Wyprzedzić grypę
Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Przyczyny chorób nie wiążą się jednak tylko z warunkami pogodowymi, niską temperaturą, deszczem czy śniegiem, ale z częstym przebywaniem w zamkniętych, przegrzewanych pomieszczeniach
Lekarze podkreślają, że większość infekcji pojawiających się podczas zimowych miesięcy, jest efektem nieumiejętnego korzystania z dobrodziejstw ogrzewania. Gorące kaloryfery narażają naszą śluzówkę na nadmierne wysuszenie, a jest ona pierwszą tarczą, broniącą nas przed atakiem wirusów. Dodatkowonie otwieramy okien, skazując się na bezpośredni kontakt z zarazkami, które znajdują się w pomieszczeniu. Nie trudno zatem o grypę, kiedy przebywamy w niewietrzonym pokoju i wdychamy wirusy unoszące się w powietrzu.
Wirus, który „wchłonęliśmy” rozwija się w ekspresowym tempie. Przemieszcza się drogą kropelkową i rozmnaża w drogach oddechowych. Uciążliwe objawy choroby pojawiają się już w ciągu 48 godzin od zarażenia. Kichamy, prychamy, męczą nas bóle głowy i mięsni. Nie jesteśmy w stanie pracować, bierzemy więc zwolnienie lekarskie i kładziemy się do łóżka. Mimo, że choroba kolejnyraz wygrywa, nadal nie chcemy otwierać okien, by nie wychładzać pomieszczenia, za którego ogrzanie tak wiele płacimy. Jak temu zaradzić?
Regulatory w służbie zdrowiu
Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które sprawnie sterują systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Są bardzo proste w użytkowaniu i montażu oraz stanowią oszczędne rozwiązanie podczas sezonu grzewczego. Nie dość, że zmniejszają zużycie energii o 30 procent, to jeszcze niska cena sprawia, że zakup zwraca się już po kilku miesiącach eksploatacji. Funkcja czterokrotnej zmiany temperatury (np. obniżenia na noc, zwiększenia o poranku) sprzyja naszemu zdrowiu, ponieważ unikamy w ten sposób groźnego dla organizmu przegrzania.
Bardzo przydatnym urządzeniem jest również przystawka – czujnik otwierania okna, który komunikuje się bezprzewodowo z regulatorem temperatury. Gdy chcemy otworzyć kontrolowane przez czujnik okno, regulator od razu obniży temperaturę na czas wietrzenia. Kiedy zaś je zamkniemy, temperatura
w pomieszczeniu wróci do pierwotnego stanu. Jest to ekonomiczne wyjście z sytuacji, ponieważ ogranicza niepotrzebne straty energii. Nie musimy obawiać się, że ciepło, za które tyle płacimy, ulatuje wraz z wpuszczeniem świeżego powietrza.
w pomieszczeniu wróci do pierwotnego stanu. Jest to ekonomiczne wyjście z sytuacji, ponieważ ogranicza niepotrzebne straty energii. Nie musimy obawiać się, że ciepło, za które tyle płacimy, ulatuje wraz z wpuszczeniem świeżego powietrza.
Czy wiesz, że…
Nieleczona grypa może grozić poważnymi powikłaniami, m.in. :
- zapaleniem płuc i oskrzeli oraz ucha środkowego (które może być przyczyną głuchoty)
- zapaleniem mięśnia sercowego, opon mózgowych i mózgu
Jeśli chorujący na grypę cierpi również nanadciśnienie lub niewydolność krążenia, powikłania mogą zakończyć się nawet śmiercią.
|
Urządzenia regulujące temperaturę firmy LARS:
Auraton 2020 TX Plus
Bezprzewodowy regulator temperatury do wszelkich urządzeń grzewczych
w domu. Posiada wysuwaną, obrotową antenę teleskopową ułatwiającą dobranie optymalnej pozycji. Umożliwia ustawienie pięć poziomów temperatur (również przeciw zamarzaniu) z dokładnością 0,5 st. C w przedziale od 5 – 27 st. C. Może działać w dwóch cyklach: od poniedziałku do piątku (cztery zmiany temperatury w dowolnie wybranym czasie) oraz sobota – niedziela (dwie zmiany temperatury). Zakres pomiaru temperatury w zakresie od 0 – 40 st. C z podziałką o,5 st. C. Wyposażony w wielofunkcyjny wyświetlacz czasu, dnia, temperatury i realizowanego programu. Przystawka Auraton 80 B TX Window
Czujnik otwierania okna, komunikujący się bezprzewodowo i bezpośrednio z regulatorem temperatury. Jeśli otworzymy okno kontrolowane przez przystawkę Auraton, urządzenie automatycznie obniży temperaturę na czas wietrzenia, natomiast po zamknięciu, wróci do pierwotnej. Dzięki temu zmniejsza straty energii.
Auraton 1111 Multi
Jeden z najnowszych modeli sterujących Auraton – to suma funkcji, zalet i przeznaczenia dotychczasowych sterowników do pomp Auraton (1100 E, 1100 K, 1100 W, 1100 Z). Multi 111 stanowi alternatywę dla czterech wcześniejszych modeli i łączy ich podobne zastosowania. Jako nowoczesne urządzenie zaprojektowane na procesorach, może pokierować zarówno pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel. Co więcej, gdy przyjdzie czas na zmianę urządzenia grzewczego, nie trzeba ponosić już dodatkowych kosztów związanych ze zmianą sterownika. Wystarczy ustawić odpowiedni program na Multi 111.
|