Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/index.php at 19 line
Buduj.com.pl - Portal budowlany
Nr: #8192 Info: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/budujcom/public_html/ads/libraries/lib-db.inc.php at 76 line

Otwarcie największej biogazowni w Polsce

Agrogaz Sp. z o.o., inwestująca w budowę elektrociepłowni biogazowych, w których na bazie biogazu wytwarzane są energia elektryczna i ciepło, zbudowała pierwszą w Polsce dużą biogazownię. Inwestycja o łącznej mocy   2,1 MW została uruchomiona w Liszkowie, w województwie kujawsko-pomorskim.

Uroczystość otwarcia Biogazowni Liszkowo odbędzie się we wrześniu br. Instalacja elektrociepłowni służyć będzie do otrzymywania biogazu z odpadów pochodzenia roślinnego w celu produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii.

Biogazownia Liszkowo to pierwsza duża w Polsce tego typu inwestycja, która przyczyni się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwoli na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystania nieodnawialnych surowców energetycznych.
 
W Polsce odnotowuje się znaczny spadek rezerw energetycznych. Zużycie energii rośnie w szybkim tempie.
W ramach obowiązujących przepisów prawnych nałożony został obowiązek zakupu energii wytworzonej z Odnawialnych Źródłach Energii.
Wytyczne UE wymuszają wzrost udziału bioenergii.Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w UE oraz z realizacji "Polityki energetycznej Polski do roku 2025":
-w roku 2010 Polska powinna osiągnąć wskaźnik: 7,5% udziału energii elektrycznej wytwarzanej z OZE oraz 5,75% udziału biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw ciekłych.
Aktualnie polska produkcja energii elektrycznej z OZE wynosi 4%, a do roku 2020 powinna wzrosnąć do poziomu 15%.
Biogazownictwo w Polsce będzie bardzo ważnym źródłem energii, która z jednej strony zwiększy stabilność jej podaży w skali kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń. Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, eksploatowane nadal w takim tempie jak obecnie, wyczerpią się już w przyszłym stuleciu. W związku z tym istnieje potrzeba budowania kolejnych elektrowni, które zasilane będą energią odnawialną – podsumowuje Zbigniew Szymandera, viceprezes Agrogaz Sp. Zo.o.
 
Zastosowana technologia produkcji biogazu elektrowni w Liszkowie bazuje na rozwiązaniach firmy Schmack Biogas AG sprawdzonych już w ponad 280 lokalizacjach na terenie Niemiec, Austrii, Holandii, Japonii i Luxemburga. Schmack Biogas AG posiada certyfikaty ISO 14001 oraz 9001:2000, będące obiektywnym świadectwem jakości technologii przewidzianej do zastosowania.
 
Energetyka biogazowa i instalacja w Liszkowie są wielką szansą dla Polski z uwagi na narastający brak nośników energii w UE. Wytwarzany biogaz może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Biogazownie służyć będą bezpieczeństwu energetycznemu i samowystarczalności gmin, województw i całej Polski.
 
Artykuł dodał: Kamil Bielicki

Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by buduj.com.pl © 2006 - 2024

Developed by Brodex | projekt graficzny: Marcin Gleń
serwery tani hosting w aBajt