Eko-domy
Osiedle Majowe, Brzozowe czy Różane – na mapie poznańskich nieruchomości przybywa „zielonych ofert”. To przede wszystkim marketing, bo proekologiczne domy i mieszkania to dopiero nurt przyszłości.
Idealne mieszkania przyjazne środowisku to eko-domy na zielonych osiedlach. Póki co, deweloperzy dbają o naturę, zazwyczaj tylko w kontekście terenów rekreacyjnych i leśnych kompleksów wokół inwestycji. Zielone otoczenie jest chętnie wykorzystywane dla promocji domów i mieszkań – ekologiczne rozwiązania wciąż pozostają w sferze innowacyjnych rozwiązań. - Budownictwo przyjazne środowisku to przede wszystkim domy oszczędne w utrzymaniu, zużyciu wody i energii, ale niekoniecznie tanie w budowie – tłumaczy Piotr Zinczuk z firmy budowlanej PZ-Bud. – Stąd prawdopodobnie ekologiczna moda nie często znajduje potwierdzenie w większości realizowanych przedsięwzięć.
Zielone osiedla
Na szczęście są wyjątki. Zarówno w kompleksowych ofertach mieszkaniowych, jak i pojedynczych projektach proponowanych przez deweloperów, znaleźć można rozwiązania i technologie przyjazne środowisku. Firma Ce-bud buduje domy energooszczędne na działkach w Poznaniu oraz gminach ościennych, stosując do ogrzewania domu pompę ciepła i kolektory słoneczne.
Alternatywą dla tych systemów są ekologiczne kotły na węgiel brunatny. Jak zapewniają eksperci z Kopalni Węgla Brunatnego „Sieniawa” – dystrybutora kotłów, spełniają one wszystkie wysokie normy ochrony środowiska (w tym emisji dwutlenku węgla), są tanie i łatwe w utrzymaniu, a w dodatku zamiast uciążliwego dymu z komina wydobywa się para wodna.
Kolejną problematyczną kwestią w budownictwie mieszkaniowym jest składowanie śmieci. W tym zakresie, nowatorstwem wykazała się firma Kalbud Deweloper, realizująca Osiedle Kalinowe w Rokietnicy. Cały system kontenerów został ukryty tam po ziemią – Takie śmietniki pozwalają na utrzymanie większego porządku i przede wszystkim są ekologiczne – tłumaczy Tomasz Wnuk, dyr. ds. handlowych w firmie Kalbud Deweloper. – Odpady na Osiedlu Kalinowym podlegają segregacji, a same pojemniki są bardziej dyskretne i komfortowe. Spotkało się to z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. – dodaje T. Wnuk. Takie rozwiązanie to nowość na lokalnym rynku i jedna z nielicznych tego typu inwestycji w Polsce.
Przyjazne budownictwo
Eko-mieszkania i domy zaczynają się od wyboru odpowiednich materiałów budowlanych. W tej dziedzinie wszystkie normy oraz zalecenia dążą w kierunku ochrony środowiska. – Surowce przyjazne naturze to standard dla nowoczesnego budownictwa – tłumaczy Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan Polska – Unia Europejska narzuca wszystkim przedsiębiorcom wymogi przy produkcji materiałów. Dlatego też, w perspektywie kilku lat m.in. metale ciężkie zostaną całkowicie wyeliminowane ze tworzyw sztucznych takich jak PCV – dodaje. Korzeniewski przyznaje, że wiele firm już teraz wdraża nowe technologie, w konsekwencji produkuje i buduje ekologicznie.
Bez względu na nowoczesne materiały, technologie czy też projekt, ochrona środowiska to przede wszystkim sprawa mieszkańców – to oni najszybciej stworzą eko-dom i osiedle.
Artykuł dodał: Kamil Bielicki