Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Nowa łazienka w wiekowym domu

Wysokie ściany, sypiący się tynk, zniszczona i trzeszcząca podłoga. Wizja remontu takiej łazienki przyprawia niejednego właściciela o zawrót głowy. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy mieszkamy w starym budownictwie – kamienicy, czy starym domu. Co zrobić, żeby remont naszej łazienki nie trwał wieki, albo nie kosztował nas majątek?

Taki remont trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować i sprawdzić, czy budynek nie jest objęty ochroną przez konserwatora zabytków. Dodatkowo przed rozpoczęciem prac remontowo-wykończeniowych, warto jest sprawdzić stan instalacji, zwłaszcza elektrycznej.

         Problem ze starymi budynkami, sprowadza się do technologii, w których zostały wykonane. Stropy często są drewniane, a tynki słabej jakości – mogące odpaść w każdej chwili. Żeby na podłodze położyć płytki, trzeba wykonać dodatkową wylewkę i stworzyć samonośny strop. To rozwiązanie kosztowne i czasochłonne. No i nie wiadomo czy, często ponad stuletnie mury, wytrzymają tego typu obciążenia. Jednakże naturalne i nowoczesne materiały dostępne obecnie na polskim rynku, dają nam pełen wachlarz możliwości, tak by nasza łazienka wyglądała, nowocześnie czysto i estetycznie.
 
Dobór technologii
 
 Najpierw musimy sprawdzić, w jakim stanie jest tynk, by nie doprowadzić do takiej sytuacji, że świeżo położona gładź odpadnie nam razem ze starym tynkiem, który złapał nieco wilgoci. - Przede wszystkim trzeba go dokładnie opukać. Jeśli są miejsca, w których wydaje głuchy odgłos, oznacza to, że nie trzyma się muru. Wtedy nie ma rady - trzeba go skuć i uzupełnić ubytki – mówi Bartosz Polaczyk, produkt manager firmy Kreisel Technika Budowlana. Nadają się do tego wszelkiego rodzaju zaprawy szpachlowe lub tynki – np. Pozbud 427, Poztynk 560 firmy Kreisel. Rodzaj zastosowanej zaprawy zależy od wielkości tynku do usunięcia. Jeżeli tynk jest w porządku i jest nienaruszony, a nierówności na ścianach są niewielkie (ich głębokość nie przekracza 1,5 cm)– wystarczy wypełnić je zaprawą wyrównująco-szpachlową (np. Pozbud 427). Gdy zaprawa wyschnie, (co następuje w zależności od grubości warstwy i temperatury w pomieszczeniu po ok.24 godzinach) można przystąpić do dalszych prac takich jak malowanie czy tynkowanie dekoracyjne.
 
 Niekoniecznie płytki
 
Kiedy już wiemy, że nasze ściany są równe i gładkie, warto im dodać trochę koloru i charakteru. Nasza łazienka wcale nie musi być w „oklepanych” płytkach. Ze względu na specyfikę starych mieszkań, musimy wybrać materiały lekkie. Remont może zatem iść w kilku kierunkach. Po pierwsze możemy zastosować farby odporne na wilgoć, czyli farby lateksowe. Choć oferują je różni producenci: TIKKURILA, DEKORAL, MALFARB czy KREISEL, to jednak ich wspólna cechą jest elastyczność i odporność na wilgoć.
By dodać naszej łazience nieco charakteru, możemy pokusić się o łączenie różnych materiałów, jak drewno, szkło, czy korek. I tak jedną ze ścian można wykończyć stabilnymi gatunkami drewna w umiarkowanym stopniu reagującymi na duże zmiany wilgotności. –Tutaj doskonale sprawdzi się olejowane drzewo teakowe lub merbau. Te gatunki, z uwagi na swoją charakterystykę, pozwolą nam cieszyć się naturalnym drewnem w łazience. Egzotyczne drewno  nada naszym pomieszczeniom wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru - dodaje Tomasz Mielcarek z salonu podłogowego Direct Floor.
 Kolejnym surowcem możliwym do wykorzystania przy wykończeniu naszej łazienki, są tynki cienkowarstwowe. One również najczęściej dedykowane są na elewacje budynków. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby zastosować je w naszej łazience. Dla tych, którzy nie znoszą monotonii i lubią twórczo się wyrazić, najlepsze są
 
produkty typu ROLTYNK 070 firmy KREISEL. - Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia, gdyż dzięki zastosowaniu narzędzi takich jak pace, gąbki czy zwykła butelka, możemy nadać naszej ścianie najbardziej finezyjną fakturę – mówi Bartosz Polaczyk z firmy Kreisel.
 
Co z podłogą?
 
Jeżeli nie chcemy wykonywać dodatkowej wylewki stropowej, może warto przyjrzeć się surowcom naturalnym takim jak korek, bambus, czy drewno. Są one lekkie, przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzają się startym budownictwie i wbrew pozorom są bardzo trwałe. W większości cechują się one niehigroskopijnością, czyli nie pochłaniają wody, przez co mogą być stosowany we wszystkich pomieszczeniach, w tym łazienkach. Egzotyczne drewno, czy też korek nie są aż takie drogie, a łatwość montażu powoduje, iż łazienka nie będzie wyłączona z eksploatacji na dłuższy czas.
 
Remonty dokonywane w starym budownictwie zawsze niosą za sobą wiele niespodzianek. Odpowiednio dobrane technologie, rada specjalisty i profesjonalna ekipa remontowo-budowlana sprawią, że remont łazienki pójdzie sprawnie i szybko. Warto wybierać sprawdzone technologie, gdyż oszczędności na materiałach budowlanych mogą bardzo szybko zaprocentować – kolejnym remontem naszej łazienki.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt