Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Ceglane jak klimatyzowane Zimą ogrzeje, latem ochłodzi

Fala upałów, która niedawno nawiedziła Polskę wywołała cyklicznie powtarzający się temat: z czego zbudować dom, by zimą było w nim ciepło, a latem panował przyjemny chłodek? W dodatku powstaje pytanie, jak to osiągnąć nie rujnując przy okazji domowych budżetów?
Nie sztuka bowiem osiągnąć ten cel ustawiając w mroźne dni temperaturę piec na maksimum, a w upał włączając klimatyzatory. Skutek takich działań to astronomiczne rachunki za energię i emisja do atmosfery dodatkowej porcji szkodliwych substancji. Dlatego jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem jest zbudowanie domu, któremu optymalne warunki wewnątrz zapewnią zastosowane przy jego wznoszeniu technologie i materiały. A wzorem do naśladowania mogą być dla nas kraje, które w walce, np. z upałem mają tysiącletnie doświadczenie. Zarówno w starożytnym Egipcie, jak i innych krajach basenu Morza Śródziemnego do budowy domów stosowano naturalne materiały, a najpopularniejszym z nich była glina. Już wtedy zauważono, że jest to materiał, który z powodzeniem chroni w dzień przed palącymi promieniami słońca, a w nocy i chłodniejsze dni nie dopuszcza do nadmiernego wyziębienia pomieszczeń. Od tamtego czasu w krajach południowych stosunek do gliny, jako budulca się nie zmienił, a rozwój technologii sprawił, że jej korzystne właściwości zostały jeszcze bardziej wyeksponowane.

Przykładem takiej technologicznej obróbki, której została poddana glina, może być pustak Poroton firmy Röben. W tym przypadku materiał ceramiczny - który już sama natura wyposażyła w doskonale właściwości izolacyjne - poprzez dodanie niezliczonych komór powietrza oraz mnóstwa małych porów (stąd nazwa – ceramika poryzowana) został jeszcze wzbogacony, stając się trudną do sforsowania barierą termiczną.

Dodatkowo poza świetnymi parametrami termicznymi, ceramika charakteryzują się równie dobrymi właściwościami akustycznymi, odczuwalnymi szczególnie przy cienkich ścianach działowych. Kolejną zaletą tych pustaków jest ich lekkość (budynki są lżejsze, a przy tym spełniają normy konstrukcyjne) oraz łatwość i prędkość montażu (zamki łączące sąsiednie bloczki, duże wymiary, skracają czas budowy nawet o 50%).

Jeśli wreszcie pustak ceramiczne będą elementem trójwarstwowej ściany zewnętrznej (ściana nośna - ocieplenie z wełny mineralnej - pustka powietrzna - elewacja z okładziny klinkierowej Röben) to możemy być pewni, że o każdej porze roku będziemy mieć w domu przyjemny klimat, a miesięczne opłaty za energię nie zrujnują domowego budżetu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt