy jesteśmy w stanie osiągnąć ambitne cele dotyczące ograniczenia emisji CO2, które postawiliśmy przed sobą na najbliższe lata.
Polsko-duńska konferencja była także próbą zdefiniowania najbardziej efektywnych metod walki z globalnym ociepleniem, które powinny być realizowane nie tylko przez rządy poszczególnych państw, ale w pierwszej kolejności przez samych obywateli. Oszczędność energii w gospodarstwach domowych jest bowiem najprostszym sposobem przeciwdziałania zmianom klimatycznym, których konsekwencji Polacy są coraz bardziej świadomi. Jednak jak podkreślił w czasie spotkania Andrzej Kielar, Prezes Zarządu Rockwool Polska – Powszechnie znana staje się moda na energooszczędność, ale nadal nie wszyscy wiedzą, że najwięcej energii zużywają budynki - więcej niż transport i przemysł. Oszczędność energii zwana „szóstym paliwem ” w tym przypadku jest najlepszą alternatywą na zapewnienie efektywnych energetycznie budynków.Przepisy prawne regulujące wymagania odnośnie izolacyjności przegród w budynkach nie zostały zmienione od 10 lat. Mimo to dzięki wzrostowi świadomości Polaków średnia grubość izolacji rośnie rocznie o około 7mm, co ma pozytywny wydźwięk, gdy uzmysłowimy sobie, że solidne ocieplenie domu pozwala oszczędzić nawet do 40% energii zużywanej na jego ogrzewanie.
Informacje dodatkowe:
Rockwool Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Rockwool - światowego lidera w technologii produkcji skalnej wełny mineralnej - dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.Grupa Rockwool posiada 70-letnie doświadczenie, a ponad 8.000 pracowników w przeszło 35 krajach obsługuje klientów na całym świecie. Rockwool Polska działa od 1993 roku i wytwarza wysokiej jakości produkty ze skalnej wełny mineralnej w dwóch fabrykach – w Cigacicach i Małkini. Od początku działalności w Polsce Grupa Rockwool zainwestowała w Polsce ponad 500 mln zł w proces technologiczny i instalacje proekologiczne. Kolejne inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych, m.in. planowane uruchomienie w fabryce w Małkini nowej linii produkcyjnej powinno nastąpić w końcu 2008 roku. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najemnej 250 mln złotych.W 2003 roku Rockwool Polska otrzymał certyfikat potwierdzający, że system zarządzania jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy ISO 9001:2000. System obejmuje wszystkie najważniejsze obszary działalności firmy: projektowanie wyrobów, zaopatrzenie w surowce, produkcję, kontrolę i badania, przechowywanie, sprzedaż, dostawy do klientów, doradztwo techniczne oraz badania potrzeb rynku. Za ciągłe doskonalenie rozwiązań w zarządzaniu przez jakość Rockwool Polska otrzymał w 2006 roku „Wielkopolską Nagrodę Jakości”. O dbałości o wysoką jakość świadczą także liczne nagrody przyznane produktom Rockwool, m.in. Złoty Medal Targów Budma 2006 za płytę Megarock, „Izolacja Roku 2006” za samoprzylepna matę Klimafix, „Izolacja Roku 2005” za system ociepleń Ecorock Max, „Izolacja Roku 2004” za System Zabezpieczeń Ognioochronnych FirePro czy "Produkt Przyjazny Architekturze" dla systemu płyt spadkowych Dachrock SPS. Produkty Rockwool uzyskały dwukrotnie (w 2005 i 2007 roku) ogólnopolskie godło „Laur Klienta” w kategorii izolacji budowlanych, a marka Rockwool została uznana za Budowlaną Markę Roku 2004, 2005 i 2007 w rankingu prowadzonym przez Centrum Badań i Analiz Rynku. Rockwool Polska przykłada szczególną wagę także do ochrony środowiska. Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenie standardów ekologicznych produktów izolacyjnych Rockwool został uhonorowany w prestiżowym konkursie Ministra Środowiska tytułem Lider Polskiej Ekologii w 2001 r. w kategorii „Przedsiębiorstwo”, natomiast w 2003 r. w kategorii „Wyrób”.
Tekst dostarczony przez: