Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Ogrzewanie do wymiany?

TECE

Połowę sezonu grzewczego mamy już za sobą. To dobry moment by zwrócić uwagę na to, jak pracuje nasza instalacja centralnego ogrzewania i zastanowić się nad jej ewentualną modernizacją w przyszłości.

Jeszcze do niedawna do budowy systemów ogrzewania stosowano podatne na korozję i uszkodzenia rury ze stali. Ich ewentualna awaria w środku sezonu grzewczego może być nie lada kłopotem dla domowników, a konieczność naprawy przy ujemnych temperaturach nie należy do najłatwiejszych. Poza tym rury stalowe przy braku odpowiedniej izolacji generują duże straty energii, co odbija się niekorzystnie na wysokości płaconych rachunków. Jeśli chcemy ograniczyć nasze wydatki warto zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań lub przejściem na zupełnie inny system ogrzewania. Zwłaszcza, że jak do tej pory wzrost cen materiałów instalacyjnych na tle wszystkich produktów budowlanych jest niewielki. Do wyboru mamy trzy warianty: grzejniki, ogrzewanie podłogowe i system mieszany. Grzejniki Stosowane od kilkudziesięciu lat grzejniki, wciąż są jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Ich montaż zaleca się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których podłoga pokryta ma być dywanami lub wykładzinami – np. pokojach, sypialniach. W sprzedaży wciąż dostać można tradycyjne grzejniki żeliwne. Są ciężkie, ale bardzo dobrze akumulują ciepło i są odporne na korozję. Najchętniej wybieramy jednak wykonane ze stali grzejniki płytowe – mają większą moc cieplną i są zdecydowanie lżejsze. Możemy zdecydować się także na modele aluminiowe, ale ich zastosowanie jest jednak ograniczone. - Z grzejników aluminiowych lepiej zrezygnować, jeśli nasza instalacja wykonana jest z miedzi. W przeciwnym wypadku w miejscu połączenia rury i grzejnika może tworzyć się korozja. Takiego ograniczenia nie ma, jeśli zastosujemy rury plastikowe lub najbardziej wygodne w montażu rury wielowarstwowe – mówi Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w Tece. Kupując grzejnik należy zwrócić uwagę na jego moc. Powinna być ona dostosowana do parametrów kotła, strat ciepła w pomieszczeniu i temperatury wody w obiegu. Niezwykle ważny jest wybór optymalnego modelu podłączenia – najczęściej spotyka się boczne lub dolne - a także dopasowanie wymiaru grzejnika do miejsca, w którym ma być zamontowany np. wnęki pod parapetem. Za wyborem tej metody ogrzewania przemawia stosunkowo niski koszt budowy instalacji. Grzejniki są łatwe w montażu i gwarantują dowolność w wyborze materiałów wykończeniowych podłogi. Niestety nie gwarantują równomiernego rozłożenia temperatury w związku z czym nie zapewniają tak wysokiego komfortu cieplnego jak ogrzewanie podłogowe. Często psują wygląd pomieszczeń, ograniczają możliwości aranżacji wnętrza i zwiększają ilość miejsc gromadzenia się kurzu.

Podłogówka Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością szczególnie w nowych i modernizowanych obiektach. Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe. Są odporne na korozję, działanie wysokich temperatur i ciśnienia, a z uwagi na duża elastyczność łatwe w montażu. Ogrzewanie podłogowe najlepiej założyć w łazience, kuchni, korytarzu i salonie, a także wszędzie tam gdzie nie ma miejsca na grzejniki. Materiały do budowy instalacji są jednak dość ciężkie. W związku z tym nie można go stosować, jeśli stropy nie mają odpowiedniej wytrzymałości. Swoją decyzję najlepiej więc skonsultować ze specjalistą. Podłogówka zapewnia przede wszystkim równomierne i zbliżone do idealnego dla organizmu człowieka rozłożenie temperatury w pomieszczeniach. Najcieplej jest tuż nad podłogą, dzięki czemu odczuwalna temperatura jest wyższa o 2-3 stopnie C niż w rzeczywistości. Przy 19 stopniach C w ogrzewaniu podłogowym odczujemy więc taki sam komfort jak przy 22 stopniach w przypadku tradycyjnych grzejników. -Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obniżenie temperatury w domu tylko o 1 stopień C zmniejsza zużycie energii o kilka procent, a to korzystnie wpływa wysokość rachunków, jakie musimy ponieść na ogrzewanie domu – dodaje Durda. Poza tym ogrzewanie podłogowe w odróżnieniu od grzejników oddaje ciepło przez promieniowanie nie powodując ruchu powietrza i zawartego w nim kurzu. Jest więc optymalnym rozwiązaniem dla alergików. Do wykończenia posadzki należy jednak zastosować materiały, które dobrze przewodzą ciepło np. płytki ceramiczne, marmur, gres, terakotę czy panele przystosowane do ogrzewań podłogowych. Jeśli zdecydujemy się na parkiet, to nie powinien być zbyt gruby, a wybierając dywan, czy wykładzinę powinniśmy sprawdzić czy posiada specjalny symbol informujący o przystosowaniu do ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie mieszane Niezwykle praktyczne i funkcjonalne może okazać się połączenie obu metod i zainstalowanie w części domu grzejników, a w części ogrzewania podłogowego. Rozwiązanie to pozwala dostosować ogrzewanie do przeznaczenia i charakteru pomieszczeń. W łazienkach, w których temperatura powinna być wyższa o kilka stopni niż w pozostałej części domu warto zamontować zarówno podłogówkę, jak i ozdobny grzejnik, służący np. do suszenia ręczników. Z kolei w sypialni wysoka temperatura bijąca od podłogi może powodować uczucie dyskomfortu w trakcie snu, dlatego lepiej zdecydować się na tradycyjne kaloryfery. Należy jednak pamiętać, że instalacje te pracują w innych temperaturach. Dlatego jeśli zasila je jeden kocioł należy zastosować rozwiązania, które obniżą temperaturę wody w ogrzewaniu podłogowym (nie może być wyższa niż 55 stopni C). Można w tym celu zbudować dwa oddzielne obiegi lub zastosować nowoczesną automatykę regulującą. Tekst dostarczony przez:

IN_PLUS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt