Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Ekonomiczna walka z zimą

Patrząc za okna, jakoś nie chce się wierzyć w ocielpenie klimatu. Tegoroczna sroga zima z pewnością odbije się na zasobności portfeli wielu Polaków. Aby ustrzec się przed tym w przyszłości, warto pomyśleć o zmianie sposobu ogrzewania naszych domów na bardziej ekonomiczy i ekologiczny.

Stereotyp brudnej kotłowni węglowej niestety pokutuje w naszej świadomości. Jednakże patrząc przez pryzmat portfela, okazuje się, że nie taki diabeł straszny, a i standardy pracy takich kotłów znacznie się zmieniły. Warto pamiętać, że wciąż jest to jedno z najtańszych źródeł ogrzewania, a stosowane obecnie automatyczne kotły na węgiel brunatny, to ekologiczny czysty i tani sposób na ciepły dom - Na ogrzanie 150-metrowego domu sezonowo potrzeba około 12 ton węgla. Cena Propalu - opału stosowanego w automatycznych kotłach wynosi 115,- zł za tonę – mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor do handlowych w KWB „Sieniawa”. Rachunek więc wydaje się prosty. - Węgiel ten ma kaloryczność ok. 10 MJ. Sprawność spalania w oferowanych przez nas kotłach jest na poziomie 75-85 proc, a zamiast uciążliwego dymu z komina wydobywa się para wodna – dodaje Tomaszewski.

Zalety kotłów centralnego ogrzewania dostrzegają już nie tylko użytkownicy indywidualni. Coraz częściej urządzenia te wykorzystywane są w szkołach, szpitalach, pensjonatach, czy chociażby szklarniach. Sprawdzają się wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba utrzymywania automatycznie sterowanej, stałej temperatury pomieszczeń. Kopalnia Węgla Brunatnego „Sieniawa”, wykorzystując obecnie panujący tręd w ogrzewnictwie, prócz wydobycia samego surowca, rozpoczęła również dystrybucję kotłów na węgiel brunatny, zapewniając tym samym kompleksową obsługę obecnym i przyszłym odbiorcom.
Niezdecydowanych na ten typ ogrzewania przekonać może fakt, iż obecne piece na węgiel brunatny spełniają surowe normy unijne, które wymuszają na ich producentach niską emisję CO i NO. Jest to szczególnie ważne, jeżeli urządzenie grzewcze ma zostać zainstalowane w pobliżu obszarów natury chronionej.
 
Przy obecnych cenach opału do łask powracać zaczęły sprawdzone technologie unowocześnione o najnowsze osiągnięcia techniki grzewczej. Co ważniejsze oparte są one o rodzime surowce grzewcze, które nie podlegają takim wahaniom cenowym, jak paliwa importowane.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2025

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt