Księga pomysłów
Podobno od czasów Arystotelesa i Platona ludzkość nie wymyśliła nic nowego. Z drugiej strony niczego dziś tak nie poszukujemy jak oryginalności. W cenie są nie tylko świetnie przygotowani merytorycznie, ale przede wszystkim kreatywni fachowcy.(fot.amstrong)
Czy to oznacza, że każdy musi być nowym Platonem? Nie. Kreatywność nie jest wymyślaniem od nowa zasady działania koła. To raczej sztuka inspirowania ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami w sposób, który pozwala stworzyć coś własnego. Ta zasada obowiązuje w każdej dziedzinie, która ma coś wspólnego ze sztuką. Także w architekturze wnętrz.
(fot.amstrong)
Dlatego dla architektów poszukiwanie inspiracji, obserwowanie rozwiązań stosowanych przez innych jest wyjątkowo ważne. Jak ich szukać? Od czasu powstania Internetu pozornie jest to coraz łatwiejsze. Zdjęcia nowych, ciekawych budynków zazwyczaj szybko pojawiają się w sieci. Trochę trudniej znaleźć interesujące rozwiązania aranżacji wnętrz. Zakres informacji dostępnych w Internecie jest ogromny. Z drugiej strony trudno znaleźć miejsca reprezentujące rzetelną wiedzę. Dlatego w cenie są adresy, dające pewność, że znajdziemy tam precyzyjne i sprawdzone informacje. Dla architektów poszukujących inspiracji do kolejnych projektów wnętrz, ciekawa może okazać się Księga Pomysłów zamieszczona na stronie firmy Armstrong. Udoskonalana od 3 lat na początku czerwca pojawi się tam w nowej formule.
(fot.amstrong)
Celem nowej Księgi Pomysłów jest możliwość stworzenia wyczerpującej specyfikacji dla architektów i projektantów wnętrz. Najnowsze propozycje sufitów podwieszanych z logo Armstrong zaprezentowane są w formie interaktywnego narzędzia. Podstawą jest podział na przeznaczenie projektowanych pomieszczeń (biura, szkoły i uczelnie, służba zdrowia) oraz ich funkcje (recepcje, korytarze, gabinety indywidualne, duże biura). Ze szczególną uwagą pokazane są opcje projektowe odmienne od typowych sufitów modułowych o wymiarach 600 x 600 mm. Księga pozwala stworzyć prostą wizualizację i zobaczyć wygląd sali w każdym z proponowanych materiałów. Można też odwrotnie, wybrać pomieszczenie i skorzystać z listy rekomendowanych do niego rozwiązań. W tej opcji możemy zapoznać się z proponowanymi systemami zawieszeń i dostępnymi rodzajami powierzchni płyt. Nowością jest dostęp do plików CAD każdego wytypowanego rozwiązania, które można aplikować bezpośrednio do projektu.
(fot.amstrong)
Księga Pomysłów nie zastąpi pracy architekta, jednak w nowej postaci może być dla niego nie tylko inspiracją, ale również pomocnym narzędziem.