Zaprojektuj sobie enegrooszczędny dom
Kiedy zdecydujemy się na budowę domu jednorodzinnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu nieruchomości.i w dachu. Na wielkość strat ciepła wpływa również kształ i wielkość budynku, układ pomieszczeń oraz położenie okien względem stron świata.
W przypadku kiedy możemy ustytuować nasz dom dowolnie na działce budowlanej, warto go tak zaprojektować, by móc korzystać np. z energii słonecznej. Najlepiej będzie, kiedy salon
i pokój do pracy będą nasłonecznione i umieszczone od strony południowej, natomiast kuchnia ze spiżarnią, łazienką i sypialnią będą zacienione. W ten sposób możemy zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania, nawet o kilkanaście procent.
Oprócz prostej zależności, że im mniejsza powierznia użytkowana, tym mniejsze koszty związane z ogrzewaniem domu, warto wspomnieć również o odpowiedniej wentylacji budynku, jakości wykonania ocieplenia domu i zastosowanych materiałach budowlanych. Energooszczędny dom jest zwartą bryłą i ma kształt prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Najmniejsze straty ciepła występują zatem w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym.
„Jeżeli chcemy w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji naszego domu musimy zainwestować w dobry projekt architektoniczny oraz specjalny system wentylacji i izolacji budynku. W większości domów zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 220 kWh/ (m2). Dom energooszczędny potrzebuje maksymalnie około 70 kWm/ (m2). Jest to inwestycja, która w ciągu 3-4 lat może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Przy ciągłym wzroście cen nośników energii, tj. gaz, energia elektryczna czy olej opałowy, energooszczędny dom może być racjonalnym wyborem, gdyż koszt ogrzewania stanowi dwie trzecie kosztów utrzymania budynku.” - mówi Michal Jalovecký, prezes firmy ES POLSKA.
Właściwie dobrana izolacja termiczna i ocieplenie murów styropianem i wełną mineralną
o grubości około 20 cm pozwoli na zmniejszenie strat ciepła. Okna, to kolejny istotny element energooszczędnego domu, który może powodować znaczne straty energii. Warto zainstalować trzyszybowe okna z wkładkami termoizolacyjnymi o współczynniku przenikania ciepła niższym niż standardowy współczynnik ciepła U (niższy niż 0,8 W/m2*K).
Podstawą domu energooszczędnego jest system wentylacji, dzięki któremu można odzyskać ciepło z powietrza zużytego. Oprócz przewodów wentylacyjnych w ścianach i kominach,
w domu trzeba zainstalować urządzenie do odzysku wywiewanego powietrza,
tzw. rekuperator.
Biuro prasowe:
Joanna Żuk, Fleishman-Hillard
Tel.: 22 53 29 587, e-mail: joanna.zuk@fleishmaneurope.com
Szczegóły dotyczące ES POLSKA: www.espolska.pl