Oszczędny dom
Do rozpoczęcia kolejnego okresu grzewczego pozostało już tylko kilka dni. Warto więc zastanowić się nad sposobem ograniczenia rachunków i właściwym przygotowaniem się do kolejnej zimy.- Z przeprowadzanych audytów energetycznych wynika, że do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania może się przyczynić termomodernizacja ścian i dachu, bo to właśnie przez te elementy konstrukcyjne niepotrzebne straty ciepła są największe - mówi Aleksandra Witkowska, asystentka zarządu ds. marketingu w Baumit.
W analizowanych przez Baumit przypadkach straty ciepła przez same tylko ściany przekraczały nawet 40% wszystkich zbilansowanych strat energii.
Nie dotyczy to jednak wszystkich domów, dlatego przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się czy są one na pewno niezbędne i konieczne. Pomocne w tej kwestii mogą się okazać przygotowane w ramach akcji Zobacz Ciepło - promującej budownictwo energooszczędne - tzw. Karty Energooszczędności Baumit wydawane po ociepleniu budynku.
Jak i co ocieplać?
- Niezależnie od indywidualnych przypadków, audyty energetyczne pokazują jednak, że dzięki właściwemu ociepleniu ścian, najlepiej kompletnym systemem ociepleniowym i z uwzględnieniem tzw. mostków termicznych czyli miejsc w których straty energii są największe, koszt ogrzania jednego metra kw. domu może zmniejszyć się w sposób znaczący – dodaje Witkowska.
Najlepsze rezultaty można uzyskać dzięki pokryciu budynku warstwą ocieplenia z materiałem termoizolacyjnym o grubości od 12 do 16 cm oraz dociepleniu dachu, fundamentów i wymianie stolarki okiennej.
Więcej na temat metod termomodernizacji, nowych przepisów dot. jakości energetycznej budynków, a także niezbędne wskazówki ociepleniowe i przykładowe audyty energetyczne można znaleźć na stronie www.zobaczciepło.pl.