Twarzą w twarz - Warsztaty Charrette w Siewierzu
Stary Siewierz i nowe miasteczko, które ma powstać nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim powinny na siebie patrzeć "twarzą w twarz" - tłumaczył przedstawicielom władz gminnych i urbanistom prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - To znaczy, że muszą wykorzystać wszystkie elementy symbiotyczne zamiast izolować się od siebie.- Miasteczko pięciotysięczne to idealny niemal model społeczności lokalnej - zwracał uwagę prof. Szczepański. - Taką miejscowością jest w tej chwili Siewierz, liczący prawie 5,5 tys. mieszkańców. Wszyscy się tu znają. Dlatego wyzwaniem jest, aby mieszkańcy nowego osiedla nie byli obcy, lecz by zostali zaakceptowani w społeczności siewierskiej.
Według prof. Szczepańskiego to nowe miasteczko na obrzeżach Aglomeracji Górnośląskiej jest strzałem w dziesiątkę. Sporo przedstawicieli powstającej klasy średniej chce mieszkać poza miastem, np. pracownicy wielkich korporacji, pracownicy nauki, artyści. Od pewnego czasu ze Śląska ucieka międzynarodowa kadra, która pracuje w dużych firmach i instytucjach, a mieszka w okolicach Krakowa, bo tam ma odpowiedni standard. To również może być propozycja dla zamożniejszych małżeństw z dziećmi i wracających do kraju z pracy za granicą. Okolice Zalewu Przeczycko-Siewierskiego dla takich grup społecznych są zapewne atrakcyjne.
Dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową z Gdańska, za ubiegły rok wykazują, że okolice śląskich aglomeracji, oddalone o 30 km od centrów miast, są najatrakcyjniejsze
w kraju.
- Dlatego miasteczko siewierskie powinno spełniać dwie funkcje: mieszkaniową
i rekreacyjno-hotelową - uważa Marek Wełk, prezes warszawskiej firmy doradczej, Home Consulting - Proponujemy inwestorowi, aby zaplanował m.in. trzygwiazdkowy ośrodek hotelowo-konferencyjny i czterogwiazdkowy hotel Spa nad brzegiem zalewu. Z kolei mieszkaniówkę podzielił na kilka części: szeregowce, bliźniaki i domki jednorodzinne
w enklawach ciszy, najbardziej atrakcyjnych widokowo.
- Siewierz jest uwzględniany w koncepcjach zrównoważonego rozwoju górnośląskiego obszaru metropolitarnego - stwierdził mgr inż. Andrzej Adamczyk, urbanista z Pracowni Projektowej Urbanistyki i Architektury "Ład" w Katowicach. - Na miejscu są złoża dolomitowe, piaski, kruszywo. To dodatkowy atut dla inwestora. A w planach wojewódzkich jest nawet uwzględniana budowa kolei z Zawiercia przez Siewierz do Pyrzowic, gdzie znajduje się najlepiej usytuowane lotnisko międzynarodowe, które niebawem może obsługiwać nawet 5 mln pasażerów rocznie.
Informacje o Charrette:
Od 8 do 16 października w Siewierzu odbywają się warsztaty urbanistyczne charrette.
W ciągu zaledwie dziewięciu dni grupa 12 światowej sławy urbanistów i architektów, przy współpracy przedstawicieli władz i mieszkańców Siewierza , stworzy kompletną koncepcję zabudowy 120 ha nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim. Inwestorem jest firma TUP SA. Słowo "charrette" pochodzi z Francuskich Szkół Sztuk Pięknych z XIX wieku. Sama "idea" warsztatów urbanistycznych charrette powstała w latach '80 w USA i została zainicjowana przez biuro DPZ gdzie pracowałem." – wyjaśnia Maciej Mycielski, urbanista i architekt kierujący projektem.
Informacje o firmie TUP S.A.:
TUP jest firmą inwestycyjną. Spółka zakłada lub przejmuje firmy charakteryzujące się wysokim potencjałem wzrostu. Specjalizuje się w rewitalizacji przedsiębiorstw, której celem jest przemiana firm z problemami finansowymi w nowoczesne i dochodowe przedsięwzięcia.
TUP jest spółką giełdową, która zarządza grupą kapitałową. W jej skład wchodzą firmy prowadzące poszczególne projekty inwestycyjne.
Spółka do każdej inwestycji podchodzi indywidualnie, analizując trendy rynkowe i potencjał, jaki potrafi odnaleźć w przejmowanych firmach.
www.tup.com.pl
Tekst dostarczony przez:
Imago PR