Na dobry biurowiec warto poczekać
...
Duże zainteresowanie inwestorów Wrocławiem spowodowało dynamiczny rozwój miasta, które po Warszawie jest obecnie jednym z największych rynków powierzchni biurowych w Polsce. Niemniej w związku z zawirowaniami na światowych rynkach finansowym liczne inwestycje zostały wstrzymane – w roku 2009 deweloperzy znacznie ograniczyli swoją aktywność. Zahamowanie podaży powierzchni biurowych to efekt zatrzymania prac budowlanych w trakcie realizacji.
Według prognoz Rynku Nieruchomości Biurowych w Polsce, opracowanych w sierpniu ubiegłego roku przez Jones Lang LaSalle, zaledwie 20% projektów planowanych na rok 2010 zostanie zrealizowanych rok później. We Wrocławiu przybędzie zatem 25 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej. Szacuje się, że rok później przybędzie dodatkowo 30 tys. m kw.
Optymalna lokalizacja
Wrocław to miasto o dużym potencjale, którego zaletą jest bezpośrednie połączenia drogowe z Berlinem, Pragą, Wiedniem i Warszawą. Dlatego też stale Bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki i optymistyczne prognozy spowodowały, że m.in. Kancelaria Brochocki postrzega Wrocław jako optymalną lokalizację dla centrów obsługi biznesu. rośnie zainteresowanie nim wśród najemców poszukujących nowych siedzib.
Rynek wrocławski nabrał znaczącej dynamiki rozwoju ze względu na bliskość kilku dużych specjalnych stref ekonomicznych, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że miasto sąsiaduje z autostradą A4 i ma dobrze rozwiniętą ogólnokrajową infrastrukturę - dogodny kanał komunikacyjny, który wpływa na jego rozwój. Inwestorzy podkreślają także sprawność z jaką działają władze miejskie. Załatwienie formalności jest dużo łatwiejsze niż w Warszawie. Tak więc rynek wrocławski rośnie znacznie szybciej niż pozostałe aglomeracje miejskie w Polsce – mówi Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki.
Nowoczesne i efektywne powierzchnie biurowe
Niewątpliwie lata 2010 i 2011 będą trudnym okresem dla rynku nieruchomości. Jednakże we Wrocławiu powstają nowe budynki, które oferują potencjalnym najemcom o wiele wyższy standard niż te, które powstawały jeszcze kilka lat temu. To przede wszystkim podwieszane sufity, system kontroli dostępu bądź monitoring budynku, nowoczesny system przeciwpożarowy, a także system podnoszonych podłóg.
W celu zachęcenia potencjalnych najemców do podpisania umów najmu na powierzchnię w budynku znajdującym się we wczesnym stadium procesu budowy, deweloperzy stosują bogaty wachlarz zachęt. Sytuacja ta potrwa zapewne do połowy roku 2010. Dlatego też bazując na niezwykle konkurencyjnych już w stosunku do kosztów budowy czynszach warto racjonalnie zaplanować, gdzie będzie nasze biuro za 2-3 lata. Teraz jest idealny moment, by wynegocjować odpowiednią cenę powierzchni na następne 5 czy 7 lat - w nowoczesnej, ale przede wszystkim efektywnie wykorzystanej przestrzeni (bez niepotrzebnych korytarzy, niewykorzystanych pomieszczeń, itd.) - mówiRoman M. Meysner, Członek Zarządu Vantage Development S.A.
We Wrocławiu powstają konkurujące nie tylko ceną, ale i jakością nowe powierzchnie biurowe, m.in. w szybko rozwijającej się dzielnicy biurowo-biznesowej miasta. Przykładem może być Gamma Office, nowoczesny i efektywnie zaprojektowany biurowiec został zlokalizowany w samym jej sercu, tuż obok pętli tramwajowej i powstającej Trasy Strzegomskiej, osi komunikacyjnej południowo-zachodniego Wrocławia – dodaje Roman M. Meysner, Członek Zarządu Vantage Development S.A. Budynek powstanie w drodze na lotnisko, w pobliżu drugiej najważniejszej stacji PKP (Wrocław Mikołajów), w bezpośrednim połączeniu z obwodnicą śródmiejską, a w przyszłości położonej zaledwie 4 km od obwodnicy autostradowej.
Gamma Office już pod koniec roku 2012 będzie oferować około 14 tys. m kw. powierzchni biurowej, usługowej oraz konferencyjnej. To propozycja dla klienta szukającego kompletnych i optymalnych od strony funkcji, jednocześnie efektywnych finansowo rozwiązań (Value for Money). Firmy, które poszukują nowych lokalizacji zwracają uwagę na efektywność powierzchni, preferując ustawne biura. Ponieważ na duże powierzchnie należy poczekać, to podpisywane są zazwyczaj umowy pre-let – jeszcze przed oddaniem budynku do użytku.
Polska ugruntowała swoją pozycję, jako dobre miejsce na inwestowanie i lokowanie biznesu. Oczekuje się, że inwestycje zagraniczne będą rosły z roku na rok, także we Wrocławiu. Oznacza to, znacznie większe zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe. Niemniej dopiero przełom roku 2012 i 2013 przyniesie ożywienie po stronie nowej podaży. Aczkolwiek już teraz można znacznie zoptymalizować koszty prowadzenia biura, oczekując na oddanie efektywnego budynku do użytku, który spełni wszystkie wymagania przyszłego najemcy. Świadomi klienci mogą dostrzec, iż to właśnie teraz jest dobry moment na podejmowanie decyzji o zmianie biura.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki