Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych

knauf

W dniu 27 marca 2008 r. odbyła się konferencja na temat „Zagospodarowania terenów poprzemysłowych”. Konferencja została zorganizowana przez Pro Economicus Construction Club z Warszawy, Górnośląski Związek Metropolitarny i miasto Chorzów. Forum było okazją do wzajemnego zaprezentowania ofert regionu oraz przemysłu przez reprezentantów miast zrzeszonych w GZM, a także liczne grono przedsiębiorców.

Wnioski z VII raportu Ecofys, badającym m.in. efektywność energetyczną budynków oraz ofertę Firmy Knauf Insulation jako partnera w rewitalizacji obiektów poprzemysłowych przedstawiła Ewa Kosmala, dyrektor ds. technicznych Knauf Insulation. Firma oferuje wyroby z wełny szklanej, kamiennej, drzewnej i polistyrenu ekstrudowanego, które gwarantują oszczędność energii oraz komfort cieplny i akustyczny budynków. Prawie 40% światowej energii końcowej jest zużywane przez budynki. Znaczące i efektywne kosztowo możliwości, aby ograniczyć zużycie energii w budynkach, występują we wszystkich krajach UE. Polityka, która ma na celu ograniczenie zużycia energii i gazów cieplarnianych, a także zapewnić zrównoważony rozwój musi zawierać działania, które ograniczą zużycie energii końcowej w budynkach. Konsekwentne zalecenia dla polityki dotyczącej budynków są ważnym składnikiem pakietów rekomendacji dla szczytów G8. Opracowano pięć konkretnych zaleceń dla polityki dotyczącej efektywności energetycznej w budownictwie w marcu 2007r. Jedną z rekomendacji Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) jest egzekwowanie i regularne uaktualnianie obowiązkowych standardów dla nowych budynków (Warunki Techniczne). Zalecenia proponują także ustanowienie wymagań energetycznych dla budynków istniejących, które mają zostać poddane znaczącej termorenowacji. Zastosowanie wyrobów Firmy Knauf Insulation powoduje nie tylko spełnienie tych zaleceń, ale także zapewnia, iż budynki nowe jak i te poddawane termomodernizacji będą efektywne energetycznie.

Zgromadzeni goście zostali zapoznani także ze strategią zrównoważonego rozwoju miasta do roku 2020. Marian Salwiczek, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych powiedział – Nasze atuty to centralne położenie w województwie, dobra infrastruktura drogowa i lotnicza. W zasięgu mamy i lotnisko w Pyrzowicach, i w Krakowie. Drogowa Trasa Średnicowa i autostrada pozwalają na szybkie przemieszczanie. Dodał, że trwają starania o utworzenie obwodnicy łączącej Katowice, Chorzów i Bytom. Zaznaczył, że właśnie dobra infrastruktura pozwoliła przyciągnąć jedną z największych logistycznych firm na świecie – ProLogis. – Mamy największy w Polsce, a wkrótce i w Europie, port lądowy. Zbudowano go na terenach poprzemysłowych. Podkreślił, że Chorzów z miasta przemysłowego stał się miastem naukowym. – Nasz cel strategiczny to edukacja. Wykorzystaliśmy wiele budynków nie na magazyny, ale na kampusy, miejsca dla szkół wyższych. Powiedział, że miasto ma gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. – To kapitalna sprawa. Dzięki temu potencjalni inwestorzy od razu wiedzą, co i gdzie mogą zrobić. Krzysztof Krzemiński - rzecznik GZM przybliżył historię Związku. – Aglomeracja śląska to jedno duże miasto. Nie czekając na ustawę metropolitalną, prezydenci miast zaproponowali powołanie dobrowolnego związku międzygminnego. Ostatecznie w skład GZM weszło 14 miast. Piotr Popiel, dyrektor biura GZM przedstawił wybrane ofert inwestycyjne miast członkowskich. Piotr Poborski z międzynarodowej firmy konsultingowej Atkins podał przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych m.in. niemieckiego Stuttgartu, holenderskiego Hengelo. W przypadku tego pierwszego zagospodarowano, mieszkaniowo i komercyjnie, dawny skład portowy. Podobnie wykorzystano tereny byłego dworca w holenderskim mieście. Przy wszystkich inwestycjach dbano o ochronę dziedzictwa. Większość projektów zrealizowano dzięki partnerstwu sektorów prywatnych i publicznych. Poborski nie ukrywał, że w Polsce ta forma współpracy dopiero raczkuje. – U nas czeka się na klienta aż sam przyjdzie, kupi grunt i poradzi sobie ze wszystkimi problemami. A potem będzie robił swoje. Często jest tak, że właśnie po zakupie terenu zaczynają się, z różnych przyczyn, przestoje w inwestycji. Okazuje się np. że koszt rekultywacji był niedoszacowany. Nakłaniał, aby miasto i potencjalni inwestorzy wspólnie ustalali wizję i wzajemne korzyści. Tekst dostarczony przez:

knauf

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt