BUDIMEX: Szansa dla dróg
Najnowsza propozycja przygotowana przez Centrum im. Adama Smitha we współpracy z Krajową Izbą Urbanistów przedstawia rozwiązania mające skrócić proces budowy, przebudowy i remontów dróg w Polsce.
Według ekspertów CAS i KIU przyśpieszenie budowy dróg w Polsce nastąpi po przywróceniu trybu lokalizacji dróg wynikającego z Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dn. 27 marca 2003 (Dz. U. Nr. 80, poz. 717, ze zmianami). Dzięki takiemu rozwiązaniu, uniknie się potrzeby wydawania decyzji o realizacji inwestycji drogowej dla takiej przebudowy, która ma na celu jedynie podniesienie parametrów technicznych drogi.
Poparcie branży
Z inicjatywą Centrum im. Adama Smitha i Krajowej Izby Urbanistów zgadza się Jerzy Wójcik, dyr. oddziału infrastruktury północ Budimex-Dromex S.A. - Zupełnie niezrozumiałe jest wymaganie spełnienia tych samych rygorów administracyjnych przez drogi remontowane czy modernizowane, co przez nowobudowane. Taka jest procedura wynikająca z obecnych przepisów - zauważa specjalista.
Istotne jest, by wyremontowane drogi spełniały wymogi formalne związane z ochroną środowiska i potrzebami technicznymi. - W ten sposób eliminowana jest konieczność ponownego remontu drogi w krótkim czasie -wyjaśnia ekspert Budimeksu. Obecnie procedury administracyjne trwają często dłużej niż same roboty budowlane.
Dyr. Wójcik proponuje ponadto powołanie pełnomocnika rządu wyposażonego w szerokie kompetencje, który podlegałby bezpośrednio premierowi - tym bardziej, że obecne sztywne związanie inwestora warunkami kontraktowymi, uniemożliwia wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, które oszczędziłyby czas i pieniądze.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki