MIESZKANIE PEŁNE ŚWIATŁA
Wydawać by się mogło, że oświetlenie służy jedynie do rozpraszania ciemności. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że pełni także inne, równie istotne funkcje. Światło w naszym mieszkaniu powinno dostosować się do każdej domowej czynności.
Oświetlenie stanowi dopełnienie wnętrza, harmonizuje z wystrojem i podkreśla jego indywidualny charakter. Zbyt ciemne - utrudnia pracę, zbyt jasne zaś przeszkadza w odpoczynku. Odpowiednie światło musi współgrać z rytmem i trybem naszego dnia oraz określonych zadań. Jak wybrać oświetlenie do mieszkania? Wystarczy znać kilka cennych zasad, które ułatwią nam zaplanowanie punktów świetlnych w danym pomieszczeniu. Minęły czasy, kiedy górna lampa zawieszona na środku sufitu stanowiła jedyne źródło światła. Dziś, kiedy mamy do wyboru tak szeroką gamę produktów, możemy zaprojektować idealne oświetlenie, odpowiadające naszym potrzebom.
Najpierw zastanówmy się nad przeznaczeniem danego wnętrza. Innego światła potrzebujemy do pracy, innego w trakcie odpoczynku, kolacji czy spotkania towarzyskiego. Jasne światło prowokuje do działania i sprzyja pracy, ciepłe relaksuje i ułatwia wypoczynek. Oprócz oświetlenia ogólnego, zastosujmy również oświetlenie miejscowe.
Oświetlenie dopasowane do każdej czynności
- W kolekcji Ceramic Design znajdziemy wiele interesujących propozycji; m.in. lamp oprawionych w drewno, ceramikę lub gips – mówi Rafał Ruciński z firmy Lars. - Nad stołem jadalnym sprawdzi się oprawiona w drewno, wisząca lampa dopasowana kolorystycznie do mebli, w dostępnych opcjach m.in. buk, sosna i modne ostatnio wenge. Możemy do niej dobrać lampę centralną oraz kinkiety, które będą pasować zarówno do nowoczesnego, oszczędnie urządzonego mieszkania, jak i do bardziej przytulnego – dodaje.
Nastrojowa sypialnia
Czy wiesz, że…?
Oświetlenie może optycznie korygować wnętrze:
- Światło skierowane do góry sprawia wrażenie wysokości wnętrza i sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niskich sufitów.
- Światło skierowane w dół obniża optycznie wnętrze i nadaje efekt „przyciemnienia”.
- Jeśli skierujemy światło na mniejszą ścianę, optycznie ją powiększymy, poprawiając proporcje pomieszczenia.
|
Artykuł dodał: Kamil Bielicki