Tradycja ceglanej elewacji
Historia cegły jest tak długa, jak historia naszej cywilizacji. Począwszy od starożytności, aż po czasy dzisiejsze, ceglane elewacje cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród architektów. Pracownie projektowe bardzo często proponują wykorzystanie cegły licowej lub klinkierowej jako elementu łączącego tradycję z nowoczesnością.
Architekci poszukujący najlepszego połączenia klasycznych i współczesnych trendów, bardzo często wybierają elewację wykonaną właśnie z cegły licowej lub też jej unowocześnionego odpowiednika - cegły klinkierowej. Najlepszym na to przykładem są projekty rewitalizacji różnych budowli pofabrycznych, w przypadku których z jednej strony dąży się do zachowania przemysłowego charakteru budynku, a z drugiej wprowadza elementy innowacyjne. Ceglana elewacja jest również pewnego rodzaju sprzeciwem urbanistów wobec budowli z płyt żelbetonowych, które zdaniem teoretyków architektury są przejawem wyobcowanego i masowego budownictwa wielkomiejskiego.
(fot. Röben)
Klasyka w zgodzie z nowoczesnością
Ceglana elewacja od zawsze kojarzona jest z tradycyjną architekturą europejskich miast. Również współczesne projekty często odwołują się do stylistyki budowli sprzed wieków, wykorzystując wzornictwo i materiały budowlane charakterystyczne dla stylów minionych epok. Popularność ceglanych elewacji skłoniła producentów ceramiki budowlanej do zaproponowania architektom nowych wzorów cegieł. Dostępne na rynku cegły licowe pozwalają nie tylko na wierne odzwierciedlenie uroku starych murów, ale również przełamują konwencję tradycyjnych elewacji. Nowoczesne metody wypalania gliny stworzyły możliwość produkowania cegieł licowych w różnych barwach oraz sprawiły, że ceglana elewacja może przybierać różne odcienie w zależności od kąta i intensywności padającego światła.
- Cegła jest idealnym przykładem połączenia wysokiej jakości materiału z dbałością o estetykę projektu - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. - Nie od dziś wiadomo, że ceramika budowlana charakteryzuje się trwałością i znaczną wytrzymałością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Od wieków cenione są również jej walory dekoracyjne. Dlatego też rozpoczęliśmy stałą współpracę z architektami, co w efekcie pozwoliło stworzyć oryginalne wzory ceglanych elewacji, nawiązujące między innymi do stylistyki starych murów.
(fot. Röben)
Efektem współpracy pomiędzy biurami projektowymi a producentem ceramiki budowlanej Röben powstał katalog, przedstawiający gotowe propozycje wzorów elewacji z wykorzystaniem cegły licowej. Obok nowoczesnych propozycji wykorzystania klinkieru ceramicznego, na szczególną uwagę zasługują właśnie kompozycje z ręcznie formowanej cegły licowej, oddające charakter postarzałych, murowanych budowli. Nazwy produktów zaczerpnięte zostały od stylowych dzielnic Londynu: „Greenwich”, „Notting Hill”, „Piccadilly” czy „Westminster”, których architektura przyciąga uwagę licznymi zabytkowymi budynkami z cegły.
„Greenwich” i „Piccadilly” - kompozycje z postarzałej cegły
Starsze dzielnice miast europejskich obfitują w budynki z oryginalnymi ceglanymi elewacjami. Zachowany przez lata styl londyńskiej Greenwich sprawił, że nazwą tą opatrzono również jedną z propozycji elewacji, w której wykorzystano ręcznie formowaną cegłę licową. Kombinacja różnych odcieni czerwieni, przechodzących przez pomarańcz aż do brązu, tworzy wrażenie postarzałego poprzez upływ czasu muru. Efekt ten potęgowany jest poprzez nieregularną strukturę oraz zróżnicowane wymiary wykorzystanych w tym układzie cegieł.
Elementem, który subtelnie dodaje całości nowoczesnego charakteru, jest pokrycie powierzchni cegły warstwą angoby, zmieniającej kolor pod wpływem padającego światła. W efekcie czerwień elewacji zostaje złagodzona szarymi refleksami. Zestawienie wzoru „Buckingham” z aluminiowymi i szklanymi elementami, np. poręczami schodów, zadaszeniami czy balustradami, również subtelnie zmienia aranżację budynku na bardziej chłodną i współczesną.
Nieco inne wrażenie można osiągnąć dzięki zastosowaniu wzoru „Piccadilly”, będącego mozaiką cegieł w kolorze czerwonym, brązowym i żółtopomarańczowym, co nadaje jej bardziej ciepły charakter. Efekt postarzenia cegły został uzyskany poprzez zastosowanie różnych odcieniach szarości. Intensywność barw sprawia, że cegła licowa wykorzystana do stworzenia tej kompozycji, jeszcze bardziej zbliża całość do stylistyki murowanych budowli.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki