wsparcie przy zakupie mieszkań
Ważnym wydarzeniem dla budownictwa było uchwalenie w 2006 r. ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Umożliwi ona zaciąganie preferencyjnych kredytów na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego.Przypominamy najważniejsze wydarzenia w budownictwie w 2006 roku.
LUTY
6.2. - Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd przygotuje projekt ustawy o wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Przewiduje on zwrot 50 proc. odsetek od kredytów hipotecznych, zaciąganych przez rodziny na zakup mieszkania. Premier zapowiedział, że w ciągu 6 lat rząd przeznaczy ok. 4 mld zł na dopłaty do budownictwa mieszkaniowego.
15.2. - Minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek przedstawił pierwszą wersję definicji budownictwa społecznego. Według niej, domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw. byłyby objęte obniżonym, 7-proc. podatkiem VAT. Zgodnie z obecnym prawem, do końca 2007 roku na nowe mieszkania i usługi budowlane obowiązuje obniżona stawka VAT 7 proc. Wprowadzenie do prawa podatkowego definicji budownictwa społecznego pozwoli na stosowanie obniżonej stawki w następnych latach, bez wchodzenia w konflikt z przepisami Unii Europejskiej.
KWIECIEŃ
24.4. - Zgodnie z prognozą resortu transportu i budownictwa, w ciągu najbliższych ośmiu lat możliwe jest wybudowanie w Polsce 1,5- 1,8 mln mieszkań. Na tę liczbę miałoby się składać 150 tys. mieszkań budowanych systemem socjalnym, 200 tys. czynszówek, w systemie deweloperskim mogłoby powstać ok. 800 tys. mieszkań i ok. 350 tys. w budownictwie hipotecznym, wspomaganym z budżetu państwa.
MAJ
8.5. - Powstało odrębne Ministerstwo Budownictwa, wydzielone z resortu transportu i budownictwa. Szefem resortu został Antoni Jaszczak. W 2006 r. resort budownictwa był kierowany przez trzech ministrów: Jerzego Polaczka, Antoniego Jaszczaka oraz Andrzeja Aumillera.
11.5. - Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła funkcjonowanie organów nadzoru budowlanego w zakresie zadań objętych prawem budowlanym. NIK uznała m.in., że liczba kontroli planowych, przeprowadzanych przez inspektoraty nadzoru budowlanego, była zbyt mała.
CZERWIEC
20.6. - Rząd przyjął projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Do obowiązków finansowych właścicieli mieszkań będzie należeć m.in. pokrywanie kosztów modernizacji całego budynku oraz dokonywanie wpłat na fundusz remontowy.
LIPIEC
18.7. - Minister budownictwa Antoni Jaszczak zapewnił w Sejmie, że resort "zrobi wszystko", by po 2007 r. została utrzymana 7-proc. stawka VAT na nowe mieszkania i usługi budowlane.
SIERPIEŃ
4.8. - Premier Jarosław Kaczyński poinformował, że Agencje Nieruchomości Rolnych oraz Agencja Mienia Wojskowego przekażą gminom grunty pod budownictwo mieszkaniowe. Pozwoli ona na bezpłatne odrolnienie gruntów.
22.8. - Rząd przyjął projekt ustawy o tworzeniu lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Zakłada on, że w latach 2007-2014 powstanie ok. 100 tys. mieszkań socjalnych oraz 20 tys. nowych miejsc dla bezdomnych. Ma to kosztować 2,5 mld zł.
PAŹDZIERNIK
26.10. - Weszła w życie ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Przewiduje ona zwrot 50 proc. odsetek od kredytów preferencyjnych, zaciąganych przez rodziny na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego.
LISTOPAD
3.11. - Andrzej Aumiller został ministrem budownictwa.
16.11. - Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmiany w Kodeksie cywilnym. Nowela nie ustala górnych granic podwyżki czynszów i przewiduje kontrole sądowe w przypadku, gdy wysokość czynszu po podwyżce przekracza 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.
29.11. - Minister budownictwa Andrzej Aumiller przedstawił pomysł resortu na zwiększenie liczby mieszkań komunalnych w Polsce. Według jego wstępnych założeń, właściciele mieszkań którzy podpiszą z gminą umowę zakładającą, że po ich śmierci mieszkanie stanie się własnością gminy, otrzymają rentę.
30.11. - Ministerstwo budownictwa przedstawiło założenia definicji budownictwa społecznego, przygotowane przez resort finansów. Zgodnie z nimi, od 2008 r. 7-proc. stawkę VAT będziemy płacić za nowe mieszkania o powierzchni do 120 metrów kwadratowych oraz domy do 200 m kw. Wyższa, 22-proc. stawka VAT, miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr. Nie ma jeszcze ostatecznego kształtu tej definicji.
GRUDZIEŃ
6.12. - W Sejmie - pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego. Zakłada on kary dla właścicieli budynków za nieusuwanie śniegu z dachów oraz reorganizację nadzoru budowlanego.
7.12. - Sejm znowelizował ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Upraszcza ona procedury składania wniosków w urzędach skarbowych i ma skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku VAT za materiały budowlane.
12.12. - W ramach przeglądu resortów premier Jarosław Kaczyński spotkał się z ministrem budownictwa Andrzejem Aumilerem w sprawie realizacji programu budowy 3 mln mieszkań. Minister przedstawił premierowi kolejne projekty, nad którymi obecnie pracuje resort.
19.12. - Rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki niej obrót nieruchomościami, w tym mieszkaniami, ma być łatwiejszy, a zasady podziału nieruchomości uproszczone. Eksperci oceniają jednak, że w Sejmie nadal nie ma najważniejszych projektów, przyspieszających m.in. uchwalanie planów miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe.
Źródło: Puls Biznesu z dn. 29.12.2006