W tym tygodniu wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego
W tym tygodniu zostaną przedstawione opinii publicznej wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego. Zespół międzyresortowy, składający się z przedstawicieli resortów budownictwa i finansów, analizuje założenia do tej definicji - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk."W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione opinii publicznej wyniki prac nad definicją budownictwa społecznego" - powiedział rzecznik.
We wtorek wiceminister budownictwa Piotr Styczeń powiedział PAP, że uzgodnienia w sprawie definicji są wynikiem kompromisu obu resortów.
"Kompromis polega na tym, że z pewnych zapisów, m.in. z szerokiego określenia materiałów budowlanych, musieliśmy (resort budownictwa - PAP) zrezygnować, z kolei minister finansów przyzwolił na stosowanie preferencyjnej stawki do określonego zespołu remontów" - wyjaśniał Styczeń.
Podkreślił, że w rozmowach z resortem finansów zabiegał o to, aby "szereg prac remontowych nie tylko we wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach, ale także w domach jednorodzinnych można było wykonywać na zlecenie prywatnego inwestora według obniżonej stawki VAT".
Dodał, że 7-proc. stawką VAT byłyby objęte remonty: elewacji, dachu, klatki schodowej czy instalacji, co - jak podkreślił - było dotychczas mocno kwestionowane.
"Ustępowaliśmy (Ministerstwu Finansów - PAP) w kwestiach takich robót, których wykonanie byłoby trudne do zaakceptowania z punktu widzenia systemu rejestracji podatkowych" - mówił Styczeń.
Podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy może zapobiec wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego.
Dzięki tej definicji od 2008 r. obniżona 7-proc. stawka VAT objęłaby mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i domy do 220 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity.
Definicja budownictwa społecznego pozwoli zachować obniżoną stawkę VAT po 2007 r. - bez wchodzenia w konflikt z prawem Unii Europejskiej.
Puls Biznesu