Lutyk: Projekt wprowadzający definicję budownictwa społecznego jest w uzgodnieniach międzyresortowych
Resort finansów skierował w piątek do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy wprowadzający definicję budownictwa społecznego.Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Obecnie obowiązujące zasady zwrotu części wydatków na materiały budowlane wygasną z końcem 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami VAT 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r., na które po 1 maja 2004 r. podatek ten wzrósł z 7 do 22 proc. Ze zwrotu korzystają obecnie osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie.
Zgodnie z projektem, Ministerstwo Finansów chce bezterminowo przedłużyć zwrot różnicy podatku VAT na materiały budowlane osobom budującym domy systemem gospodarczym.
Jak poinformował Lutyk, do projektu wpisano definicję budownictwa społecznego.
Preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć od 1 stycznia 2008 r. nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Zgodnie z projektem, wyższa 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity. Definicją budownictwa społecznego objęte będą również noclegownie i domy dla bezdomnych.
Stawka 7 proc. nie będzie stosowana przy budowie domów stawianych tzw. systemem gospodarczym, ponieważ tacy inwestorzy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Obniżoną stawką objęte zostaną też remonty, o ile koszt użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości całego remontu. Chodzi "o remonty dotyczące części wspólnej nieruchomości w budynkach wielorodzinnych objętych definicją budownictwa społecznego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie Unii Europejskiej.
"Skutki finansowe wprowadzenia zmian dotyczących podatku od towarów i usług będą zasadniczo neutralne dla budżetu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Puls Biznesu