Dom pasywny Xella
Xella Polska wraz z portalem TermoDom.pl uruchomiła dział poświęcony realizacji domu pasywnego w Systemie 20 cm. Poza szczegółowym opisem inwestycji spod Szczecina i wypowiedziami ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego w serwisie można znaleźć atrakcyjne wizualizacje austriackich domów pasywnych.
Projektem Dom Pasywny Xella zwracamy uwagę na tematykę domów energooszczędnych - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska - Na przykładzie rzeczywiście realizowanego projektu będziemy prowadzić dyskusję o zastosowanych tam rozwiązaniach, wykorzystanych technologiach budowlanych czy o poprawności wykonawstwa. W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych te trzy zagadnienia są ze sobą ściśle powiązane. Jakiekolwiek odstępstwa, np. w wykonawstwie, udaremnią cały trud projektanta i inwestycję w materiały budowlane. Budowany dom pasywny Xella to propozycja na zwiększenie energooszczędności domu i zmniejszenie kosztów ogrzewania, przy zachowaniu efektywności ekonomicznej.
Rozwijający się rynek budownictwa jednorodzinnego w Polsce coraz odważniej zwraca się ku nowoczesnym, światowym trendom, m.in. budownictwu pasywnemu. Dom pasywny nie jest opatentowaną technologią budowlaną, ale ideą domu oszczędnego pod względem energetycznym. Dom pasywny to budynek, w którym komfortowy mikroklimat może być utrzymany bez oddzielnego aktywnego systemu ogrzewania czy klimatyzacji. Dom sam się ogrzewa i chłodzi - stąd jego nazwa.
Według definicji zaproponowanej przez niemiecki Passivhaus Instytut dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. W praktyce oznacza to, że w ciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania 1 m2 mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, mniej niż 1,5 m3 gazu lub 2,3 kg węgla. Dla porównania - zapotrzebowanie na ciepło dla współczesnych budynków konwencjonalnych zbudowanych zgodnie z polskim prawem wynosi 180 kWh na 1 m2 rocznie.
Dom pasywny to rozwiązanie z wielu powodów ekonomiczne, ale również etyczne. Rezygnując z nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych zapobiegamy degradacji środowiska i zostawiamy więcej kolejnym pokoleniom.
###
Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.
Więcej informacji w serwisach: http://www.xella.pl/, http://www.budowane.pl/, http://www.portalrolniczy.pl/, http://www.miastonoca.budowane.pl/ oraz na blogu: http://blog.xella.pl/budujemy.
Tekst dostarczony przez:
Xella Polska Sp. z o.o.