Nowelizacja VAT w budownictwie bliżej uchwalenia
Rządowy projekt ma zapobiec podwyżce VAT w budownictwie od 2008 roku Sejmowe komisje finansów publicznych i infrastruktury skierowały go we wtorek do podkomisjiWpisanie do projektu nowelizacji ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy jednorodzinne. Od 1 stycznia przyszłego roku preferencyjną 7-proc. stawką VAT mają być objęte nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.
Wyższa 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Obniżona stawka będzie też stosowana przy budowie m.in. noclegowni i domów dla bezdomnych. Obniżoną stawką mają być objęte także remonty - pod warunkiem, że koszty użytych materiałów nie przekroczą 50 proc. wartości usługi.
Preferencyjna 7-proc. stawka dotyczyć będzie też remontów części wspólnych budynków wielorodzinnych (dachy, elewacje, klatki schodowe, instalacje). W przypadku domów jednorodzinnych, 7-proc. stawka ma być stosowana do remontów przyłączy, fundamentów, elewacji budynku.
Projekt bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.
Podkomisja ma rozpatrzyć również dwa poselskie projekty nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (autorstwa Samoobrony i SLD), które regulują kwestie VAT-u w budownictwie.
Głosowanie nad sprawozdaniem podkomisji w sprawie projektów przewidziano na środę na godz. 8.00. Komisja chce, by Sejm mógł jeszcze w tym tygodniu uchwalić przepisy dot. budownictwa społecznego.
Gazeta Wyborcza