Pozytywne zmiany na polskich dworcach
Firma Cushman & Wakefield, światowy doradca w dziedzinie nieruchomości, już blisko trzy lata współpracuje z PKP S.A. przy procesie komercyjnego zagospodarowania nieruchomości należących do spółki Skarbu Państwa. Dworzec Katowice Osobowa oraz Dworce Wschodni i Zachodni w Warszawie to tylko niektóre inwestycje, przy których Cushman & Wakefield doradzał spółce.
Współpraca przyniosła już efekty w postaci pozyskania inwestorów dla kilku kluczowych projektów.
Jak wyjaśnia Jerzy Dobrowolski, dyrektor działu doradztwa firmy Cushman & Wakefield, „opracowana formuła współpracy przewidywała doradztwo i pomoc w wyborze inwestora, który zawiązałby spółkę celową z PKP SA i na działkach przy dworcach wybudował nowe obiekty bądź zmodernizował dworcowe nieruchomości”.
Wielkim sukcesem zakończył się pierwszy etap współpracy przy komercyjnym zagospodarowaniu Dworca Katowice Osobowa. Efektem prac był wybór na inwestora hiszpańskiej spółki Neinver, która jako partner PKP zajmie się budową kompleksu, w skład którego wejdą dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, centrum handlowo-usługowe oraz ośrodek biznesowy i kulturalny.
W przypadku tej jednej z najważniejszych inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowej, Cushman & Wakefield doradzał podczas rokowań z potencjalnymi inwestorami dotyczących głównych form współpracy, sposobu realizacji projektu, wartości nakładów inwestycyjnych, czy też warunków finansowania projektu i zabezpieczenia wykonania zobowiązań. Zespół ekspertów Cushman & Wakefield uczestniczył także w przygotowaniu memorandum inwestycyjnego dla potencjalnych inwestorów, czyli warunków, jakie powinien spełnić nowy obiekt.
To jednak nie koniec współpracy przy tym projekcie. Realizując założenie długofalowej współpracy przy projekcie, w pierwszej połowie września tego roku Cushman & Wakefield został wyłącznym agentem przy komercjalizacji galerii handlowej Dworzec Katowice,
Cushman & Wakefield ma duże doświadczenie w komercjalizacji centrów handlowych. Doświadczony zespół, który współpracuje z większością międzynarodowych deweloperów z branży powierzchni handlowych, zajmował się m.in. komercjalizacją Złotych Tarasów, Galerii Mokotów i Promenady w Warszawie, Galerii Malta i Starego Browaru w Poznaniu, Galerii Kazimierz w Krakowie, czy Centrum Bielany Wrocławskie i Arkad Wrocławskich we Wrocławiu.
W przypadku nieruchomości PKP, poza galerią handlową Dworzec Katowice, obecnie zajmujemy się także komercjalizacją remontowanego Dworca w Tarnowie. „Przygotowaliśmy też plany zagospodarowania powierzchni komercyjnej dworców kolejowych m.in. w Przemyślu, Gliwicach, Żywcu, Zawierciu czy Myszkowie” – powiedziała Katarzyna Michnikowska z działu doradztwa Cushman & Wakefield. – „Dzięki nim określony został najbardziej korzystny dla danego obiektu PKP skład najemców” – wyjaśnia ekspert.
Kolejne duże projekty, przy których Cushman & Wakefield współpracuje z PKP SA i doradza przy wyborze inwestora, to stołeczne dworce - Wschodni i Zachodni.
„W przypadku Dworca Zachodniego inwestor został już wybrany. Francuska spółka Nexity ma wybudować zespół budynków biurowo-usługowych, a także zmodernizować dworcową nieruchomość” – powiedział Dobrowolski. Jeśli chodzi o warszawski Dworzec Wschodni, to negocjacje z inwestorami nie doprowadziły do podpisania umowy joint venture z PKP. Żaden z dotychczasowych inwestorów nie zdecydował się na to, jednak niewykluczone, że wkrótce rozpoczną się kolejne rozmowy – dodaje ekspert. „W tym przypadku realizowaliśmy z PKP plan B, tj. przygotowywaliśmy plany zagospodarowania powierzchni komercyjnej dla wariantu +remont i modernizacja obecnego budynku+” - podkreśla Michnikowska.
Cushman & Wakefield pomaga przy pozyskaniu inwestorów nie tylko dla obiektów dworcowych. „Doradzaliśmy PKP przy wyborze partnera biznesowego dla należącego do spółki budynku biurowego zlokalizowanego w centrum Katowic przy Al. Roździeńskiego, niedaleko Spodka. Chodziło o znalezienie partnera, który przejąłby ten kilkunastopiętrowy obiekt i go zmodernizował, a także wybudował na tej samej działce nowy biurowiec” – wyjaśnia Dobrowolski. Ostatecznie firma Hines podjęła się realizacji inwestycji.
Wszystkie powyższe działania nakierowane na komercyjne zagospodarowanie dworcowych nieruchomości mają przynosić zyski PKP. Pomnażaniu dochodów ma także służyć sprzedaż należących do przewoźnika działek i zlokalizowanych na nich obiektów. Zgodnie z szacunkami PKP, takich działek gruntowych w majątku spółki jest ponad 100 tys., a liczba budynków szacowana jest na ok. 40 tys. Grunty zajmują powierzchnię ponad 100 tys. ha, a powierzchnia użytkowa nieruchomości przekracza 6 milionów mkw. Samych dworców kolejowych jest ponad 2 700, z czego blisko tysiąc obsługuje podróżnych. W skład majątku PKP wchodzą też obiekty biurowe, magazyny, grunty pod zabudowę komercyjną, mieszkaniową, czy rekreacyjną na terenie całej Polski.
Nota dla Wydawcy:
1. PKP S.A. powstała 1 stycznia 2001 r. w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jej jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą: realizacja procesów restrukturyzacji, zagospodarowanie zbędnego majątku, zarządzanie płynnością finansową spółek Grupy PKP, koordynacja przedsięwzięć związanych z rozwojem spółek Grupy PKP, przygotowanie projektów prywatyzacyjnych dla spółek Grupy, wdrożenie systemu zarządzania jakością według norm ISO. Polskie Koleje Państwowe S.A. są również właścicielem i zarządcą nieruchomości. Spółka jest w posiadaniu ponad 100 tys. ha nieruchomości. Znaczną część majątku firmy stanowią dworce kolejowe, których w całej Polsce jest ponad dwa i pół tysiąca W najbliższych latach PKP S.A. planuje modernizację i budowę nowych dworców kolejowych. Pierwsze w kolejności będą realizowane projekty związane z przygotowaniami do mistrzostw EURO 2012 – Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Poznań Główny, Katowice Główne, Wrocław Główny, Kraków Główny.
2. Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powstała w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15.000 pracowników w 230 biurach w 58 krajach. Firma reprezentuje wielu klientów, od niedużych organizacji po korporacje umieszczane w rankingu „Fortune 500”. Cushman & Wakefield oferuje pełen zakres usług w czterech głównych obszarach: Obsługa Transakcji (reprezentowanie najemców i wynajmujących na rynku powierzchni biurowych, przemysłowych i handlowych), Rynki Kapitałowe (sprzedaż nieruchomości, zarządzanie inwestycyjne nieruchomościami, bankowość inwestycyjna i wycena, finansowanie dłużne i kapitałowe), Rozwiązania dla Klienta (zintegrowane strategie w zakresie nieruchomości i związane z tym usługi na rzecz dużych korporacji i właścicieli nieruchomości) oraz Usługi Doradcze (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i nieruchomości). Cushman & Wakefield jest uznanym liderem w dziedzinie badań światowego rynku nieruchomości, publikuje szereg raportów, które dostępne są w części Knowledge Center na stronie www.cushmanwakefield.com
KONIEC
Artykuł dodał: Kamil Bielicki