Salon kąpielowy czy łazienka?
Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią łazienki i chcemy zagospodarować ją w ciekawy sposób – urządźmy w niej pokój kąpielowy. Zyskamy wtedy miejsce służące higienie i świetny kącik wypoczynkowy.
Czym jest salon kąpielowy?
Przy podjęciu dobrej decyzji znacząca będzie wielkość pomieszczenia, które chcemy urządzić. Dużą łazienkę bez trudu zaaranżujemy na pokój kąpielowy, mniejszą możemy połączyć z sypialnią i stworzyć miejsce do odpoczynku.
- Salon kąpielowy ma cechy miniwellness, minispa. Musi mieć przestrzeń, żeby było dużo światła i powietrza w środku. To wszystko po to, aby ceramika i armatura nie były stłoczone - mówi arch. wnętrz Dorota Traczewska ze Studia DEsign.
Obok wyposażenia typowego dla łazienki - pisuaru, bidetu, podwójnej umywalki, prysznica czy wanny, w salonie kąpielowym znajdźmy miejsce na toaletkę i fotel. Taka aranżacja będzie sprzyjała relaksowi i pozwoli na stworzenie kącika idealnego do wypoczynku.
Nastrój
W salonach kąpielowych możemy skupić się na wystroju, zastosować dyskretne oświetlenie, wprowadzić nastrojowe i relaksacyjne sceny świetlne. Bawmy się z różnymi dekoracjami: spróbujmy wpleść drewno, kamień, szkło, kamyczki pod szkłem, czy duże donice. Uroku dodadzą też bibeloty, kwiaty i obrazy.
Łazienka w sypialni - obawy
Łączenie łazienki z sypialnią jest powszechnym trendem w Europie, natomiast w Polsce dopiero raczkującym. Wciąż obawiamy się takiego rozwiązania ze względów akustycznych, wentylacyjnych i intymnych. Myślimy, że wilgoć uchodząca z części łazienkowej spowoduje ogromne szkody w sypialni. Nic z tych rzeczy! Dobra wentylacja załatwi sprawę.
- W obecnej chwili systemy wentylacyjne i izolacyjne są znakomite - mówi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji w Parku Handlowym Bielany. - W łazience spędzamy niewielką część dnia i pomieszczenie prawidłowo wentylowane daje gwarancję, że ta para i wilgoć, która w ciągu dnia ulatnia się z łazienki będzie absorbowana – dodaje.
Lekkie odgradzanie
To, czy zdecydujemy się na połączenie łazienki z sypialnią, zależy tak naprawdę od naszego stylu życia.
- Wszystko zależy od charakteru klienta. Jeśli jest to młode małżeństwo, bez dzieci tworzące dla siebie luksusowy apartament nie widzą problemu w takim połączeniu. Kiedy para ma dzieci, zwykle musi pojawić się odgrodzenie– wyjaśnia Dorota Traczewska.
Architekci wnętrz rekomendują zastosowanie przesuwnej szklanej ściany, a jeśli zapragniemy jeszcze większej intymności, ściana może być piaskowana. Szkło nie tylko przesłoni strefy, ale wyciszy nieco część łazienki. W tym przypadku mąż, który wraca późno z pracy, biorąc prysznic, nie obudzi żony.
Można też wprowadzić ściankę działową, żeby z dwóch stron pojawiły się przejścia. Umiejscowienie łóżka tyłem do wanny zrobi miejsce na pozostałe wyposażenie łazienki.
- Łazienka włączona w sypialnię powiększa nam zdecydowanie powierzchnię sypialni i daje poczucie jeszcze większego komfortu - dodaje Dorota Traczewska.
Dwa w jednym
Decydując się na pokój kąpielowy wybieramy nie tylko komfort i wygodę, ale całkiem nowy sposób wykorzystania łazienki. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze i duże, jasne przestrzenie sprawią, że już samo przebywanie w tym miejscu pozwoli nam czuć się lekko i świeżo. A przed nami jeszcze długa kąpiel i prawdziwy relaks.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki