Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

W CIEPŁYM DOMU, ZDROWY DUCH

Zimą jesteśmy zwykle bardziej osłabieni i podatni na rozmaite infekcje. Wraz ze spadkiem słupka rtęci, coraz mocniej podkręcamy grzejniki. Gdy więc mamy do czynienia z tak znacznymi różnicami temperatury, nie sposób uniknąć przeziębienia czy nawet grypy. Pomóc może jedynie racjonalne zarządzanie ciepłem

Aby zabezpieczyć się przed zimnem w naszych domach i mieszkaniach, niezwykle istotna jest sprawna instalacja grzewcza. Jej centralnym elementem jest zwykle piec lub kocioł, który nie może zawieść w czasie największych mrozów. Dlatego systematycznie dokonujemy przeglądów i niezbędnych napraw, odpowietrzamy kaloryfery, sprawdzamy szczelność okien. A wszystko po to, by nie dać się zaskoczyć. Po zakończeniu przygotowań do nadejścia najchłodniejszych miesięcy w roku, jesteśmy przekonani, że wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości zaadoptowania się do trudnych warunków zimowej aury. Pytanie tylko, czy na pewno wystarczająco skutecznie?

By nie zmarznąć
Zwykle nie lubimy marznąć, ani tym bardziej siedzieć w grubych swetrach lub pod ciepłym kocem. Dlatego najczęściej odkręcamy kurki grzejników najbardziej jak się da, a gdy robi się zbyt gorąco, zamiast obniżyć temperaturę, otwieramy szeroko okna. O ile wietrzenie wnętrz, zwłaszcza w okresie zimowym jest niezwykle ważne, to jednak przez okno ulatuje cenne ciepło. O rachunkach za ogrzewanie przypominamy sobie zwykle za późno, z przerażeniem otwierając skrzynkę na listy… Kolejne wydatki czekają nas jeszcze w aptece, ponieważ w warunkach tak znacznych różnic temperatury nie trudno o przeziębienie czy grypę.
Wydawałoby się, że poza przekręcaniem kurków od kaloryfera i otwieraniem okien, nie istnieje wiele możliwości kontrolowania temperatury. Postęp w technice grzewczej zdaje się jednak temu poglądowi przeczyć. - Dziś chcemy mieć większy wpływ na jakość ogrzewania naszych domów i mieszkań. By poprawić w nich komfort cieplny, a tym samym cieszyć się dobrym samopoczuciem w okresie trudnych warunków pogodowych, praktycznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie nowoczesnego regulatora temperatury – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta innowacyjnych produktów do inteligentnego domu.
 
Regulować znaczy kontrolować
- Regulatory AURATON to niewielkich rozmiarów urządzenia, które służą do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu – tłumaczy Maciej Leonhard. Komunikują się z dowolnym urządzeniem grzewczym, bez znaczenia jest więc, czy za temperaturę w domu odpowiada energia elektryczna, węgiel czy miał.  Mogą je włączać, wyłączać, ale przede wszystkim oszczędnie (do 30% oszczędności energii) sterować temperaturą. Zapewniają również bezpieczeństwo użytkowania - posiadają bowiem mechanizm eliminujący proces pocenia się kotła, system GUARD zapobiegający zastaniu nie używanej pompy, a także funkcję URLOP - czyli ekonomiczne i automatyczne zarządzanie temperaturą w czasie, gdy użytkownicy opuszczają swoje mieszkanie na kilka dni.
 
Byle racjonalnie
W okresie jesienno-zimowym, gdy urządzenia grzewcze w naszych domach i mieszkaniach pracują pełną parą, wnętrza szybko się przegrzewają. Zbyt wysoka temperatura również nie sprzyja dobremu samopoczuciu - wysusza powietrze, obniżając tym samym naszą odporność i sprawność psycho-fizyczną. Konieczne jest więc wietrzenie pomieszczeń. – Ale, by w takiej sytuacji uniknąć zbędnych strat ciepła i energii, warto rozważyć zainstalowanie czujnika okiennego, który komunikując się z urządzeniem regulującym temperaturę, wyłączy piec na czas wietrzenia i włączy go z powrotem, gdy temperatura we wnętrzu obniży się do pożądanego poziomu – radzi Maciej Leonhard.
 
O komfortowe warunki cieplne w naszych domach i mieszkaniach możemy zatroszczyć się sami, stosując inteligentne i nowoczesne rozwiązania, które poprawią jakość i sprawność domowego systemu grzewczego. Na rynku dostępnych jest wiele odpowiednich produktów w przystępnych cenach. Dziś więc niemal każdy może pozwolić sobie na zainstalowanie urządzenia regulującego temperaturę. Nie jest to już bowiem przejaw zbędnego luksusu, ale racjonalne podejście do zarządzania temperaturą we własnym domowym zaciszu i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi.
 

Czy wiesz, że…?
Idealna temperatura do:
·        spania – wynosi 16 -18 st. C
·        zabawy – wynosi 22-24 st. C
·        odpoczynku – wynosi 22-24 st. C
·        pracy – wynosi 20-22 st. C

 

Przykłady urządzeń regulujących temperaturę firmy LARS:
AURATON 2005 TX Plus
Bezprzewodowy regulator temperatury przeznaczony do współpracy z wszelkimi urządzeniami grzewczymi w domu i mieszkaniu. Wyposażony w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki z tej serii mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminuje ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika AURATON 2005 TX Plus z odbiornikami AURATON 2005 RX Plus oraz znacznie ułatwia jego obsługę serwisową. AURATON 2005 TX RX Plus umożliwia regulację temperatury na trzech poziomach – dziennym, nocnym oraz przeciwzamrożeniowym, w 7-dniowym cyklu programowania. Sterownik posiada własne zasilanie (dwie baterie AA), dzięki temu nie ma konieczności wykonywania dodatkowych prac (prowadzenie okablowania) podczas jego instalacji. Prosty i czysty montaż, estetyczny wygląd i wysoka funkcjonalność.
AURATON 3000
Nowoczesny, najbardziej inteligentny regulator przeznaczony do sterowania grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, polecany szczególnie jako sterownik ogrzewania podłogowego. AURATON 3000 posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza. Panel sterujący AURATON 3000 został wyposażony w 10 programów, w tym 5, które użytkownik może nastawić samodzielnie; umożliwia ustawienie temperatury dziennej i nocnej. To inteligentne urządzenie, które poprawia komfort cieplny w domu i mieszkaniu, dzięki swojej funkcjonalności, estetyce, prostocie montażu i obsługi.
AURATON 1111 Multi
Jeden z najnowszych sterowników AURATON – to suma funkcji, zalet i przeznaczenia dotychczasowych sterowników do pomp AURATON. Jako nowoczesne urządzenie zaprojektowane na procesorach, może pokierować zarówno pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel.
AURATON 80 B TX WINDOW
Cyrkulacja świeżego powietrza zapobiega nadmiernej suchości, duchocie i gromadzeniu się bakterii we wnętrzach. Dlatego tak ważna jest ciągła wymiana powietrza - choćby poprzez systematyczne otwieranie okien. Jeśli posiadamy już regulator temperatury, wietrzenie mieszkania czy domu może jednak doprowadzać do zbędnych strat energii związanych ze zwiększoną pracą urządzeń grzewczych podczas otwierania okien lub drzwi. Spada wówczas temperatura otoczenia, a system grzewczy otrzymuje informację, że powinien ją podnieść do zaprogramowanego poziomu – czyli dogrzać pomieszczenie. Aby tego uniknąć, możemy udoskonalić pracę systemu ogrzewania poprzez zainstalowanie na oknie specjalnej przystawki AURATON 80B TX Window. Jest to szczególny czujnik otwierania okna, który komunikuje się bezprzewodowo bezpośrednio z regulatorem temperatury. Jeżeli kontrolowane przez czujnik okno zostanie otwarte, wówczas regulator automatycznie obniży temperaturę ustawioną (osobno) na czas wietrzenia. Po zamknięciu okna regulator samoczynnie powróci do pierwotnego poziomu temperatury.

Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt